Et yiyen sinek paniği

Amerikalıları dehşete düşüren ‘‘yamyam sinek’’ olayı, Alabama'da ortaya çıktı. Temmuz ayı sonunda Brezilya'ya giden bir Amerikalının kafa derisi, esrarengiz sinek kurtçukları tarafından yendi.

Adı açıklanmayan kurbanın Brezilya'dan ülkesine döndükten sonra başında ağrılar başladı. Ağrının giderek şiddetlenmesi üzerine doktora başvuran kurbanın kafa derisinde, Yağmur Ormanları'nda yaşayan bir sinek türünün larvalarına rastlandı.

Doktorlar, sineklerin yumurtalarını kurbanın başındaki açık bir yaraya bırakmış olabileceği tahmininde bulundular. Söz konusu yamyam sineklerin 3 haftalık ömürleri var. Yumurtalar olgunlaşınca kozadan çıkan larvalar, üstünde barındıkları canlının etini yiyerek besleniyorlar. Larvalar, büyüyüp sinek haline dönüşünceye kadar, 5-7 gün içinde yaklaşık 300 kiloluk bir öküzü yiyip tüketebiliyor.

Uzmanlar, kafa derisi yüzülen kurbanın tedavi edilmesine karşın tehlikenin henüz geçmediğini bildirdiler. Çünkü bir kısım larvanın kurbanın kafasını terk ederek toprağa geçtiği sanılıyor. Böylelikle gelişme süreçlerini toprakta tamamlayacak olan larvalar, sinek haline dönüşerek Albama eyaletinde yerleşik hale gelebilecekler. Bu da tehlikenin daha da büyümesi anlamına geliyor.

YAMYAM BAKTERİ

ABD'de uzmanları dehşete düşüren ikinci olay Philadelphia'da yaşandı. ‘‘İnsan eti yiyen’’ bir bakteri türü, Philadelphia'da 2 kişiyi ölümün eşiğine getirdi. Yamyam bakterinin ilk kurbanı, kimliği açıklanmayan 38 yaşındaki bir Amerikalı erkek. Kurbanın St. Agnes Tıp Merkezi'nde bacağından ameliyat edildiği, ancak hayati tehlikeyi atlatamadığı belirtildi.

İnsan vücudunda bir tür kangren oluşturan yamyam bakteriler, Philadelphia'nın 30 km kuzeydoğusundaki Trevose kasabasında oturan kurbanın bacağını kopma noktasına getirdiler.

Bakterinin ikinci kurbanı ise 17 yaşındaki James Brown oldu. Delaware Hastanesi'nde acil olarak ameliyat edilen genç de kritik durumda.

Her iki kurbanın da başlangıçta boğaz ağrısından şikayet ettiği, daha sonra durumlarının kötüleştiği belirtildi.

Amerikan Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, ABD'de her yıl 1500 Amerikalı, yamyam bakterinin yol açtığı hastalığa yakalanıyor. Bunlardan 500 kadarı yaşamını yitiriyor.

Amerika, birkaç yıl önce benzer bir paniği, son derece öldürücü olan ebola virüsü nedeniyle yaşamıştı.

Haberin Devamı






Haberle ilgili daha fazlası: