Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Fırat'ın batısına kimse geçemez'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fıratın batısına kimse geçemez

Antalya'da toplanacak G-20 Liderler Zirvesi'ne yönelik hazırlıkları yerinde inceleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye konusunda açıklamalarda bulundu. Uçuşa yasak bölge ve kara operasyonu konusunda olumlu gelişmeler olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fırat'ın batısına geçme noktasında kararlılığımızı biliyorsunuz. Kimse Fırat'ın batısına bir defa geçemez. Bu konuda çok kararlıyız. Geçenlerde teşebbüs ettiler, gereği de yapıldı. Bu konuda hassasiyetlerimiz çok daha farklı bir şekilde devam edecek" dedi.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'da toplanacak G-20 Liderler Zirvesi'ne yönelik hazırlıkları yerinde inceledi. Belek'te zirvenin gerçekleşeceği Regnum Carya Otel'de 3 saati aşkın devam eden toplantıda çalışmalarla ilgili bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, inceleme gezisi sonunda, uluslararası basın merkezi olarak kullanılacak Kaya Plazzo Otel'i denetledi.

ZİRVE 14 KASIM'DA BAŞLIYOR

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 Liderler Zirvesi'nin 14 Kasım itibariyle başlayacağını belirterek, "14'ü yoğun olarak liderlerle ikili görüşmeler şeklinde geçecek. 14'ünün akşamı da eşli, geniş kapsamlı liderler yemeği olacak. 15'inde ise gündem programı başlayacak" dedi.

Haberin Devamı

SONUÇ BİLDİRGESİ PAZARTESİ AÇIKLANACAK

Zirvenin gündem başlıkları kapsamında yapılacak ana çalışmalar, bunun yanında 3 çalışma yemeği şeklinde gerçekleşeceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sırada liderlerin kendi aralarında ikili görüşmeleri olacağını aktardı. Ancak kendisinin oturumlara başkanlık edeceği için ayrılmasının söz konusu olmayacağını, sadece oturum aralarında planlanmış görüşmeleri gerçekleştireceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tüm bu görüşmelerle birlikte 16'sında öğlen son bir çalışma yemeğimiz olacak ve arkasından basın toplantısı yapacağız. Bu basın toplantısıyla sonuç bildirgesini dünyaya açıklamış olacağız" diye konuştu.

ARJANTİN CUMHURBAŞKANI GELMİYOR

Arjantin'deki seçimler sebebiyle sadece Arjantin Cumhurbaşkanı'nın zirveye katılamayacağını, onun dışında liderlerle birlikte 10 bini aşkın ismin zirvede yer alacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapacağı görüşmelere ilişkin bir soruya "Zirvelerde 2008'den bu yana sadece Avustralya hariç, hepsine katıldım. Önceden planlananlar olur, bunun dışında bir de gündem süreci içinde orada bu görüşmeleri yapabilirsiniz. Zaman zaman ikili olur. Zaman zaman heyetler arasında olur. Bu işin yapısında bu var" diye yanıt verdi.

MÜLTECİ SORUNU ÇALIŞMA YEMEĞİNİN KONUSU

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede Suriye ve IŞİD'in gündemde olup olmadığına ilişkin soruya ise şöyle yanıt verdi:

"Bizim şunu çok açık ve net ortaya koymamız lazım. DAEŞ başta olmak üzere bir defa Türkiye için tehdit oluşturan tüm terör örgütlerine karşı Türkiye'nin gerek kendi başına gerek kolektif olarak, ortak koalisyon güçleri olarak attığı ve atacağı adımlar var. İncirlik'te konuşlanmış uçaklar var. Diğer yerlerde gerekirse o üsleri kullanabilme şansı olacak. Bu konuda kararlıyız. Kararlığımızı çok açık ve net ortaya koyacağız. Dün akşam sayın Obama'yla da 45 dakika süren salt bu konuyla ilgili görüşmemiz oldu. Orada bunları yine ayrıca konuştuk. DAEŞ terör örgütüne karşı oluşturduğumuz ve oluşturacağımız koalisyon güçlerinin tavrı çok önemli. Ama çevredeki ülkelerin de özellikle DAEŞ'i vuruyoruz diyerek gidip sivilleri vurması, diyelim ki Bayır Bucak Türkmenleri'ni vurması hoş karşılanabilecek bir şey değildir. Bunu da özellikle kendilerine hatırlattım, söylüyorum, söyleyeceğiz. Burada da zaten bizim için uluslararası terör, Suriye ağırlıklı mülteci sorunuyla ilgili bir çalışma yemeğimizin başlığını teşkil ediyor."

Haberin Devamı

TAMPON BÖLGE SÖZ KONUSU DEĞİL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çerçevede tampon bölge uygulamasına ilişkin soruya ise "Tampon bölge olayını literatürümüzden çıkaralım. Tampon bölge diye bir şey söz konusu değil" dedi. Söz konusu alanda uçuşa yasak bölge, terörden arındırılmış bölge ve eğit-donat bölgesinin söz konusu olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğit-donat konusunda çalışmalarımız baştan itibaren devam ediyor. Şimdi ise terörden arındırılmış bölge konusunda dost ülkeler de bu noktaya doğru gelmeye başladı" diye konuştu.

Haberin Devamı

KİMSE FIRAT'IN BATISINA GEÇEMEZ

Uçuşa yasak bölge ve kara operasyonu konusunda olumlu gelişmeler olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu da artık kabullenilmiş durumda. Olayı yaşayan biziz. Onlar olayın çok çok dışında. Biz yaşadığımız için birçok şeyi yerinde tespit edebiliyor, görebiliyoruz. Birçoklarıyla akrabalık bağlarının olmasında, Halep'te ne oluyor, ne bitiyor en iyi biz biliyoruz. Halep'te çok ciddi Türkiye ile akrabalık bağı olan insanlar yaşıyor. Halep, nüfusu 2 milyonu bulan Suriye'nin en büyük şehirlerinden bir tanesi. Fakat Cerablus olayı çok stratejik konular. Nitekim, Fırat'ın batısına geçme noktasında kararlılığımızı biliyorsunuz. Kimse Fırat'ın batısına bir defa geçemez. Bu konuda çok kararlıyız. Geçenlerde teşebbüs ettiler, gereği de yapıldı. Bu konuda hassasiyetlerimiz çok daha farklı bir şekilde devam edecek."

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarının ardından Antalya'da incelemelerini tamamladı ve helikopterle Belek'ten Ankara'ya gitmek üzere Antalya Havalimanı'na geçti.

 

Haberle ilgili daha fazlası: