GeriGündem Fitre ne zaman verilir? 2020 fitre miktarı ne kadar?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fitre ne zaman verilir? 2020 fitre miktarı ne kadar?

Fitre ne zaman verilir? 2020 fitre miktarı ne kadar?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın her yıl geçim şartlarını değerlendirerek açıkladığı fitre miktarının 2020 yılı için ne kadar olacağı belli oldu. Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından belirlenen fiyatlar vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Fitre ve fidye miktarlarının bu yıl ne kadar olduğunu merak eden vatandaşlar sorgulamalarını sürdürüyor. Peki, 2020 fitre miktarı ne kadar oldu? Fitre ne zaman verilir?

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı toplantısında, bu yılki fitre bedeli 27 Türk Lirası olarak belirlendi. Vatandaşlar şimdi fitre ile ilgili diğer ayrıntılar ve konuya dair detayları araştırıyor. İşte, 2020 fitre miktarı hakkında detaylar...

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca bu yılki fitre miktarı 27 lira olarak belirlendi. Başkanlıktan yapılan açıklamada, yapılan değerlendirmeler neticesinde fıtır sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından verildiği hatırlatıldı.

Mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2020 yılı ramazan başlangıcından 2021 yılı ramazan başlangıcına kadar olan sürede 27 lira olarak belirlenmesine karar verildiği kaydedildi.

Miktar belirlenirken hadis-i şerifler, sosyo-ekonomik şartlar ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önüne alındığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Belirlenen bu miktar, 'asgari miktar' olup, 'sadaka-i fıtır'da verilecek meblağ konusunda bir üst sınır bulunmamaktadır. Bu konuda ideal olan, herkesin kendi hayat standardına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesidir. Söz konusu meblağ, gıda ve benzeri şekilde ayni olarak verilebileceği gibi nakdi olarak da ödenebilir."

Fıtır sadakasının, Ramazan Bayramına kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında nisab miktarı mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için, yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadet olduğuna işaret edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Yoksulların ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak suretiyle, toplumda karşılıklı sevgi ve kardeşlik bağlarının pekişmesine vesile olan bu mali ibadetin meşru kılınmasındaki temel hedeflerden biri, insanların paylaşma bilincini canlı tutmaktır. Bu sayede her mükellef Müslüman, ihtiyacı olan yoksullara az da olsa bir şeyler verebilmenin ve yardımlaşmanın sevincini yaşar. Bundan dolayıdır ki fıtır sadakası, zekattan farklı olarak, daha geniş bir mükellef kitlesi tarafından yerine getirilir."

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False