Etek savunması

Gazetecilerin külotunu görmek zorunda mıyız, diye etekli bir kadın gazeteciyi Meclis kulisinden attırmak isteyen MHP'li TBMM İdare Amiri Ahmet Çakar, ‘‘İçtüzüğü uyguluyorum’’ dedi. Ancak, İçtüzük'te kadınların giyeceği etek boyuna ilişkin herhangi bir ibare bulunmuyor.

Meclis'teki etek krizinin mimarı, TBMM'nin basından sorumlu İdare Amiri MHP İstanbul Milletvekili Ahmet Çakar, kendini savunarak, Meclis'teki muhabirleri, giyim konusunda içtüzüğe göre uyardığını belirtti. Ancak, içtüzükte etek boyu ile ilgili bir vurgulama yer almıyor. Geçen hafta sonu bir kadın gazeteciyi etek boyunun kısa olmasını gerekçe göstererek kulisten attırmaya çalışan Çakar, daha sonra sözkonusu gazeteciyi makamına davet ederek, Meclis ve PMD yetkilileri önünde özür dilemişti. Çakar dün yaptığı yazılı açıklamada ise kendisi hakkındaki yayınların, yorum, eleştiri düzeyini aştığını ve fevkalade üzüntü verici boyutlara ulaştığını vurguladı.

İÇTÜZÜĞÜ UYGULUYORUM

Çakar dün yaptığı yazılı açıklamada, şu görüşleri savundu: ‘‘Üzücü olayın hemen akabinde yaptığım açıklamada da ifade ettiğim gibi, TBMM'de basın ve yayın mensuplarının çalışmaları hakkında yönetmeliğin 15. maddesi, parlamentoda görev yapan basın mensuplarının kıyafet yönünden uymaları gereken esasları belirlemiştir. Bu madde; parlamento muhabirleri, kameraman ve foto muhabirleri ile diğer basın yayın mensuplarının, TBMM içerisinde, TBMM içtüzüğünün kıyafetli ilgili 56. maddesinin 2. fıkrası hükümlerine tabi olduklarını belirtmektedir. Sözkonusu madde, bu hükmün aksine kıyafet giyenlerin uyarılmasını ve uyarıyı dikkate almayanların dışarı çıkarılmalarını net biçimde ortaya koymaktadır. Basınla ilişkilerden sorumlu TBMM İdare Amiri olarak, içtüzük ve adı geçen yönetmelikle bana tanınan görev ve sorumluluğun gereğini yerine getirmek, aykırı davrananlara uyarıda bulunmak görevimdir. Bu görev, zaman zaman münasip lisan, karşılıklı sevgi ve saygı ölçüleri içerisinde tarafımdan yerine getirilmektedir. Bu durum ortada iken, şahsımı hedef alan insafsız ve eleştiri boyutlarını aşan haber ve yorumları, basın özgürlüğü ve sorumlu yayıncılık ilkeleri ile bağdaştıramıyorum. Bana ait olmayan gerçeğe aykırı duyum ve söylentilerle beslenerek sürdürülen bu yayınlara son verileceğini umuyorum. Saygılarımla.’’

BOYA İLİŞKİN İBARE YOK

Çakar'ın açıklamasında vurguladığı yönetmeliğin 15. maddesi, gazetecilerin içtüzüğün 56. maddesinin 2. fıkrası ile bağlı olduğuna hükmediyor. İçtüzüğün söz konusu fıkrası ise şöyle düzenleniyor: ‘‘Genel Kurul salonunda yer alan milletvekilleri, bakanlar, TBMM teşkilatı memurları ve diğer kamu personeli ceket giymek ve kravat takmak zorundadırlar. Bayanlar tayyör giyerler.’’

Buna ‘kısa’ demişti

TBMM Genel Kurulu'nda geç emeklilik tasarısının görüşme maratonu geçen hafta Cuma gecesi devam ederken, iktidar kulisinde bulunan Star Gazetesi Parlamento Muhabiri Nuray Başaran, İdare Amiri Ahmet Çakar'ın isteği üzerine kulisten çıkartılmak istenmişti. Eteğinin kısa olduğu gerekçesiyle kulisten çıkartılmak istenen Nuray Başaran, bu isteme karşı çıkmış, bunun üzerine tatsız gelişmeler yaşanmıştı. Parlamenter nezakete uymayan sözler sarfeden Ahmet Çakar, kadın gazetecilerin milletvekilleriyle yarenlik etmemesi gerektiğine ilişkin uygunsuz ifadeler kullanmıştı. Çakar'ın bazı arkadaşları da olay yerinde bulunan diğer basın mensuplarının ‘‘Dilini koparmakla’’ tehdit etmişti. Çakar, daha sonra, verdiği emrin yanlış uygulandığını vurgulayarak, olaya muhatap olan gazeteciden özür dilemişti.Haberle ilgili daha fazlası: