GeriGündem Fazıl Say'a 10 ay hapis
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fazıl Say'a 10 ay hapis

Fazıl Say'a 10 ay hapis
refid:23046687 ilişkili resim dosyası

Sosyal Paylaşım sitesi Twitter’da yazdığı yazılar nedeniyle 'Halkın benimsediği değerleri alenen aşağıladığı gerekçesiyle' 1,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanatçı Fazıl Say, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu hüküm, 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla geri bırakıldı. Say 5 yıl içinde başka bir suç işlemezse hakkındaki dava ortadan kalkacak. say yaptığı ilk açıklamada, "yurdum adına çok üzgünüm" dedi. Kültür Bakanı Ömer Çelik de ''Sanatçıların yargı kararlarıyla muhatap olması temenni etmediğim bir şeydir. Ama neticede ortaya çıkan bir yargı kararıdır" yorumunda bulundu. Sinema eleştirmeni Atilla Dorsay ise hapis cezasını ''Korkunç bir haber'' diye yorumladı. Karara AB Komisyonu da tepki gösterdi.

İstanbul 19’uncu Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 1,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Fazıl Say katılmadı. Duruşmada Say’dan şikayetçi olan Orkun Şimşek ve Ali Emre Bukağılı hazır bulundu.

Aynı kaderi paylaştılar

“AŞAĞILAMA VE HAFİFE ALMA KASTI YOK”
Say’ın avukatı Meltem Akyol, daha önce yaptıkları yazılı ve sözlü savunmaları tekrar ettiklerini belirterek, “Dava konusunun teknik ve özel bir yargılamayı gerektirmediği kanaatindeyiz. Müvekkilimin söylemlerinde aşağılama ve hafife alma kastı yoktur. Beraatini istiyoruz” dedi.

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say'a verilen ceza ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın...
MESAJINIZI YAZIN YAYINLAYALIM

“SUÇ İŞLEMEDEKİ ISRARINI DİKKATE ALDI”
Araştıracak bir husus kalmadığını belirterek davayı 3’üncü oturumunda karara bağlayan yargıç Hulusi Pur, piyanist Fazıl Say’ı eylemi sabit olduğu, işleniş şekli, kastı, suç işlemesindeki ısrarı, suçun işlendiği zaman ve yeri, sanığın güttüğü amaç ve saiki dikkate alarak 8 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Yargıç Pur, eylemin yayın yoluyla işlendiğini belirterek yarı oranında arttırarak Say’a verdiği hapis cezasını 12 aya çıkarttı. Say’ın duruşmalardaki davranışları, yargılamaya yapmış olduğu katkıyı dikkate alan Yargıç Pur, cezasını 10’ay hapse indirerek hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Say 5 yıl içerisinde suç işlemezse dava ortadan kalkacak.

FAZIL SAY'IN CEZASINA AB'DEN TEPKİ

SAY'DAN İLK AÇIKLAMA

10 ay hapis cezası alan Fazıl say yaptığı ilk açıklamada şunları söyledi: “Mahkeme sonucu çıkan karar için yurdum adına çok üzgünüm. İfade özgürlüğü açısından hayal kırıklığına uğradım. Hiçbir suçum olmamasına rağmen ceza almış bulunmam şahsımdan çok, Türkiye’deki ifade ve inanç özgürlüğü adına kaygı vericidir.”

'ŞÖHRETİ BİLE SAY'I KURTARAMADI'

BAKAN ÇELİK: YARGI KARARI

Hürriyet
Twitter'da yazarken bir kez daha düşünün!
Sosyal paylaşım sitesi Twitter’da yer alan bir mesajı takipçileri ile paylaşan sanatçı Fazıl Say, 'Halkın benimsediği değerleri alenen aşağıladığı gerekçesiyle' 10 ay hapis cezası ile cezalandırıldı. Say'ın cezası 5 yıl ertelendi. Mahkeme kararında önemli de bir ayrıntı yer aldı.
Detayı için tıklayınız

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, piyanist ve besteci Fazıl Say'ın 10 ay hapis cezasına çarptırılmasıyla ilgili, "Ben kuşkusuz hiç kimsenin söylediği bir sözden dolayı yargıyla muhatap olmasını istemem. Hele sanatçıların, kültür adamlarının yargıyla muhatap olmasını, yargı kararlarıyla muhatap olması temenni etmediğim bir şeydir. Ama neticede ortaya çıkan bir yargı kararıdır" dedi.

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen ve Türkiye'nin odak ülke olduğu kitap fuarına katılan Bakan Çelik, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
Piyanist Fazıl Say'ın 10 ay hapis cezasına çarptırılması kararıyla ilgili bir soru üzerine Bakan Çelik, ifade özgürlüğüyle ilgili Türkiye'nin gerçekleştiği özgürlük alanının her geçen gün büyüdüğünü belirterek, şöyle konuştu:
"Gördüğünüz gibi son yargı paketiyle birlikte ifade özgürlüğünün önündeki engeller biraz daha kaldırıldı. Ben kuşkusuz hiç kimsenin, söylediği bir sözden dolayı yargıyla muhatap olmasını istemem. Hele sanatçıların, kültür adamlarının yargıyla muhatap olmasını, yargı kararlarıyla muhatap olması, doğrusu bu benim temenni etmediğim bir şeydir. Ama nihayetinde de yargı karşısında sanatçı, kültür adamı, sıradan vatandaş, politikacı hepimiz eşit durumdayız. Ortaya çıkan sonuç nihayetinde bir yargı kararıdır. O sebeple söyleyebileceğim fazla bir şey yok."

Çelik, 10 aylık ceza süresi konusunda ne düşündüğünün sorulması üzerine de, "Hukukçuların değerlendirmesi gereken bir mesele. Ben hiçbir vatandaşımızın, sanatçıların, kültür adamlarının, politikacıların, hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm vatandaşlarımızın ifade özgürlüğüyle ilgili bir sorun yaşamasını istemem. Yargı kararlarıyla, süreçleriyle muhatap olmasını istemem. Ama neticede ortaya çıkan bir yargı kararıdır" diye konuştu.

FAZIL’DAN HİÇ HAZZETMEM AMA…

TWITTER'DAN ÖMER HAYYAM'IN BİR DÖRTLÜĞÜNÜ PAYLAŞMIŞTI
Fazıl Say'ın Twitter'daki mesajında alıntı yaptığı ve şikâyete konu olan Ömer Hayyam'ın şiirinin dörtlüğü şöyle:
'Irmaklarından şaraplar akacak' diyorsun Cennet-i alâ meyhane midir?'

ATİLLA DORSAY: KORKUNÇ BİR HABER
Kısa bir süre önce Emek Sineması'nı kurtarmak için verdiği mücadelede yaşadıkları üzerine meslek yaşamını sona erdiren Atilla Dorsay'ın, Say ile ilgili haberi öğrenince söylediği ilk söz "Korkunç bir haber!" oldu.

Dorsay, Say'a verilen ceza ve Türkiye'de kültür-sanat alanında yaşanan olumsuz gelişmeleri şu sözlerle yorumladı:
"Hangi gerekçeyle olursa olsun, dünya çapında bir sanatçımıza böyle bir ceza vermek aklın alacağı bir şey değil. Türkiye, uluslararası şöhret yapan sanatçılarını, devlet eliyle veya kamu kampanyalarıyla hep mahkum etti. Yılmaz Güney'den Orhan Pamuk'a, Yaşar Kemal'den Can Dündar'a, çeşitli vesilelerle birçok aydınımıza karşı linç kampanyaları yönlendirildi. Fazıl Say da bu zincirin son halkası. Ama bunun bir yerlerden döneceği ve her tür halde toplumdan büyük tepkiler alacağına inanıyorum."   

Hürriyet
ÜZÜLDÜM, ÜRKTÜM, KORKUYORUM

BASIN KONSEYİ: “İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SADECE HOŞA GİDEN FİKİRLER İÇİN OLMAMALI”
Basın Konseyi, ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say'ın, "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçlamasıyla yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırılması kararını değerlendirdi. Konsey'den yapılan yazılı açıklamada, "Bugün, dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say'ın twitter hesabında yaptığı bir açıklamadan dolayı, hakkında 'dini değerleri aşağılamak' suçundan mahkumiyetine karar verilmiştir. Say hakkında verilen mahkumiyet kararı, ülkemizdeki ifade özgürlüğü sorununun neden sadece 'Yargı Paketleri' ile çözülemeyeceğine önemli bir örnek teşkil etmektedir. İfade özgürlüğünün ülkemizdeki kavranışına ilişkin sorun, bu gibi davalarla daha da belirgin hale gelmektedir. İfade özgürlüğünün yalnızca hoşa giden fikirler için olmadığının anlaşılması, demokrasimizin düzgün işleyişi için hayati önemdedir. Sorunun çözümü için neşter doğrudan yasalarda ifade özgürlüğünü kısıtlayan nitelikteki düzenlemelere vurulmalıdır" denildi.

Hürriyet Piyanonu bırak sınır dışına çekil

Hürriyet
Tweet’e 1.5 yıl istendi 'Onu saçmaladı saysınlar'

Hürriyet Hürriyet
'Fazıl Say otistik olabilir araştırılsın!' Sanatçılardan Fazıl Say'a destek 'Türkiye için üzücü bir dava'

FAZIL SAY'A 10 AY HAPİS


ADLİYEYE BÖYLE GELMİŞTİ
False