GeriGündem Faşiste bak!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Faşiste bak!

ENGELİ AŞAN LİDER POZUNDA

Irkçılar, güçlü olmak, en azından böyle bir görüntü sergilemek zorundadır. Aksi takdirde yandaşı oldukları ırkın üstünlüğünü nasıl kanıtlayabilirler? Irkçı lider ise herkesten güçlüdür: Hiçbir engel tanımaz, ateşin bile üzerinden atlar. İşte Haider hem küçük çocuklar gibi eğlenebildiğini gösteriyor, hem de ateşi bile aşacak güçte olduğunu! (Fotoğraflar: SIPA PRESS)

Avusturyalı Jörg Haider, ısrarla kendisinin bir faşist ve bir nazi olmadığını söylüyor, ama kimseyi inandıramıyor.

Avrupa Birliği'ni birbirine katan politikacı, 10 yıl önce meşhur oldu. Bu şöhreti de bugün inkar etmeye çalıştığı nazi hayranı laflarına borçluydu. Hitler'in saldırgan silahlı gücü SS'leri ‘‘şerefli insanlar’’ diye tanımlamış, nazi diktatörünün istihdam politikasını göklere çıkartmıştı.

30 Ocak 2000'de 50'inci yaş gününü kutlayan Haider'in Avrupa'daki diğer marjinal faşist liderlerden önemli bir farkı, karizmasının çok daha fazla olması. Avusturyalı olması da cabası: Hitler Avusturyalıydı, Avusturya nazilerin işgal ettiği ülkeler arasında bu olayı bir işgal değil de şanlı bir birleşme olarak yaşayan tek ülkeydi, savaştan sonraki cumhurbaşkanlarından birinin de (Kurt Waldheim) eski bir nazi sempatizanı olduğu ortaya çıkmıştı.

Ancak Haider, eski zamanların gerçek nazilerine benzemeyen bir tarzı var. Kaz adımlarıyla sert sert yürümeler, çatık kaşlar, ağzından tükürük saçarak konuşmalar, gösterişli üniformalar, korkutucu yüz ifadeleri onda yok. Bir anlamda o, eski nazilerin karikatürü gibi. Bu sayfadaki görüntüler Hitler'le Himmler'i mezarlarında ters döndürmeye yeter!

İşte çağımızın nazi tipi...

AVUSTURYALI BERBER ROLÜNDE

Avusturya Özgürlük Partisi'nin lideri Jörg Haider berberlik yapıyor. Herhalde Şarlo'nun Hitler'e çok benzeyen sıradan bir berber rolünü oynadığı ünlü komedi filminden haberi yok! Çünkü eğer nazi lideri hakkındaki en başarılı yergilerden biri sayılan bu filmi görmüş olsaydı, asla bu fotoğrafı çektirip de alay konusu olmazdı!

YENİ MİLENYUMUN IRKÇISI

Günümüzde yeryüzündeki bütün politikacılar ne kadar genç, yeniliklere ne kadar açık, ne kadar dinamik olduklarını sık sık göstermek zorundalar. İster liberal, ister ırkçı, ister solcu olsunlar, bu görüntüyü yansıtmaları şart! Jörg Haider (50). Son moda gözlüklerle poz verip yeniliklere açık olduğunu da kanıtlıyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False