Erkaya: Her şey yasal

Oramiral Erkaya, irticai faaliyetlere karşı TSK içinde kurulan Batı Çalışma Grubu'nu yasadışı olarak gösteren İçişleri eski Bakanı Akşener'e yanıt verdi. Bu oluşunun tamamen yasal olduğunu ve halen çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Erkaya, ‘‘Bundan başka bir anlam çıkarılması, tümüyle siyasi bir çıkar sağlama amacına yöneliktir'' dedi.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Güven Erkaya, İçişleri eski Bakanı Meral Akşener'in ‘yasal olmayan' bir oluşum gibi gösterdiği Batı Çalışma Grubu'nun yasalara uygun bir kuruluş olduğunu ve halen çalışmalarına devam ettiğini bildirdi. Batı Çalışma Grubu'nun amacının irtica tehdidinin boyutlarını belirlemek olduğunu belirten Erkaya, ‘‘Bundan başka bir anlam çıkarılması, tümüyle siyasi bir çıkar sağlama amacına yöneliktir'' dedi.

Kuzey Deniz Saha Komutanlığı'nda dün bir basın toplantısı düzenleyen Erkaya, Akşener'in, Batı Çalışma Grubu'nu yasal olmayan bir kuruluş gibi göstermesi nedeniyle bu açıklamayı yaptığını söyledi. Bu oluşumun 28 Şubat'da yapılan MGK toplantısında gündeme geldiğini kaydeden Erkaya, ‘‘Batı Çalışma Grubu, 28 Şubat MGK toplantısında irticai faaliyetlerin Türkiye'nin bir numaralı sorunu olduğunun saptanması üzerine 5442 sayılı il idari kanununa dayanılarak emniyet, istihbarat ve güvenlik çalışmalarının yürütülmesi amacıyla kurulmuştur'' dedi.

YILMAZ'A GÖTÜRÜLECEK

Akşener'e, bu grubun yasal olmadığına dair izlenimi nasıl edindiğini sormak gerektiğini vurgulayan Erkaya, konunun Başbakan Mesut Yılmaz ve İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu'na götürülerek kanaatlerinin alınacağını açıkladı.

Batı Çalışma Grubu'nun görevinin irticai tehdidin boyutlarını belirlemek olduğunu, Onbaşı Kadir Sarmusak tarafından çalınan belgenin de bu yönde bir ‘‘taslak'' olduğunu belirten Erkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘‘Batı Çalışma Grubu'nun görevi irticai tehdidin Türkiye genelinde resmini çıkarmaktır. Bu amaçla gerekli bilgilerin elde edilmesine yönelik olarak TSK'nın rapor sistemi genelgesi içerisinde ihtiyaç duyulan bilgileri sıralanmak suretiyle genel kriterler ortaya konmuş ve bir rapor sistemi geliştirilmiştir. Söz konusu çalınan belge, bu ihtiyaçları karşılamak üzere hazırlanmış taslak bir çalışmadır. Bundan başka bir anlam çıkarılması tümüyle siyasi çıkar amacına yöneliktir.''

Haberle ilgili daha fazlası: