GeriGündem Fotoğraf stüdyosunu evinize taşıyın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fotoğraf stüdyosunu evinize taşıyın

Fotoğraf stüdyosunu evinize taşıyın
refid:5048550 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Teknolojideki gelişmeye paralel olarak, evde fotoğraf stüdyosu kalitesinde fotoğraf baskısı yapabilmenizi sağlayan yazıcıların sayısı da hızla çoğaldı. Foto yazıcılar sayesinde, artık dilediğiniz fotoğrafı, dilediğiniz an evinizde kolayca basabilirsiniz.

BİR zamanlar verimsiz ve pahalı bir uğraş olarak görünen evde fotoğraf baskısı, teknolojik gelişmelere paralel olarak gün geçtikçe daha kaliteli ve kolay ulaşılabilir bir hal aldı. Günümüzde neredeyse 100 doların altındaki fiyatlara bile fotoğraf stüdyosu kalitesinde baskı yapabilen foto yazıcılar bulmak mümkün. Üstelik kalite ve maliyet, neredeyse profesyonel fotoğraf stüdyolarıyla kıyaslanabilecek seviyede.

Foto yazıcılarla basmak istediğiniz fotoğrafları evinizin rahatlığında büyük ekranda inceleyerek seçmeniz ve beğenmediğiniz yerlere rötuş yapmanız mümkün. Hatta bazı gelişmiş foto yazıcılar bu işleri bilgisayara ihtiyaç duymadan, kendi üzerlerindeki yazılımlarla da gerçekleştirebiliyorlar. Bununla birlikte, ideal baskı kalitesini yakalamak ve baskı maliyetini alt seviyelerde tutabilmek için bu işe girerken bazı tavsiyeleri göz önünde bulundurmanızda fayda var.

CİHAZINIZ KALİTELİ OLSUN

İyi bir fotoğraf baskısı, öncelikle iyi bir resim gerektirir. İyi bir resim sağlamak için de iyi bir fotoğraf makinesi kullanmak esastır. Ayrıca çektiğiniz fotoğrafların çözünürlüğü de ideal baskı kalitesine doğrudan etki eder. Örneğin 10x15 olarak bilinen standart fotoğraf kağıdına kaliteli baskı yapabilmek için en az 3 megapiksel civarında bir makineye sahip olmanız idealdir. Bunun üzeri değerler resimde kaliteyi bozmadan daha büyük baskılar yapılabilmesine izin verirken, küçük boyutlu baskılarda detayların daha iyi vurgulanmasını sağlar.

MAKİNENİZİİYİKULLANIN

İyi bir fotoğraf baskısı için iyi bir resim şarttır, ancak iyi bir resim için makinenin iyi olması da her zaman yeterli değildir. Fotoğraf makinenizin size sağladığı imkanlar hakkında bilgi edinin. Hazır çekim modlarını deneyerek hangi ortam ve ışıkta hangi seçimin daha iyi sonuç verdiğini bulmaya çalışın. Sürekli elinizin titremesinden şikayet ediyorsanız, makinede titremeyi önleyici fonksiyonların olup olmadığını öğrenin.

BAĞLANTIYAÖNEM VERİN

Özellikle fotoğraf makinenizle yazıcınız arasında bilgisayar kullanmadan doğrudan baskı yapmak istiyorsanız, yazıcınız ve fotoğraf makineniz arasında doğrudan bağlantı kurulup kurulmadığını araştırın. Bellek kartlarıyla fotoğraf aktarımı yapacaksanız, yazıcının üzerinde fotoğraf makinenizin kullandığı karta uygun bellek yuvası olup olmadığını kontrol edin.

BASKI HIZINA DİKKAT

Fotoğraf baskısı, tıpkı CD yazarken olduğu gibi insanı sabırsızlandıran bir süreçtir. Kırk yılda bir fotoğraf basacak olsanız dahi, hızlı baskı yapan bir cihaz sizi mutlu edebilir. Ancak baskı hızlarını karşılaştırırken taslak (draft) baskı hızlarını değil, mutlaka standart baskı hızlarını karşılaştırın. Taslak baskı hızları üzerinden yapılacak kıyaslar, fotoğraf baskı hızı açısından yanıltıcı olabilir.

MALİYETİ DÜŞÜNÜN

Uygun ekipman ve sarf malzemesi kullanılmadığında, evde fotoğraf baskısı ummadığınız ölçüde maliyetli bir uğraş haline dönüşebilir. Özellikle bol bol fotoğraf basmayı planlıyorsanız, cihazınızı seçerken baskı maliyetini de göz ardı etmeyin. Her renk için ayrı kartuş kullanan yazıcılar, genellikle maliyet avantajı sağlamaya daha eğilimlidirler.

ORİJİNAL MALZEME KULLANIN

Evde fotoğraf baskısı yapabilen ürünlerde üreticiler genellikle mürekkebinden kağıdında kadar en iyi sonuç verecek kombinasyonları laboratuvarlarında geliştirirler ve kendi markalarıyla piyasaya sürerler. Dolayısıyla sarf malzemeleri konusunda yazıcınızın önerdiği markaları ve ürünleri kullanmak, daha canlı ve zamanın etkilerine daha iyi dayanan baskılar almanıza yardımcı olacaktır.

İŞİnİn Ehlİ Foto YazIcIlar

Evde kendinize ait bir fotoğraf baskı stüdyosu kurmak istiyorsanız, işe bir foto yazıcı alarak başlamanız gerekiyor. Zengin özellikleri ve ekonomik fiyatlarıyla işte beğeninize ve bütçenize hitap edebilecek foto yazıcılar...

HP Photosmart C7180

HP Photosmart C7180, yazıcı, faks, tarama ve fotokopi işlevlerini bir arada sunan komple bir ofis görünümünde. Hızlı oluşuyla dikkat çeken yazıcının ilginç bir özelliği, WiFi ve Mavidiş kablosuz bağlantıları desteklemesi ve bu yoldan fotoğraf aktaracak cihazlarla doğrudan bağlantı kurabilmesi. Yazıcıdaki HP Real Life teknolojileri, kullanıcılara yazıcı üzerinde fotoğrafları anında düzeltebilme ve kırmızı göz giderebilme gibi özellikler de sunuyor.

Samsung SP2040

Samsung’un SP2040 modeli, özellikle fotoğraf kağıdı boyutunda baskı alabilmek için tasarlanmış bir model. Kameralı cep telefonları, el bilgisayarları ve sayısal kameralardan bellek kartları yardımıyla veya Mavidiş bağlantısı üzerinden fotoğraf aktarabildiğiniz bu model, bilgisayara ihtiyaç duymaksızın kolayca çıktı alabiliyor. SP2040, ayrıca mürekkep azaldığında düşük kalitede baskı problemini ortadan kaldıran teknolojilerle donatılmış.

Canon Pixma MP500

Canon Pixma MP500, fotoğraf baskısındaki başarısı kadar tasarımı ve çok yönlülüğüyle de dikkat çekiyor. Kağıt üzerine litrenin trilyonda biri hacminde damlacık püskürtebilen FINE kafasına sahip olan ürün, hızlı ve kaliteli fotoğraf baskısı sunuyor. Üstelik yazıcı aynı zamanda tarayıcı, fotokopi ve CD üzeri baskı ünitesi olarak da kullanılabiliyor. Büyük likit kristal ekrana sahip olan yazıcıyla fotoğraflar üzerinde küçük rötuşlar yapılabiliyor.

Epson Stylus Photo RX640

Epson Stylus Photo RX640, oldukça kaliteli fotoğraf çıktıları alabilmenin yanında CD üzerine baskı imkanı, yüksek çözünürlüklü likit kristal ön izleme ekranı ve kapak üzerinde standart asetat ünitesi de taşıyan bir tarayıcıya sahip. Epson Stylus Photo RX640’ın bir diğer önemli özelliği de, yüksek kalitede baskılar elde etmek için otomatik olarak görüntü tipini belirleyebilmesi ve parlaklık-kontrast ayarlarını buna göre yapabilmesi. Cihaz doğrudan baskı için neredeyse tüm bellek kartlarını ve bağlantı standartlarını destekliyor.

HP Photosmart D7360

Baskı hızıyla takdir toplayan bu model, 10x15 fotoğraf baskısını 12 saniyede tamamlayabilmesiyle dikkat çekiyor. 8,6 santim renkli likit kristal ekran sayesinde fotoğrafları detaylıca görmek ve işlemek mümkün. Cihazın Mavidiş adaptörü opsiyonel olarak alınabiliyor. 6 ayrı mürekkep kartuşuyla maliyet avantajı sağlayan cihaz, ekrana dokunularak kullanılabilen HP Photosmart Express arayüzü sayesinde fotoğrafların seçilmesini ve düzeltilmesini kolaylaştırıyor. Cihaz ayrıca CD/DVD etiketi basabilme özelliğine de sahip.

Levent Daşkıran
False