GeriGündem Etyen Mahçupyan artık resmi değil fahri danışman
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  255
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Etyen Mahçupyan artık resmi değil fahri danışman

Etyen Mahçupyan artık resmi değil fahri danışman
refid:28750853 ilişkili resim dosyası

Ankara'yı karıştıracak detay sadece hurriyet.com.tr'de... Başbakan’ın Başdanışmanı Etyen Mahçupyan yaş haddinden dolayı görevinden ayrıldı. Mahçupyan, hurriyet.com.tr'ye "9 Mart gelince otomatik olarak yaş haddinden sistemin dışında kalıyorsunuz. 2-3 gün sonra sistem sizi kadrodan atıyor. Ben kadroluydum. Bu aşamada görevime fahri olarak devam ediyorum. Şu anda yurt dışındayım çalışmalarımı sürdürüyorum. Tek bir değişiklik oldu o da maaş almıyorum” dedi. Başbakanlık da Mahçupyan'ın resmi başdanışmanlık görevinin sona erdiğini doğruladı.

Etyen Mahçupyan artık resmi değil fahri danışman
Ahmet Davutoğlu'nun Başbakan olduktan sonra Başdanışman olarak atadığı Etyen Mahçupyan, son dönemde yaptığı açıklamalarla gündemde. Mahçupyan, son olarak "Bosna ve Afrika’da yaşananların soykırım olduğu kabul edilirken 1915’te Ermenilere yapılanlara soykırım dememek imkânsız" açıklamasıyla, çok tartışıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere, devlet yetkililerinin 1915 olayları konusunda yurtdışından gelen "soykırım" açıklamalarına en sert şekilde tepki gösterdikleri dönemde, "Başdanışman" Mahçupyan'ın bu çıkışı dikkat çekti.

YAŞ HADDİNDEN SİSTEM DIŞI

Ancak Mahçupyan'ın bu sözleri söylediği sırada, artık "Başbakan'ın Başdanışmanı" olmadığı ortaya çıktı. Hürriyet'in sorularını yanıtlayan Mahçupyan, 9 Mart 2015 itibarıyla Başdanışmanlık görevinden ayrıldığını açıkladı. 9 Mart 1950 doğumlu olan Mahçupyan, “9 Mart gelince otomatik olarak yaş haddinden sistemin dışına kalıyorsunuz. 2-3 gün sonra sistem sizi kadrodan atıyor. Ben kadroluydum. Bu aşamada görevime fahri olarak devam ediyorum. Şu anda yurtdışındayım çalışmalarımı sürdürüyorum. Tek bir değişiklik oldu o da maaş almıyorum” dedi.

BAŞBAKANLIK RESMEN AÇIKLADI

Başbakanlık da, Etyen Mahçupyan'ın başdanışmanlığının "resmen sona erdiğini" doğruladı.
Başbakanlık kaynakları, Hürriyet'e yaptıkları açıklamada, "Etyen Bey 9 Mart itibarıyla yaş haddinden emekliye ayrıldı. Bu tarihten itibaren, kendisinin Başbakan Başdanışmanı sıfatı bulunmuyor. Ancak Etyen Mahçupyan, resmen Başdanışman olmadan önce de nasıl Sayın Başbakanımızın görüşlerinden yararlandığı bir aydın ise, bundan sonra da kendisiyle bu şekilde bir iletişim süreci tabi ki olacaktır" denildi.

SÖZLERİ ÇOK TARTIŞILMIŞTI

9 Mart’tan itibaren resmi Başbakanlık danışmanlığı görevi düşen Mahcupyan o tarihten sonra çok tartışılan şu açıklamaları yapmıştı:

Etyen Mahçupyan artık resmi değil fahri danışman ‘AK PARTİ SEÇMENİNİN YÜZDE 70’İ YOLSUZLUK OLDUĞUNA İNANIYOR

Etyen Mahçupyan artık resmi değil fahri danışman ‘ERMENİLERE YAPILANLARA SOYKIRIM DEMEMEK İMKÂNSIZ’

"SOYKIRIM" DEMESİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco'nun "20. Yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı" açıklamasından hemen sonra, Etyen Mahçupyan da bir internet sitesine yaptığı açıklamada,"Bosna ve Afrika’da yaşananların soykırım olduğu kabul edilirken 1915’te Ermenilere yapılanlara soykırım dememek imkânsız" demişti.

Karar.com internet sitesine konuşan Mahçupyan'ın Papa’nın "soykırım" açıklamasına ilişkin olarak, “Vatikan, üzerindeki 100 yıllık psikolojik ağırlığı atmıştır. Neden 100 yıl sonra bu kelimeyi kullandı demektense tersten bakıp bu kadar sene nasıl direndi demek lazım. Vatikan çoktan böyle bir şey söyleyebilirdi. Ama söylemedi” ifadesini kullanmıştı.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle