Esas beyin Hacı

HİZBULLAH'ın katlettiği 33 kişinin cesedinin ortaya çıkarılmasının ardından örgütün cinayetlerde kullandığı 13 ‘katil tabanca’ ele geçirildi. İstanbul'da yakalanan Hizbullah bülbülü Mehmet Emin Ekici sorgusunda eylemlerine ilişkin ayrıntılı bilgi verirken, son zamanlarda Ankara'da bir gazetede çalıştığı ileri sürülen Hacı İnan'ın da örgütün perde arkasındaki beyni olduğunu bildirdi. Ekici, Tarsus'ta 1998 yılında iki öğretmenin öldürülmesi emrini verdiği iddiasıyla yakalanıp delil yetersizliğinden serbest bırakılan Hacı İnan'ın Hizbullah'ın beyni olduğunu iddia etti. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü üst düzey yetkilileri, Hacı İnan'ın geri planda gözükerek, kendisini sakladığı, örgüt içinde Akdeniz askeri kanat sorumlusu Mehmet Emin Ekici'den daha yetkili olduğunu ve çok sayıda öldürme olayının emrini verdiğini belirlediklerini söylediler. İnan'ın yakalanıp sorgulanması halinde onlarca faili meçhul Hizbullah vahşetinin daha ortaya çıkacağı belirtildi. Ekici sorgusunda, Adana'da bir yıl önce yapılan Hizbullah operasyonunda yakalanan, ancak poliste konuşturulamayan Enver Kaplan konusunda birçok itirafta bulundu. Enver Kaplan'ın halen Hizbullah davasından Adana E Tipi Cezaevi'nde tutuklu olduğu, yeniden sorgulanması için Adalet Bakalığı'ndan izin isteneceği öğrenildi.

TABANCALARA KATLİAM SİCİLİ

Hizbullah'a ait Tarsus'da bir örgüt evine yapılan baskında 11 tabanca 1 Kalaşnikof tüfek, 2 el bombası ve bilgisayar disketleri bulundu. Adana'da da 2 tabanca ele geçildi. Tarsus'da ele geçirilen tabancaların üzerinde silahların daha önce hangi eylemlerde kulanıldıklarını gösteren pusulalar bulunması dikkat çekti. Terör örgütü, tabancaların üzerine tek tek sicillerini yazarak ve ardından silahları bir kentteki infazların ardından başka kente göndererek, balistik karşılaştırmayı engelemeyi hedefledi. İnfazları üslenmeyen, cesetleri gömen Hizbullah örgütü, silahların sicilini de çıkartarak bu yolla ‘çapraz sorgu ve takip’ten kurtulmayı da amaçladı. Üzerlerinde hangi eylemlerde kullanıldıkları yazılan tabancaların her birinin birden çok cinayette kullanıldığı anlaşıldı. Ekici de bunun sebebi sorulduğunda, ‘‘Tabancaları değişik şehirlerde dolaştırıyorduk. Nerede yeni kurban belirlenmişse, silah oraya gidiyordu. Ancak tetiği çeken militan, bu silahın daha önce hangi eylemlerde kullanıldığını bilmiyordu’’ dedi.

Hizbul bülbül Mehmet Emin Ekici, örgütün esas beyninin Ankara'da bir gazetede çalışan Hacı İnan olduğunu iddia etti. İnan'ın, Tarsus'ta 1998 yılında iki öğretmenin öldürülmesi emrini verdiği iddiasıyla yakalanıp, delil yetersizliğinden serbest bırakıldığı anlaşıldı.

Davadan döneni boğduk

Mehmet Emin Ekici, Hizbullah'ın katliam yöntemlerinden bazılarının da iple veya boğma teli ile kurbanları öldürmek olduğunu söyledi. Ekici, ‘‘Örgüten çıkmak isteyip, davadan döneni boğarak öldürüyorduk. Hedefleri önce kaçırıp sorguluyorduk, sonra da liderimiz Hüseyin Velioğlu'ndan gelen (katli vaciptir fetvası) üzerine boğarak öldürüyorduk. Bu şekilde öldürülenler arasında ajan olmakla suçlananlar da bululnuyordu’’ dedi.

10 yılda 1964 faili meçhul

İNSAN Hakları Derneği son 10 yılda Türkiye'de 1964 kişinin faili meçhul cinayetlere kurban gittiğini açıkladı. Genel Başkan Hüsnü Öndül Hizbullah örgütünün katliamlarının ortaya çıkarılması ve Uğur Mumcu'nun katledilişinin 7'nci yılı nedeniyle yazılı bir açıklama yaparak faili meçhul siyasi cinayetlere dikkat çekti. Öndül, faili meçhul cinayetlerin yüzde 80'inin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde işlendiğine dikkat çekerek, bunların önlenmesinin etkin bir hukuk süreci gerektirdiğini, hem yargısal süreçler ve mekanizmalar açısından, hem de eylemleri ve işlemleri denetleyebilen idare açısından hukukun üstünlüğü ilkesinin yaşama geçmesi gerektiğini vurguladı. Öndül, devletin bazı gruplara suç işleme ayrıcalığı tanımasının hukukun ortadan kalkmasına neden olacağı uyarısında bulundu. İHD tarafından açıklanan son 10 yılın faili meçhul siyasi cinayet bilançosu şöyle: 1989-91 arası: 42, 1992: 210, 1993: 510, 1994: 292, 1995: 321, 1996: 78, 1997: 109, 1998: 192, 1999: 210

ANKARA / ANKA

Takarov'la tek kurşun imzamızdı...

Tarsus'da ve Adana'daki silahlar Mehmet Emin Ekici'nin itirafları sonucu ortaya çıktı. Silahların bir kısmının Rus yapımı 9mm. çapındaki Takarov marka olduğu, bir kısmının ise Makarof diye tabir edilen kısa dokuzlu mermi atan tabancalar olduğu görüldü. Ele geçirilen silahlar ve örgütün eylemleri hakkında bilgi veren Mehmet Emin Ekici şunları söyledi: ‘‘Bu tabancalarla Batman ve Diyarbakır'da çok sayıda cinayet işledik. Daha önceden hedef olarak belirlenen kurbana arkadan yaklaşarak ensesini bir el kurşun sıkıyorduk. Tetiği çekmeden önce Allahüekber diye bağıyorduk. Bunun dışında cinayeti üstlenecek bir bildiri veya imza bırakmıyorduk. Hizbullahın imzası Takarov'la enseye sıkılan tek kurşundu. Güneydoğu'da bunu herkes bilir.’’

240 gözaltı

HİZBULLAH'a yönelik 13 ilde sürdürülen operasyonlarda toplam 240 militan gözaltına alındı. Batman'da 99, Osmaniye'de 12, Ankara'da 14, Antalya'da 27, Bingöl'de 9, Bitlis'te 1, Diyarbakır'da 38, Elazığ'da 12, İzmir'de 7, İçel'de 1, Konya'da 1, Şarlıurfa'da 5, İstanbul'da 14 Hizbullahçı gözaltında sorgulanıyor. İzmir'de gözaltına alınan 7 kişinini arasında örgütün üst düzey bir sorumlusu da bulunuyor. Batman'daki operasyonlarda örgüte ait 3 sığınak ve bu sığınaklara gizlenmiş bol miktarda tıbbi malzeme ele geçirildi.

CELLATLAR GELDİ

İstanbul'da Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu'nun öldürüldüğü villada sağ yakalanan örgütün üst düzey sorumlularından Edip Gümüş ile Cemal Tutar, Ankara'dan uçakla Batman'a, buradan da karayolu ile Diyarbakır'a getirildiler. Kötü hava koşulları nedeniyle Diyarbakır'a uçakların iniş yapamaması nedeniyle Ankara'da bekletilen Gümüş ile Tutar, dün saat 13.00'de içinde Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan'ın da bulunduğu uçakla Batman'a getirildiler. Aynı uçakla kimlikleri açıklanmayan 3 Hizbullah itirafçısı da getirildi. Diyarbakır Terörle Mücadele ekiplerinin sıkı güvenlik önlemleri altında bir minibüse bindirilen teröristler, saat 15.00'de Diyarbakır'a getirilerek Terörle Mücadele Şubesine alındılar.

KAYIPLARI BİLDİRİN

Terör örgütü Hizbullah'a yönelik operasyon çeşitli illere yayılarak sürerken, Emniyet Genel Müdürlüğü, illerden kayıp kişilerin bildirilmesini istedi. Genel Müdürlüğün bu istemine illerden şimdiye kadar gelen yanıtlarda, kayıp 113 kişiye ilişkin bilgi verildi. Yetkililer, kayıp kişi sayısının daha da artabileceğini, ancak bu şahısların tamamının Hizbullah tarafından kaçırıldığı anlamının çıkarılmaması gerektiğini belirttiler.

MERKEZ ÜS ARANDI

Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu ve örgütün üst düzey iki yöneticisinin güvenlik güçleriyle 4 saat çatıştığı Kavacık'taki villanın bahçesi dün yeniden didik didik arandı. Beykoz Belediyesi işçilerinin polis kontrolünde yaptıkları kazılarda herhangi bir suç unsuru ve cesede rastlanmadı.

Haberle ilgili daha fazlası: