GeriGündem Filistinli düşman kardeşler Mısır'da barıştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filistinli düşman kardeşler Mısır'da barıştı

Filistinli düşman kardeşler Mısır'da barıştı
refid:17704730 ilişkili resim dosyası

Filistin'de 2006 yılında yapılan seçimlerin ardından birbiriyle çatışmaya başlayan "düşman kardeşler", Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen törenle barış anlaşmasını imzaladı. El Fetih ve Hamas arasındaki uyuşmazlık, Filistin'in fiilen ikiye bölünmesine neden olmuştu.

Filistin Yönetimi Başkanı ve El Fetih Genel Sekreteri Mahmud Abbas ile Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal'in katıldığı törende, Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu'nun yanı sıra, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ve AB Dış Politika ve Güvenlik Özel Temsilcisi Catherine Ashton da hazır bulundu.

Törene ayrıca, Filistinli örgütlerden temsilciler ile İsrail Meclisi’nden Arap milletvekilleri de katıldı. 

Kahire'de Mısır'ın istihbarat merkezinde düzenlenen törende konuşan Abbas, "Filistinlilerin bölünmenin kara sayfasını sonsuza kadar kapattığını ilan ediyoruz" dedi.

Anlaşmanın Filistin ulusal çıkarlarına zarar veren "dört kara yılı" sona erdirdiğini belirten Abbas, bu törenin ardından kısa süre içinde Gazze Şeridi'ni ziyaret edeceğini söyledi.

El Fetih ile Hamas arasında ipler, 2006’da düzenlenen ve Hamas’ın kazandığı seçimler sonrasında kopmuştu. İki örgüt arasında çıkan kısa süreli iç savaşın ardından Hamas 2007 yılında Gazze Şeridi'nde kontrolü ele geçirmiş, El Fetih de Ramallah'da ayrı bir hükümet kurmuştu.

Anlaşmaya tepki gösteren İsrail, Filistin Yönetimi'nin kendisiyle Hamas arasında tercih yapması gerektiğini savunuyor.

"BAŞKENT KUDÜS OLACAK"

Hamas lideri Meşal ise konuşmasında, Filistinliler arasında uzlaşma için örgütün "her türlü bedeli ödemeye hazır" olduğunu söyledi. Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde bağımsız, egemen bir Filistin devletinin kurulmasını istediklerini belirten Meşal, şüyle konuştu:

"Amacımız Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde başkenti Kudüs olan, hiçbir (Yahudi) yerleşimcinin olmadığı, tek bir metrekare toprağı bırakmadan, Filistinli  mültecilerin dönüş hakkından vazgeçmeden özgür, tamamen egemen bir Filistin devletinin kurulmasıdır."

Filistin haber ajansı Maan, Meşal'in de imzaların ardından konuşma yapmak istemesi nedeniyle kısa süreli bir gerginlik yaşandığını ve törenin bir saat gecikmeli başladığını bildirdi.     

El Fetih ve Hamas dahil 13 Filistinli grup, Mısır'ın arabuluculuğuyla, Batı Şeria ve Gazze'yi tek bir hükümet altında toplamayı amaçlayan anlaşma üzerinde geçen hafta mutabakata varmıştı.
       
Anlaşmayla bağımsız teknokratlardan oluşması beklenen yeni hükümetin, Filistinlileri bu yıl içinde seçime götürmesi bekleniyor.

GAZZE'DE KUTLAMA

Gazze Şeridi'nde binlerce kişi, El Fetih ile Hamas arasındaki düşmanlığı sona erdiren anlaşmanın imzalanmasını kutluyor.

GAZZE'DE BÜYÜK SEVİNÇ / FOTO GALERİ

Batı Şeria'da da çeşitli kentlerde gösteriler düzenlenirken, Hamas'ın El Aksa televizyonu ilk kez Batı Şeria'nın Tulkarim kentinden yayın yapıyor.

BAŞBAKANLIK İÇİN ÖNE ÇIKAN İSİMLER

Filistinli gruplar arasında bugün birlik anlaşması imzalanırken, başbakanlık makamı için öne çıkan dört isim şöyle:

Mühib El Masri: Nablus'tan milyarder bir hayırsever ve birliğin sağlanması yönünde çalışan bir aktivist. Bu çalışmaları çerçevesinde Gazze'ye defalarca gitti. Bir Filistin yatırım firması olan PEDECO'nu başkanlığını yapıyor.

Ziyad Ebu Amir: Yasama Konseyi üyesi, yazar ve Gazze'den eski dışişleri bakanı. Washington'daki Georgetown Üniversitesi'nden karşılaştırmalı politika alanında master derecesi bulunuyor.

Abid El Kerim Şubeyir: 2005 seçimlerinde bağımsız devlet başkanlığı adaylarından. Seçimde yüzde 2,6 oranında oy alarak dördüncü gelmişti.

Cemal El Hudari: Gazzeli eski bir bakan ve bağımsız. 2006'de Yasama Konseyi'ne girdi. Birlik anlaşmasının sağlanmasından aktif olarak çaba gösterdi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False