Eski Bakan'ın Mercedes'ine de el konuldu

Güncelleme Tarihi:

Eski Bakanın Mercedesine de el konuldu
Oluşturulma Tarihi: Şubat 13, 2013 18:19

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube müdürlüğü ve Amerikan Uyuşturucu İle Mücadele Bürosu'nun (DEA) birlikte yürüttüğü, uluslararası kaçak lüks araç soruşturmasında, eski bakanlardan Nergis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Çağlar’ın kullandığı, kızı Yasemin Çağlar Kaya'nın üzerine kayıtlı Mercedes aracına da el konulduğu ortaya çıktı. Soruşturmada şarkıcı Sibel Can'ın da arasında bulunduğu 43 kişinin lüks aracına el konulmuştu.

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 2010 yılının ocak ayında Tilki Selim lakaplı Selim Işık'ın(55) çetesine düzenlediği operasyonda, cipin ABD'den değeri düşürülerek ithal edildiği ve vergi kaçakçılığı yapıldığının belirlenmesiyle soruşturma derinleştirildi. Şirketlerin ikinci el araçları da sıfır gibi belge düzenleyerek sattıkları öne sürüldü. Operasyonun mali boyutunu Mali Şube ekipleri devraldı. DEA ekipleri ABD'de, Türk şirketlerine araçları satan şirkete baskın düzenledi.
 
Türkiye'de ise Mali Şube ekipleri, Çiftkurtlar Otomotiv'in de arasında bulunduğu 3 şirkete baskın düzenledi. Soruşturmada 50 ithalatçı şirketin mercek altında olduğu ve bu şirketlerle ilgili araştırmanın devam ettiği belirtildi. Soruşturmada, 200 araçla ilgili satılamaz şerhi konuldu. Sibel Can'ın da arasında bulunduğu 43 araca el konuldu. Soruşturma kapsamında, eski Devlet Bakanı Cavit Çağlar'ın kullandığı, kızı Yasemin Çağlar Kaya'nın üzerine kayıtlı Mercedes otomobilin de geçtiğimiz yıl kasım ayında el konulduğu ortaya çıktı. Kaya, otomobile el konulduğu gün emniyette ifade verdi. Aynı günlerde, Cevahir Ailesi’nden Begüm Cevahir'in de, soruşturma kapsamında ifadesinin alındığı ve Mercedes cipine el konulduğu belirtildi.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!