GeriGündem YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ne zaman? YÖK'ten YKS için yeni tarih
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ne zaman? YÖK'ten YKS için yeni tarih

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ne zaman? YÖK'ten YKS için yeni tarih

Bu yıl ilk kez uygulanacak olan YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) tarihi erken seçim nedeniyle değişti. 2018 iş takvimine göre YKS 23-24 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecekti ancak seçimlerle çakışması nedeniyle takvimde revize yapıldı. Öğrenciler ve en az onlar kadar stresli olan velilerin 'YKS ne zaman yapılacak?' sorularına yanıt ise YÖK'ten geldi. İşte YKS'nin yeni tarihleri!

YKS sınavının tarihi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 18 Nisan Çarşamba günü yaptığı erken seçim açıklamasının ardından değişiklik gösterdi. Normal şartlarda 23-24 Haziran tarihlerinde yapılacağı kararlaştırılan YKS, YÖK'ün yaptığı açıklamanın ardından bir hafta sonrasına ertelendi. İşte, yapılan açıklamaların ardından netleşen yeni üniversite sınavı tarihi

24 Haziran'da seçimin yapılması durumunda 23-24 Haziran 2018 olarak ilan edilen üniversite giriş sınavının tarihinin ne olacağı merak uyandırmıştı. YÖK’ten yapılan son dakika açıklamasında YKS'nin 30 Haziran - 1 Temmuz'da yapılacağı açıklandı.

Başkentte, erken seçim tarihi ile çakışan üniversite sınav tarihinin değiştirilebileceği konuşuluyordu.

ÖSYM'DE JET TOPLANTI

Yaklaşık 2.5 milyon kişinin girdiği üniversite sınavının tarihinin erken seçim nedeniyle değiştirilmesi bekleniyordu. ÖSYM acil olarak toplandı.

YÖK de Yüksek Öğretim Kurumları Sınavıyla  erken seçim tarihinin çakışması nedeniyle açıklama yaptı. YÖK'ten yapılan açıklamada, 24 Haziran 2018'de gerçekleştirileceği açıklanan erken seçim tarihinin YKS'nin yapılacağı tarihle aynı güne denk geldiği hatırlatıldı. Açıklamada 24 Haziran'daki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri nedeniyle Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın 30 Haziran ve 1 Temmuz'da yapılacağı belirtildi. 

Bu kapsamda, YKS'nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 30 Haziran Cumartesi, ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) 1 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecek.

Önceki sınav tarihleri şu şekildeydi;

TYT: 23 Haziran 2018 Cumartesi

AYT: 24 Haziran 2018 Pazar

YDT: 24 Haziran 2018 Pazar

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (18.04.2018-2)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False