GeriGündem Erkeklik jeli geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erkeklik jeli geliyor

VİAGRA'dan sonra ABD'de yeni bir jel piyasaya çıkıyor. Bu jelle erkekleri erkek yapan testosteron hormonu takviyesi yapılacak. Erkekler böylece hem yatakta, hem de günlük hayatta kendilerini daha farklı hissedecek. Ancak uzmanlar bu jelin tehlikesi konusunda uyarıyor.

Sadece ABD'de vücutları erkeklik hormonu üretmediği için 4 milyon erkek düzenli olarak testosteron iğnesi oluyor. Ancak bu iğneler, hem duygusal hem de fiziksel yaşantıda ani çıkışlara ve inişlere neden oluyor. Bu yıl içinde ise ABD'de testosteron takviyesi için yeni bir jel çıkıyor; AndroGel. Unimed Pharmaceuticals Şirketi tarafından üretilen jel, reçeteyle satılacak.

Testosteron, ana karnında erkek bebeklerin erkek olarak gelişmesini sağlayan bir androjen, yani erkeklik hormonu. Teknik olarak hamileliğin ilk altı haftasına kadar bebekler gelişimini cinsiyetsiz sürdürüyor. 6'ıncı haftada ise Y kromozomun baskınlaşmasıyla testosteron seviyesi yükseliyor, penis ve testislerin oluşumu başlıyor.

Ergenlik çağındaki testosteron erkeklerde sesin kalınlaşmasına, vücudun kıllanmasına ve kasların gelişmesini sağlıyor.

OLUMSUZ YANLARI

Testosteron cinsel iştahı artırıp, kasların güçlenmesini sağlıyor. Erkeklerdeki rekabet duygusunu, saldırganlığın da bu hormonla ilgili olduğu sanılıyor. Ancak testosteronun faydalı yanları gibi olumsuz etkileri de var. Karaciğere zarar verip, prostat kanserini hızlandırabiliyor. Her şeye rağmen AndroGel'in büyük ilgi görmesi bekleniyor. Çünkü AndroGel, güçlü kaslar ve cinsel güç vaadediyor. California Üniversitesi cinsel sağlık programı koordinatörü Dr Louann Brizendine, baby boomer kuşağının şimdiden testosteron takviyesi istemeye başladığını söylüyor. Brizendine, ‘Bu nesil cinsel devrimle ortaya çıktı. Kendilerini cinsel bir varlık olarak tanımlıyorlar. Ve bu özellikten vazgeçmek istemiyorlar’ diyor.

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Testosteron neleri etkiler

Erkeklerdeki doğal testosteron seviyesi 15 ile 30 yaşları arasında zirveye ulaşıyor.

BeyiN

Testosteron beynin bir konu üzerinde yoğunlaşmasını, muhtemelen de hafızanın gelişmesini sağlıyor.

YAĞ

Vücudun yağlanmasını engelliyor.

KEMİKLER

Kemik yoğunluğunu ve büyümesini artırıyor.

LİBİDO

Cinsel iştahı artırıyor.

KILLANMA

Yüz, kasıklar ve koltukaltı kıllarının gelişmesini sağlıyor.

kaslar

Kas gelişimini artırıyor.

CİNSEL ORGAN

Erkeklik organlarının gelişmesini sağlıyor.

SES

Ergenlikte ses kalınlaşıyor.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False