GeriGündem Eski yöntemle yeni vurgun! Tam 240 bin dolar…
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eski yöntemle yeni vurgun! Tam 240 bin dolar…

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yıllardır sürdürdüğü uyarılara, gazete ve televizyonlarda çıkan haberlere rağmen, telefon dolandırıcıları İstanbul’da, ‘FETÖ adınıza banka hesabı açtı’ deyip 240 bin dolar dolandırdılar. Bankadaki dövizlerini çekip kendi elleriyle dolandırıcılara teslim eden Makine Mühendisi N.D.’nin paraların seri numaralarını kaydetmesi sayesinde dolandırıcılar yakalandı.

Telefon dolandırıcıları geçtiğimiz Pazartesi günü polis rolünde Ataşehir’de Makine Mühendisi N.D. adlı kadını aradı. Telefondaki kişi, N.D’nin adına FETÖ’nün banka hesabı açtığını, bu hesaplar üzerinden başka kişileri dolandırdığını söylüyordu. N.D, paniğe kapılırken bu kez adına 3 hat açıldığını bunlar üzerinden de dolandırıcılık yaptıklarını belirtiyordu. Telefondaki kişi,  N.D’deki paraların seri numaralarının FETÖ elebaşının baş harfleriyle başladığını, ekibin gelerek kontrol edeceğini söylüyordu.

Korku ve panik içinde ne yapacağını şaşıran N.D, telefondaki kişinin talimatlarına uymaya başladı. Paralara baktığında seri numaralarının F.G ile başlamadığını görünce derin bir nefes aldı. Paraları gelen kişiye gösterip evine götüreceğini düşünüyordu. İçerenköy’de kurye ile buluştu. Aracının içinde, “Bakın F.G ile başlamıyor” dediği anda araca binen kişi paraları çantaya koyarak kaçtı. N.D, peşinden gitmek istedi ancak yaşadığı şoktan gidemedi. Dolandırıldığını anlayan N.D hemen polisi arayarak yardım istedi.

BABA OĞUL GÖZALTINDA

N.D’nin başvurusu üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri harekete geçti. Kamera görüntülerinden yola çıkan polis, parayı alan kişinin Ü.T adlı kişiye parayı teslim ettiğini belirledi. Ü.T. adlı kişi evinde gözaltına alınırken, üzerinden N.D’ye ait 1700 dolar çıktı. Ü.T’nin paranın geri kalanını Kapalıçarşı’da bir dövizciye bıraktığı yönünde bilgi edinilmesi üzerine döviz bürosuna baskın düzenlendi. Döviz bürosu sahibi İ.B.B. evinde gözaltına alınarak döviz bürosuna götürüldü. Döviz bürosunda seri numaralarından tespit edilen N.D’ye ait 19.900 dolar bulundu.

Döviz bürosu görüntüleri incelendiğinde, İ.B.B’nin paranın 200 bin dolarını Kapalıçarşı’daki başka bir döviz bürosu üzerinden altın alarak Şanlıurfa’daki babası M.B adlı kuyumcunun firmasına kıymetli kargo olarak gönderdiği tespit edildi. N.D’nin parasıyla çevrilen 3 külçe altının yanı sıra, dolandırıcılıktan elde edildiğine yönelik şüphe bulunan birer kiloluk 9 külçe altının da gönderilenler arasında olduğu saptandı. Aracı olarak kullanılan döviz bürosunda da N.Ç’ye ait 200 bin dolar ele geçti.

İstanbul polisi, Şanlıurfa polisiyle temasa geçerek kargo ile gönderilen 681.000 dolar değerinde birer kiloluk 12 külçe altına el koydurdu. Altınlardan 3 külçenin N.D’den alınan parayla alındığı, diğer 9 külçenin de başka bir dolandırıcılık olayından elde edildiğine yönelik kuvvetli şüphe olması üzerine el konulduğu bildirildi. 9 külçe altının nasıl elde edildiğine yönelik polisin araştırmasının sürdüğü bildirildi.

Kuyumcu M.B, gözaltına alınarak İstanbul’a getirildi. M.B’nin oğlu İ.B.B ve Ü.T. de sorguya alındı.  Emniyette sorguları tamamlanan 3 kişi adliyeye sevk edilirken, N.D, polise teşekkür etmek için Emniyete geldi.

“HALA ŞOKTAYIM”

Yaşadıklarını kabus olarak niteleyen N.D. şunları söyledi: “Pazartesi sabah saatlerinde polis olduğunu söyleyen bir kişi aradı. FETÖ’ye operasyon yaptıklarını, FETÖ’nün adına hesap açtığını, hatlar açtırdığını, bunlar üzerinden dolandırıcılık yaptıklarını söylüyordu. Bende bulunan paraların baş harflerinin FETÖ elebaşının baş harfleri olduğunu, paraları incelemeleri gerektiğini söyleyip duruyordu. Ben itiraz etmek istediğim de de bana bağırıyordu. Yardım etmezsem FETÖ’ye yardım yataklık yapmış olacağımı söyleyerek beni korkutuyordu. Ben bankadan parayı alarak dışarı çıktım. Paralara baktığımda seri numaralarının F.G ile başlamadığını gördüm. Telefondaki kişi sürekli bağırarak talimatlar veriyordu. Aracımın içinde gönderdiği polis olduğunu söyleyen kişiyle görüşürken, paraların söyledikleri gibi olmadığını gösterirken bir anda paraları çantaya alarak kaçtı. Peşinden gitmek istedim ancak elim ayağıma dolaştı gidemedim. Yaşadığım şok ve korkuyu anlatamam. 6 saat büyük bir kabusu yaşadım. Telefonu hiç kapattırmadılar. Bu nedenle kimseyi arayıp soramadım. Yakalandıkları ve paramın kurtarıldığı için inanın çok mutluyum ama yaşadığım şokun etkisinden çıkabilmiş değilim. Çok teşekkür ediyorum.” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle