GeriGündem Erdoğan'dan İsrail'e sert eleştiri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  174
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan'dan İsrail'e sert eleştiri

Erdoğan'dan İsrail'e sert eleştiri
refid:21956061 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

MISIR’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Mısır İş Forumu’nda işadamlarına hitap etti. Erdoğan konuşmasında, "Netanyahu’ya sesleniyorum; şu anda 2008 yılında değiliz, 2012 yılındayız. Bilesin ki 2012’nin şartları 2008’in şatları gibi değildir. Hesabını iyi yap" dedi.

Başbakan Erdoğan konuşmasında İsrail yönetimine, Gazze’ye de seslendiğini, öncelikle ateşkesın 24 saat içerisinde sağlanması gerektiğini, bunu uzatmanın her iki tarafa da hiçbir şey kazandırmayacağını söyledi. Başbakan Erdoğan, "Yine söylüyorum, artık 2008’in şartları yok. Bugünkü şartlar çok farklı. Kademeli olarak uygulanan bu ambargolar kaldırılmalıdır ki bölgeye bir rahatlama gelsin ve süratle de 90 gün içinde bu görüşmelerin başlatılmasında fayda görüyorum. Bu adımların atılması lazım ve bu sürecin başlatılması lazım. Tekrar tekrar, artık bu anlaşmalar yapboz tahtasına dönmesin. Artık puzzle oynamayı bırakalım" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Mısır İş Formu’nun önemli bir buluşma olduğunu, ilk defa bu boyut ve çapta bir buluşma gerçekleştiğini söyledi. Ziyareti çerçevesinde Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile verimli birGörüşme yaptığını belrten Erdoğan, şunları söyledi:

"Mısır’da başlayan yeni dönemle birlikte biz Türkiye olarak açıkçası yeni bir sayfanın açılmasını da iki ülke arasında artık yeni bir dönemin başlatılmasını gönülden arzu ediyoruz ve bunun tohumlarının da ekildiğini gördük. Türkiye ile Mısır arasında neredeyse 1 asırlık bir hasret var. 1 asır önce bölgenin tüm ülke, halklarının arasına yapay sınırlar çizildi. Bu yapay sınırlar bizi de 1 asırlık mahkumiyete, hasrete mahkum etti. Allah’a hamdolsun işte bugün kardeş ülkeler, kardeş halklar arasındaki bu yapay bariyerler tek tek ortadan kalkıyor. Bölgede kardeşler artık hasretle kucaklaşıyor, özlem gideriyor. 1 asırlık ayrılık artık sona eriyor. Kahire üniversitesi’nde binlerce gencimizle Mısır entelektüeli ile buluştuğumuz o toplantıda ben bu havayı gördüm. Bu hasretin giderildiğini gördüm. Bununla birlikte inanıyorum ki yeniden o Tahrir’de başlayan bahar hep ilkbahar olarak kalacaktır ve inşallah bir daha sonbahar olmayacaktır. Mısır halkının talepleri gerçekleştikçe, Mısır halkının hürriyet talebi karşılığını buldukça en az Mısırlı kardeşlerimiz kadar sevindik, mutlu olduk, memnun olduk."

Gazze’ye bomba yağdırıldığını hatırlatan ve Gazze’ye giden Mısır Başbakanı Hişam Kandil’i kutlayan Erdoğan, dün bir araya geldiği Kandil’e Gazze’yi sorduğunu söyleyerek, "Keşke birlikte olabilseydik, inşallah o da olur" dedi.

Mısır’da yapılan tüm anlaşmalara rağmen tarihinde olduğu gibi, bu ateşkes anlaşmasını da bozmak suretiyle Gazze’ye füzeler atan İsrail’in buna karşılık Gazze’den atılan roketleri bahane ettiğini söyleyen Erdoğan, İsrail’in 3 ölüsünü 300, 3 bin, 50 Filistinli’yi ise 5 gösterdiğini ifade etti. 500-600 yaralıyı hiç saydığını, yerle yeksan edilen Gazze’yi görmezden geldiğini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu İsrail’in karakteristik yapısıdır, cibiliyetinde vardır. Her zaman bunu böyle yapmıştır. Aynını bize yapmadı mı? Uluslararası sularda Gazze’ye insani yardım taşıyan, 30’u aşkın ulustan insanın bulunduğu o gemiyi vurmadılar mı? 9 şehidimiz olmadı mı? Oldu. Sadece Furkan yavrumuzun vücudundan yakın mesafeden atılmış 5 mermi çıktı. Bu mermilerden bir tanesi, bizzat adli morg tespiti olarak gördüm, iki kaşının arasında sıkılmış bir mermiydi. Bunu yapan İsrail. İsrail budur. İsrail çocuklara acımaz. İşte dün İsmail Haniye kardeşimizin kucağındaki yavruyu gördünüz. Onlar 9 aylık yavruları vuracak kadar acımasızdır. Cumhurbaşkanlarına malum Davos’ta da söylemiştim: Ssiz çocukları öldürmeyi gayet iyi bilirsiniz, siz orantısız güç kullanmayı gayet iyi bilirsiniz. Çünkü sizde adalet, insaf diye bir şey yok. Siz zulmederek, ezerek yükselmeyi hep kendinize ideal edinmişsinizdir’. Bunu periyodik olarak yapıyorlar. 2008 seçimleri öncesinde yaptılar. O zaman Gazze’de bin 500 şehit, 5 bin yaralı vardı. Şimdi yine seçim yaklaştı, seçim öncesi yine aynı provayı yapıyorlar. Fakat buradan Netenyahu’ya sesleniyorum, şu anda 2008 yılında değiliz, 2012 yılındayız. Bilesin ki 2012’in şartları 2008’in şartları gibi değildir. Hesabını iyi yap."

Başbakan Erdoğan ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, fazla vakit kaybetmeden ateşkesin ilan edilmesi için İsrail tarafını ikna etmelerini, kendilerinin de Hamas ve Mısırlı kardeşleriyle görüşüp "Bu işi bir an önce yoluna koyalım" dediğini anlattı. Erdoğan, buna rağmen İsrail’in saldırılarının dün yine devam ettiğini kaydetti. Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Eğer dürüst, samimiyseler egemen güçlerin yapması gereken bir şey var. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden bu noktada artık ben çok şey beklemiyorum. Dünyada adaleti ihdas için özellikle barışı sağlamak için kurulmuş bir BM Güvenlik Konseyi artık 5 liderin dudakları arasına sıkışmıştır. Oradan çıkacak ifadeler, çıkacak kararlardır tüm dünyayı ilgilendiren ama şu anda bu konuda atılmış bir adım ne yazık ki hala yok. Sayın Obama’dan bunu istedik ama dün yine aynen İsrail’in bombalamaları devam ediyor. Söylenen ne, ’Hamas’a söyleyin roket atmayı durdursun’. Yahu İsrail canı bu kadar kıymetli de Gazze’de yaşayanların canı kıymetsiz mi? Biz adalet istiyoruz, biz diyoruz ki eş zamanlı olarak ateş durdurulsun. İstediğimiz bu, eş zamanlı ateş durdurulsun. İsrail durdurmayacak, Gazze durduracak. Böyle bir adaletsizlik, böyle bir anlayış, böyle bir yaklaşım olabilir mi? İşte mesele, bunun karşısında dik durmak. Arap Ligi’ne de sesleniyorum; sizin sesiniz ne zaman çıkacak diyorum. Yani oturacağız, yemekleri yiyeceğiz, sohbetleri yapacağız, ondan sonra dağılacağız. Bunun ne anlamı var? Aynı şekilde İslam İşbirliği Teşkilatı’na sesleniyorum, siz ne yapıyorsunuz? Kendilerine bunları hep söylediğimiz için buradan söylüyorum. İlk defa burada söylemiyorum, onun için bu kurumların, kuruluşların reforme edilmesi şart. Bu iş böyle yürümez."

İsrail’in Gazze saldırılarıyla ilgili işadamlarına çok iş düştüğünü belirten Erdoğan, "Sizin ayağa kalkışınız farklıdır bunu biliniz. Bilesiniz ki insan hakları noktasında, demokrasi, özgürlükler noktasında başarılı olamazsak, ekonomi de başarılı olmayacaktır. Çünkü bunlar at başı gider. Birisi ileri, birisi geri olmaz. İkisi at başı olduğu sürece başarılı oluruz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de de bunu başardıkları için bugün bu noktaya gelindiğini özellikle İsrail’in kendilerini destekleyen, yüreklendiren, sırtlarını sıvazlayan devletlerden aldıkları güçle dünya kamuoyunu, küresel vicdanı hiçe sayarak insanlık dışı eylemlerine devam ettiğini söyledi.

"İşte biz bunun için güçlü olmak zorundayız" diyen Erdoğan, Filistin için, Filistin davası için, Kudüs davası için her zaman güçlü olmak zorunda olduklarını belirterek şöyle devam etti:

"Bu bölgede terörist faaliyetlerde bulunmak, devlet terör estirmek isteyenlere karşı güçlü olmak zorundayız. Bu bölgede karanlık senaryoları uygulamak isteyenler artık bu bölgede hamdolsun Türkiye gibi, Mısır gibi, Suud gibi, Katar gibi Körfez ülkelerinin olduğunu bilmek durumundadırlar. İnşallah artık bebek öldürmek için yola çıkanlar karşılarında güçlü iradelerin olduğunu da görecek, anlayacak ve adımlarını da ona göre atacaklardır. Biz bunu başarmak zorundayız. Bizden sadece kendi halklarımız değil, bölgenin tüm halkları bunu bekliyor, bunu arzuluyor. Açıkçası her zaman ifade ettik, bu bölgede Filistin-İsrail sorunu çözülmedikçe, ancak buradan Filistinli kardeşlerime sesleniyorum, El Fetih’e de sesleniyorum, eğer Fetih-Hamas arasındaki bu sıkıntı giderilmediği sürece de Filistin sorunu çözülmez. Fetih-Hamas arasında bu sorunun çözülmesini engelleyenler, ne Hakka, ne halka ne de tarihe bunun hesabını veremeyeceklerdir. Neyi paylaşamıyorsunuz, neyi halledemiyorsunuz? Eğer kendinize güveniyorsanız, inanıyorsanız sandığı getirin ortaya, gidin seçime Filistin’de kim kazanıyorsa ona teslim olun. Ama bunlar hayır, yine birilerinin destekleriyle makamlarını korumanın gayreti içerisinde oluyorlar. Ne oluyor? Makamınızı koruyorsunuz da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda size ’Hadi arkanızdayız, sizi devlet olarak kabul ettik’ diyorlar mı? Yine demiyorlar. Bir yıl önce ’Önümüzdeki yıl burada Filistin devletini göreceğiz’ diyorlar, bir yıl sonra ’Hayır, olmaz. Biraz daha beklememiz lazım’ diyorlar. Kimler? İşte o daimi üyelerden bazıları. Bu oyunu dikkatle takip etmemiz lazım. Bilesiniz ki batılı güçlerin bütün derdi, İslam dünyasını kendi içinde paramparça etmektir, parçalamaktır. İsrail keyfice saldırırken, barışı sabote ederken bu bölgede hiçbir ülkenin güvenliği de olamaz, istikrarı, huzuru da olamaz."

Bölgede yalnızca siyaset ve dış politika değil, ekonominin ve sosyal yaşamın gelişmesi, ilerlemesinin de İsrail-Filistin meselesi ile alakalı olduğunu söyleyen Erdoğan, "İsrail yönetimine de sesleniyorum, Gazze’ye de sesleniyorum; öncelikle ateşkes, süratle ve bunun 24 saat içerisinde sağlanması gerekir. Bunu uzatmak her iki tarafa da hiçbir şey kazandırmaz" diye konuştu.İkinci önemli noktanın 2012 yılında şartlardaki değişiklik olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Artık 2008’in şartları yok. Bugün şartlar çok farklı. Üçüncüsü diyorum ki, kademeli olarak, uygulanan bu ambargolar kaldırılmalıdır ki bölgeye bir rahatlama gelsin. Ve süratle de 90 gün içinde bu görüşmelerin başlatılmasında fayda görüyorum. Bu adımların atılması lazım. Ve bu sürecin başlatılması lazım. Tekrar, tekrar artık bu anlaşmalar yapboz tahtasına dönmesin. Artık puzzle oynamayı bırakalım. Kesin netice alalım. Bu puzzlelardan da bıktık. Bırakalım onu artık çocuklar oynamaya devam etsin ama siyaset ve liderler artık kararlı adımlar atsın."

KATAR EMİRİ VE ARAP BİRLİĞİ GENEL SEKRETERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife es-Sani ile Mısır’da bir görüşme yaptı. Yaklaşık bir saat süren görüşmede Gazze’deki gerilim ele alındı. Mısır’da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Arap Birliği Genel Sekreteri Nabil el-Arabi ile görüştü. Basına kapalı görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle