GeriGündem 'Firar halayı' ders oldu! İkinci kaçış engellendi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Firar halayı' ders oldu! İkinci kaçış engellendi

Ankara'da bir halkoyunu ekibi üyelerinin yarışma gerekçesiyle aldıkları gri pasaportla gittikleri Macaristan'dan dönmemesi üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü tüm pasaport başvurularına yönelik titiz inceleme yapıyor. Bu kapsamda Almanya'da engelsiz yaşam programına katılacağını iddia eden bir grubun başvurusu Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şubesi'ne yönlendirildi. Şubenin detaylı incelemesinin ardından grubun organizasyonundan sorumlu 4 şüpheli, göçmen kaçakçılığı şüphesiyle gözaltına alındı.

11 Ocak'ta bir grup vatandaş Ankara Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesi'ne hizmet pasaportu (gri pasaport) almak için başvurdu. Müracaat eden kişilerin farklı illerde oturması ve bazılarının suç kaydının bulunduğunu tespit eden görevliler, belgelerin sahte olabileceği şüphesiyle durumu Göçmen Kaçakçılığı ve İnsanı Ticareti ile Mücadele Şubesi ekiplerine iletti.

Ankara Cumhuriyet Savcılığı'ndan alınan iznin ardından açılan soruşturmada, grubun Almanya'nın Ratingen kentinde bulunduğu öne sürülen bir derneğin engelsiz yaşam programını gerekçe gösterdikleri tespit edildi.

GÖZALTINA ALINDILAR
Soruşturmayı derinleştiren ekipler, adına başvuru yapılan engelliler ya da yakınlarının, M.P. ile beraberindeki 3 kişi tarafından bir engelli derneğine üye yaptırıldığını belirledi. Şüphelilerin, farklı bir ilden yaptıkları gri pasaport başvurusunun olumsuz sonuçlandığı, bunun ardından ikinci müracaatı Ankara'da yaptıkları da tespit edildi. Şubenin detaylı incelemesinin ardından grubun organizasyonundan sorumlu 4 şüpheli, göçmen kaçakçılığı şüphesiyle gözaltına alındı. Emniyette ifadeleri alınan şüpheliler Ankara Adliyesi'ne sevk edildi. Pasaport başvurusunda bulunan kişiler ile bu kişilerin kaydettirildiği derneğin yöneticilerinin ifadesine başvurulacağı öğrenildi.

TİTİZLİKLE İNCELENİYOR
Öte yandan gözaltına alınan M.P.'nin üst aramasında sahte sarı basın kartı ile faaliyeti sona ermiş bir derneğe ait üyelik kartı bulundu. Geçen yıl kasım ayında bir halkoyunu ekibi üyelerinden bazılarının benzer bir yöntem kullanarak Macaristan'a gittiklerini ve bu ülkeye iltica etmeye çalıştığını anımsatan emniyet yetkilileri, başta gri olmak üzere tüm pasaport başvurularının titizlikle incelendiğini kaydetti. 

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False