Faik Türün'ün cenazesine Koreli subaylar da katıldı

Önceki gün 90 yaşında ölen, 12 Mart Dönemi'nde 1'inci Ordu Komutanlığı ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı görevlerinde bulunan emekli Orgeneral Faik Türün, dün Selimiye Camii'nde kılınan öğle namazının ardından, askeri törenle Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi.

Kore Savaşı kahramanı olan Türün'ün cenaze törenine, Kore'nin Ankara Büyükelçiliği Savunma Ataşesi Tuğgeneral Sei Min Oh ve Koreli Binbaşı Jongbo Baik de katıldı.

Cenaze töreninde, Türün'ün ailesi ve yakınlarının yanı sıra 3'üncü Kolordu Komutanı Korgeneral Ergin Saygun, Kore'nin Ankara Büyükelçiliği Savunma Ataşesi Tuğgeneral Sei Min Oh, eski Genelkurmay başkanlarından emekli Orgeneraller Hüseyin Kıvrıkoğlu ve Necdet Üruğ, çok sayıda emekli kuvvet komutanı ve Türkiye Muharip Gaziler Cemiyeti üyeleri hazır bulundu. Bu arada Kore gazilerinden Hasan Karpuz, Mehmet Üstündağ ve Ali İhsan Uygun, camideki törende Türün'ün tabutu önünde dua ettikten sonra, ‘‘Türün Paşa Kore'de komutanımızdı. O çok iyi bir komutan ve çok iyi bir insandı’’ dediler.
Haberle ilgili daha fazlası: