GeriGündem Erkek kuşatmasına diplomatik yolculuk
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erkek kuşatmasına diplomatik yolculukBahreyn'e atanan Büyükelçi Hilal Başkal, yalnızca Türkiye'nin Arap ülkelerine atadığı ilk kadın büyükelçi değil, Bahreyn'deki tüm büyükelçilikler içinde görev alan ilk kadın olacak. Başkal, ressamlığını da sürdürüp, ilk sergisini Bahreyn'de açmayı tasarlıyor.

Bahreyn'in ilk kadın büyükelçisi Hilal Başkal'ın yaşamı, Kayseri'de başlar. Babası bankada çalıştığından çocukluğu değişik illerde geçer. Adana'da bir süre için yerleşik hale gelen hayatı 1956'da bir uçak kazasıyla yıkılır. 8 yaşındaki Hilal, babasını düşen bir uçakta kaybeder. Anne Akgül Hanım, 3 kızıyla Ankara'daki akrabalarının yanına yerleşir: ‘‘Annem bizi fedakarlıklarla yetiştirdi. Tam bir Anadolu kadınıydı.’’ Tıp ve ekonomiyi tercih eden kardeşlerinin aksine Hilal'in gözü hep Hariciye'dedir. Mülkiye'ye girdiği zaman ‘‘hariciyeci’’ olmak için aşması gereken pekçok engebe olduğunu görür ama hiç yılmaz.

1973'te Dışişleri Bakanlığı'na girer, ilk yurtdışı görevi Zürih'te muavin konsolosluğudur. 2 yıl sonra da konsolos olur. Daha sonraki görev yeri Üsküp'tür. Üsküp'ü Türkiye'de Uluslararası Kuruluşlar Dairesi ve ardından Lahey Büyükelçiliği izler. Artık müsteşardır. Kültürel-sosyal ve ekonomik konularla ilgilenir, etkinlik düzenler. Sanata özgür bir ortam sunan bu ülkeyi çok sever.

ANNESİYLE GEZEN DİPLOMAT

Bekar olduğundan tüm yurtdışı görevlerine annesiyle birlikte gitmektedir. Ama annesini yitirmek Hollanda'daki görev yıllarının tek kötü yanı olur. Birden kendisini yapayalnız bulur. Büyükelçi Ayhan Kamer, yeni rehberidir yaşamında. Kamer sayesinde yalnızca mesleki deneyim kazanmakla kalmaz, fikir ve proje üretmeyi de öğrenir.

Bir sonraki görev Batı Avrupa Dairesi'dir. Şimdiki Müsteşar Yardımcısı Sencar Özsoy'la birlikte kurumun temellerini atarlar. Daha sonraki görevi Washington'da müsteşarlıktır. 3 yıl içinde 1. müsteşarlığa dek yükselir. 4. yılında da büyükelçiden sonraki kişidir artık.

ABD'nin çok boyutlu demokrasisi, birikimine yeni bölümler ekler. Bir yanda Beyaz Saray, bir yanda Temsilciler Meclisi, basın derken; her kurumla ayrı ayrı ilişki kurmak deneyimini arttırır. Ama en büyük deneyim Körfez Savaşı olur. Türkiye'nin savaşa girip girmeyeceği tartışmasının ortasında, Washington'dadır. Belirsiz ve gergin ortam bir yana, savaştan da öğrenilecek çok şey vardır.

ABD'den kazandıkları bu kadarla kalmaz. Meslek sahibi insanların akşam kurslarına giderek birikimlerini arttırmaları, kendilerine yeni ufuklar açmaları Başkal'ı çok etkiler. İnsanın asla durağan olmaması gerektiği düşüncesi burda doğar ve yaşamının hiçbir adımında aklından çıkmaz.

Türkiye'ye tekrar döndüğünde yıl 1994'tür. HABİTAT'ı düzenleyenler arasındadır. Yükselişi sürer. 1998'de Diplomatik İşlemlerden Sorumlu Protokol Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenir. Ocak 2001'de Bahreyn Emiri'ne yapılan agreman başvurusuna olumlu yanıt alınmasıyla kısa sürede kararnamesi çıkar, Hilal Hanım büyükelçidir artık.

BAHREYN'DE SERGİ AÇACAK

Hilal Başkal görevi devralacağı Büyükelçi Engin Türker'in yerini, sanatsal olarak da dolduracak. Tekniğini daha geliştirmek için devlet desteğiyle sanat yapılan Bahreyn'de bir atölyede çalışmalarını sürdürmeyi düşünüyor. Yaptığı doğa resimlerini Bahreyn'de kişisel bir sergiyle sanatseverlere sunmayı planlıyor.

BEN BEKAR KALDIM, ŞİMDİKİLER AKILLI

Ben işimi ve ailemi öne aldım. Şimdiki diplomat adayları evlenecekleri arkadaşlarını okuldayken belirliyorlar. Evlilik yaşamları ve meslekleri arasında denge kuruyorlar. Göreve başlayınca evlenmek zor oluyor. Sürekli yer değiştirince dostluklarınız bile uzun ömürlü olamıyor. Bulunduğunuz ortamdan sık sık kopup, başka yerlere gidiyorsunuz. Benim tutumum biraz çocukça oldu belki ama benim başladığım yıllarda koşullar öyleydi.

TEK KADIN OLMAK BENİ KORKUTMUYOR

Hilal Başkal, Bahreyn'deki tek kadın büyükelçi olmaktan hiç tedirgin değil. Bahreyn'in gün geçtikçe ilerleyen, kadın haklarında da önemli adımlar atmakta olan bir ülke olduğunu söylüyor. Türkiye Cumhuriyeti kadınlarının 1930'larda kavuştuğu seçme ve seçilme hakkının Bahreyn'de 2-3 yıl içinde gerçekleşmesi bekleniyor. Olası küçük tatsızlıkları da kolayca atlatacağına inanıyor. Bekar olan Hilal Başkal, Bahreyn Büyükelçiliğimizin hem kadını, hem erkeği olacak. Diğer ülkelerin temsilcileriyle iş görüşmeleri yürütürken, eşleriyle de sosyal ilişkiler geliştirecek.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle