Film setinde atı sürüye sürüye öldürdüler

Güncelleme Tarihi:

Film setinde atı sürüye sürüye öldürdüler
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 09, 2008 13:43

DOĞAYI ve Hayvanları Koruma Derneği (DOHAYKO) Çanakkale Temsilcisi Sitare Şahin, ‘Saddam'ın Askerleri Kara Güneş’ adlı filmin çekimleri sırasında, bir kamyonetin arkasına bağlanıp sürüklenen atlardan birinin telef olmasını “Vahşet” olarak niteleyerek, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Haberin Devamı

İşte o vahşet işte o film seti

Yönetmenliğini Gani Rüzgar Şavata'nın yaptığı, manken Tuğba Özay ve oyuncu Yalçın Dümer'in başrollerini paylaştığı ‘Saddam'ın Askerleri Kara Güneş’ adlı filmin Malatya'daki çekimleri sırasında, kamyonet arkasına bağlanan iki attan biri sürüklenerek telef olması hayvanseverlerin tepkisine neden oldu. Olayı televizyon ve gazetelerdeki haberlerden öğrenen DOHAYKO Çanakkale Temsilcisi Sitare Şahin, film çekimi sırasında meydana gelen bu olayın Hayvanları Koruma Yasası'na aykırı olduğunu kaydetti. Şahin, AB üyelik sürecinde bulunan ve uygar dünyanın bir parçası olmayı hedefleyen Türkiye'de, bu tip görüntülerin ülke imajı için ciddi sorunlar oluşturduğunu ileri sürerek, şunları söyledi:

“Dernek olarak konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundum. Filmin yapımcısı, yönetmeni ve oyuncularının 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Yasası'nın ilgili maddelerini ihlal ettikleri gerekçesiyle cezalandırılmalarını talep ettim. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na da dilekçe göndererek, olayla ilgili soruşturma açılmasını istedim. Gereği yapılmadığı takdirde, bu vahşete resmi kurumların da sessiz kalması halinde konu derneğimizce tüm AB ülkeleri nezdinde paylaşılacaktır” diye konuştu. 

Haberin Devamı

PROF. DR. ORHAN KURAL'DAN SUÇ DUYURUSU

“Çevreci profesör” olarak bilinen Prof. Dr. Orhan Kural, yönetmen Gani Şavata hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kural, yaptığı yazılı açıklamada, “Saddam'ın Askerleri Karagüneş” adlı filmin Malatya'daki çekimleri sırasında “hayvan haklarını ihlal ettiği” gerekçesiyle filmin yönetmeni Gani Şavata hakkında İstanbul Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.

Filmde, bir atın iple bir kamyonun arkasına bağlanarak sürüklenmesi sonucu öldüğünü iddia eden Kural, “görüntülerin basına yansıtılarak filmin reklamını yapmak uğruna halkın duyguları ile oynandığını ve galeyana getirildiği” görüşünü dile getirdi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!