GeriGündem Eşcinsel haftasına valilik izin verdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eşcinsel haftasına valilik izin verdi

İstanbullu eşcinsellerin kurduğu bir sivil inisiyatif olan ‘‘Lambda İstanbul’’ 26-29 Haziranı Eşcinsel Onur Haftası olarak kutluyor. 26 Haziran, 1963'te New York'ta eşcinsellerin polise direndiği Stonewall olaylarının yıldönümü.

Eşcinselliğin toplumda onursuzlukla bir tutulması nedeniyle bu ismi seçtiklerini belirten ‘‘Lambda İstanbul’’ Sözcüsü Can Yaman ‘‘Şovenizm yapmıyoruz, eşcinsellik toplumda aşağılanıyor. Oysa biz en az heteroseksüeller kadar onurluyuz’’ dedi. Eşcinsel haftası, ilk kez 1993'te düzenlenmek istenmiş ama İstanbul Valiliği'nin izin vermemesi üzerine gerçekleştirilememişti. Valilik, Lambda'nın 10 yıl sonra yaptığı izin başvurusuna olumlu cevap verdi. İlk kez düzenlenecek etkinlikler katılımcıların tedirgin olmaması amacıyla basına kapalı yapılacak. Etkinliklerin hepsi Lambda'nın İstiklal Caddesi, Terkos Çıkmazı, Karaaslan İşhanı'ndaki merkezinde gerçekleşecek.

Hafta kapsamında cumartesi Küçük İskender ve Stella Acıman'ın katılacağı eşcinsellik ve edebiyat konulu söyleşi ile Jülide Kural'ın şiir dinletisi gerçekleştirilecek. Eşcinseller pazar günü ise Taksim Mis Sokak'ta bir basın açıklaması yapacak.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False