Erdoğan'dan muhalefete "nota" eleştirisi

Güncelleme Tarihi:

Erdoğandan muhalefete nota eleştirisi
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 08, 2003 14:24

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ta 11 Türk askerinin ABD askerleri tarafından gözaltına alınması olayını değerlendirirken, ''Yanlış hesap Bağdat'tan döndü'' dedi. Erdoğan, ABD'ye nota verilmesini isteyen muhalefete de "ne notası veriyorsun, müzik notası mı" diye cevap verdi.

Haberin Devamı

Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, 11 Türk askerinin Irak'ta gözaltına alınması ve sonrasında ABD ile yaşanan kriz üzerinde durdu. Ataların, yaşadığı tecrübeleri atasözleri ile çok güzel ortaya koyduklarını kaydeden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
  
''Bir olay olduğunda 'pat' diye onun üzerine atlanmaz. Atalarımız tecrübenin neticesinde bunu dile getirmişler. Bize, öfkeyle kalkarak değil, olgunlukla kalkarak ve olgunlukla kararlarımızı almak yakışır. Bu göçebe devlet olmamamızın bize verdiği olgunluktur. Biz asırları aşmış, kökü binlerce yılı aşmış bir tarihtengeliyoruz. Bunun bir deneyimi var.
  
"MÜZİK NOTASI MI?"

Öyle kalkıp nota verecek misiniz? Ne notası veriyorsun? Onu söyledim... Müzik notası mı? Olayı teşhis edeceksin, derinliğine teşhis edeceksin, anlayacak, bileceksiniz, ha verilmesi neyse ondan sonra verirsin. İki tane ortak arasında dargınlık olduğu zaman, bu dargınlığı nasıl gideririz, ona çalışılır. Ortak, 'yanlış yapıldı' diye ortaklığı bozmaz...
  
Ama bizde maalesef bakıyorsunuz muhalefet hemen kendine göre; 'şöyle böyle'. Yok, bu iktidar bu oyunlara gelmez. Bakın Irak olayını yaşadınız. Olayda bize neler söylendi, nasıl saldırıldı gördünüz. Ne oldu neticede? Attığımız adımlar vakur, tavrımızın hamdolsun ne neticeler getirdiğini gördünüz. Bunda sonra da aynı anlayışla tavrımızı sürdüreceğiz.''
  
Erdoğan, Kuzey Irak'ta cereyan eden ''talihsiz'' olayın kamuoyundaki tepkilerini bildiklerini ifade ederek, olayın ''diplomatik bir nezaket ile aşıldığını'' belirtti.
   
CHENEY İLE TELEFON DİPLOMASİSİ
   
Sorunun aşılaması konusunda ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile yaptığı telefon görüşmeleri hakkında bilgi veren Erdoğan,  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün de ABD'li meslektaşı Colin Powell ile görüştüğünü anlattı.  Erdoğan, şöyle devam etti:
  
''Ayın 6'sında Cheney ile etraflı bir telefon görüşmesi yaptık. Ne söylediysek, o uygulamaya girdi. ABD ile ilişkilerimizin selameti açısından askerlerimizin serbest bırakılmasını istedik. Müşterek bir komisyon kurulmasını, aksi yöntemlerin iki müttefike yakışmayacağını ve ilişkilerimizi olumsuz etkileyeceğini de kendilerine bizzat ifade ettim.
  
Cheney bu tür olayların ilişkilerimizi zedelemeyeceğini, Türk-Amerikan ilişkilerine büyük önem atfettiklerini, askeri personelimizin süratle Süleymaniye'de, Türk askeri yetkililere teslim edileceğini söyledi.

Haberin Devamı

"YANLIŞ BİLGİLERLE HAREKET ETMESİNLER"

Haberin Devamı

Dışişleri Bakanı Powell da Gül'ü aradılar ve 'saat 06.00'da gece olması sebebiyle bırakamıyoruz, bir misafirhaneye bırakacağız' dendi.
  
Yani meşhur Türk atasözünde olduğu gibi 'Yanlış bir hesap Bağdat'tan döndü. Dileriz bundan böyle dostlar ve müttefikler yanlış kaynaklardan aldıkları istihbarı bilgilerle hareket etmesinler.

Bunu da kendilerine söylüyorum. İki dost, farklı kaynaklardan aldıkları bilgilerle hareket etmemeli. Doğrudan muhatabından, müttefikinden bilgi almalı. İnşallah yanlış hesaplar yapılmamalı. Milli hissiyatı anlayışla karşılıyoruz. Diplomatik nezaket gerektiren bu konuların siyasi istismar konusu yapılmasına hiçbir vatandaşımızın gönlünün razı olmayacağına inanıyoruz.''

BÜROKRATLARA ÇAĞRI

Erdoğan, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, bürokratlardan, ''halkına karşı sorumluluğu üstlenmiş olan milletvekilleriyle diyaloğu daha iyi zeminlere taşımalarını'' isteyerek, bunun ülke yararına olduğunu dile getirdi. Dört bir koldan ülke kaynaklarını birleştirmeye çalıştıklarını vurgulayan Erdoğan, ''Kimse bizi töhmet altına bırakmasın. Bu beyhude çabaya girenler daha fazla hüsrana uğrar'' dedi.
  
Yılların deliklerini kapatmaya, yolsuzluk ve hukuksuzluklarla mücadele ettiklerini ve bunu her alana yaygınlaştırmaya çalıştıklarınıanlatan Erdoğan, halkın menfaatlerini korumak için ellerinden gelen tüm gayreti gösterdiklerini bildirdi. Sanayicilerin ortak şikayeti olan ''elektrik fiyatlarının dünya standartlarının üstünde olmasına'' da değinen Erdoğan, bu konuda geçmişte yapılan doğalgaz anlaşmalarının bedelinin ödendiğini söyledi.

"TÜRKİYE, DOĞALGAZ ANLAŞMASIYLA ELEKRTİRİĞE ÇARPILDI"

''Türkiye doğalgaz anlaşmalarıyla da elektriğe çarpılmıştır'' diyen Erdoğan, ülke geleceğinin, ihtiyacından fazla doğalgaz anlaşmalarıyla ipotek altına alındığını belirterek, bunun giderilmeye çalışıldığını söyledi. Erdoğan, hemen hemen her hafta ülkenin bir yerinde baraj ya da içme suyu tesisi açılışları yaptıklarını, Türkiye'nin enerjisini ülkeye kazandırmaya devam edeceklerini bildirdi. 
  
TELEKOM

Erdoğan, Türk Telekom'un GSM şirketleri arasındaki asimetrik anlaşmaları simetrik hale getirdiklerini, bununla yılda 600 trilyon liranın kazanılacağını, bu kazanımların millete döneceğini ve tüm sektörlerin de bundan yararlanacağını söyledi.
  
Türkiye'nin yollarını sadece karayoluyla değil, denizyoluyla da açtıklarını bildiren Erdoğan, 1 Temmuz Kabotaj ve Denizcilik Bayramı'nda ''yüzyıldır ihmal edilen konulara el attıklarını'' ve bu amaçla çeşitli kararlar aldıklarını hatırlattı.

KABOTAJ

Gemi taşımacılığını daha cazip hale getirmek için 1 Ocak 2004'ten geçerli olmak üzere kabotaj hattından geçecek gemilere ucuz yakıt vereceklerini, ÖTV almayacaklarını ve deniz taşımacılığında bir reform gerçekleştirileceğini belirten Erdoğan, yapılanları, ''geçmiş hükümetler döneminde hayal edilemeyen kararlar''  olarak nitelendirdi.
   
''MUHALEFET YORGUN DÜŞMÜŞ OLABİLİR''
   
Her alanda daha fazla çalışmak ve ellerini çabuk tutmak zorunda olduklarını anlatan Erdoğan, ülkenin kaybedecek zamanı kalmadığını, kaybedilenlerin de telafi edilmesi gereğini vurguladı. Milli gelirde Avrupa ve dünya standartlarını önlerine koymak zorunda olduklarını ifade eden Erdoğan, ''Bizler daha çok çalışmak zorundayız'' dedi.
  
MECLİS'E DEVAM UYARISI

Meclisi'in itibarını yükseltmek için milletvekillerinden TBMM'ye devam konusunda daha titiz davranmalarını isteyen Erdoğan, ''Bu Meclis sayesinde ülkenin itibarını yükselteceğiz'' görüşünü kaydetti.
  
TBMM'nin tatile girmeden çıkarılması gereken yasalar bulunduğunu anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:
  
''Muhalefet yorgun düşmüş olabilir. Ama siz iktidar milletvekilleri değil. Biz uzun soluklu bir yolun yolcularıyız. Biz maraton koşucusuyuz. Siyaset budur. Sizler, bu enerjiyi ona göre kullanmak zorundasınız. Muhalefet belki sizle birlikte koşamayacak. Ama biz istikametimize aynı hızla devam edeceğiz. Çünkü makas çok açıldı, bunu biz kapatacağız. Bunun mesuliyeti çok. Milletimiz bize ağır bir yetki verdi. Son 50 yılın en büyük yetkisi bu; yüzde 66 temsil yetkisi veren bu aziz millete biz layık olmak zorundayız. ''
  
ÇIKARILACAK YASALAR

Erdoğan, ''DP'nin ruhu şad olsun sayenizde'' diyen izleyiciye ''sağolun'' karşılığını verdi.
  
Erdoğan, Türkiye Yatırım ve Promosyon Ajansı'nın kurulması hakkında kanun tasarısı, İcra ve İflas Yasası'nda değişiklik, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumu Başkanlığı'nın teşkilat yasası, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Maden Kanunu, Orman Kanunu'nda değişiklik yapılması hakkındaki yasa tasarılarının Bakanlar Kurulu ve Meclis'in öncelikli gündem maddeleri olduğunu bildirerek, Meclis tatile girmeden bu ve benzeri birçok düzenlemenin yasalaştırılması gerektiğini söyledi.
   
''BAŞIMIZI YERE EĞDİREMEZ''
   
Dünyanın da gözünün üstlerinde olduğunu, gittiği her dış gezide ''bizi şaşırttınız, hayrete düşürdünüz ve bize de heyecan verdiniz'' sözlerini duyduklarını anlatan Erdoğan, Meclis ve Hükümet çalışmalarının ne kadar dikkatle izlendiğini her dış gezide ve uluslararası toplantıda gördüğünü belirtti. Portekiz ziyaretinde de atılan adımların dışarıda ne kadar ilgiyle izlendiğini gördüğünü anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:
  
''Yıllarca iç meseleler yüzünden dünya ile konuşurken de dışarıya zaaf vermişiz. Sahip olduğumuz imkanları değerlendirememiş, itibarımıza yaraşır bir liyakatla temsil edilmemişiz. İçerideki zaaflarımız dışarıda hep elimizi zayıflatmış. Artık halkın güvenini alan ve halkına güvenen iktidarımız sayesinde dünya ile daha itibarlı bir ülkenin temsilcileri olarak masaya oturuyor ve geçmiş yılları hamdolsun unutturuyoruz.''
  
"KİMSE İLTİMAS BEKLEMESİN"

Erdoğan, ''halkın emeğini, alınterini, kimliğini ve itibarını koruyacaklarından'' herkesin emin olmasını isteyerek, ''Dışarıda ve içeride herkes bizden iltimas yerine adalet beklesin. Herkes büyük bir ülkenin, devletin hukukunu kimseye çiğnetmeyeceğini bilsin'' dedi.
  
AKP olarak halk ile aynı dili kullanacaklarını söylediklerini, kendilerinin taleplerinin halkın talebi olduğunu belirten Erdoğan, dünya ile konuşurken de ülkenin itibarına gölge düşürmeyecek, barış, güven ve adaletin sözcüsü olmaya çalıştıklarını, Türkiye'nin dünya için vazgeçilmezliğinin de burada yattığını bildirdi.
  
"BAKKAL DEĞİL, DEVLET İDARE EDİYORUZ"

Dünya ile konuşurken tarihi derinliğe yaraşır düzeyli bir diyaloğu esas aldıklarına işaret eden Erdoğan, ''Konjonktürel sorunlar hiçbir zaman başımızı yere  eğdiremez. Bizler büyük ve güçlü bir Türkiye'yiz. Gücümüzü tarihimizden, coğrafyamızdan ve milletimizden alıyoruz.

Kimse dönemsel sorunları fırsat bilmesin ve gerilimden medet ummasın. Biz bakkal idare etmiyoruz, devlet idare ediyoruz, devlet... Bunu bile politik ranta dönüştürmek isteyen zavallılar var. Birlik, beraberlik, bütünlük bu değildir. Bir olay olduğu anda pat diye onun üstüne atlanılmaz'' diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!