GeriGündem Fehmi Kaya'nın sözlerine sert tepki
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fehmi Kaya'nın sözlerine sert tepki

Fehmi Kaya'nın sözlerine sert tepki
refid:23108240 ilişkili resim dosyası

Sosyolog Fehmi Kaya'nın otistik çocukların ateist olduğu yönündeki sözleri büyük tepki çekti.

Ünlü sunucu Özge Uzun twitter hesabından Kaya'nın açıklamalarını sert sözlerle eleştirdi.

Hurriyet.com.tr'ye konuşan Özge Uzun, konu ile ilgili olarak, "Klişe olacak ama gerçekten 'akıl tutulması' olarak düşünüyorum. Açıklamanın bilimsellikten çok uzak, insaniyetten de çok uzak olduğunu düşünüyorum. Umarım özür diler, bütün ailelerin yüreğine su serpecek bir açıklama yapar." dedi.

Özge Uzun, twitter mesajında ise "Biri bana bunun şaka! haber olduğunu söylesin!!! Yuh artık yaa..." ifadelerini kullandı.

Diğer ünlü isimler de Kaya'nın açıklamaları eleştirdi.

AK PART MİLLETVEKİLİ DR. CEVDET ERDÖL / SAĞLIK KOMİSYONU ESKİ BAŞKANI :
“Öncelikle kimin ne kadar inançlı olduğunu Allah bilir. Bir hekim olarak bu sözleri doğru bulmadım. Ateizm bilinçli bir tercihtir. Otistik olmak, inanç yetisi elde etmekse tercih değildir. Bu tür sözler hastaları özellikle de aileleri incitir. Bu insanların zihni melekeleri seçim yapmaya müsait midir, değildir. Bu tür ifadeleri doğru bulmuyorum.”

MEHMET NURİ YILMAZ / DİYANET İŞLERİ ESKİ BAŞKANI :
“Dinen akli melekeleri olmayanlar inanmakla, ibadetle yükümlü değiller. Dinimiz akli dengesi yerinde olmayan hiç kimseyi inançla ibadetle yükümlü tutmazken; akli melekesi yerinde olan her insan inanç ve ibadetle yükümlü kılınmıştır. Dolayısıyla otistik çocuklar ve otistik insanlar böyle bir yükümlülük altındır değildir.”

EMEL ÇÖLGEÇEN / OYUNCU:
Otistik çocuklarla ilgili yapılan açıklama nedir yahu, gerçekten ağzı olan konuşuyor bu ülkede ... Çirkin

SİMGE FISTIKOĞLU / SUNUCU:
Adını hatırlamak istemediğim beyefendinin söyledikleri benim canımı yaktı, otistik çocuğu olan aileleri düşünemiyorum bile...

 

 

False