GeriGündem Erdoğan: Yetkimi kimseyle paylaşmam
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan: Yetkimi kimseyle paylaşmam

AKP lideri Erdoğan, halkın 3 Kasım'da yetkiyi kendilerine verdiğini belirterek "Net söylüyorum, hiçbir zaman bize verilen bu görevi kimseyle paylaşmayız. Çünkü demokrasinin gereği de budur" dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in "kişiye özel düzenleme olmaz" sözlerini "Milli iradenin bize verdiği görevi kimseyle paylaşmayız. Milli iradenin önünde, milli iradenin kararına ters bir sıkıntı olduğu zaman siyasi iradenin görevi bu sıkıntıyı ortadan kaldırmaktır. Bundan da kimsenin gücenmeye hakkı yoktur" diye yanıtladı.

ASO Başkanı Zafer Çağlayan'ı kabul eden Erdoğan, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, isim vermeden Cumhurbaşk Sezer'i yanıtladı.

3 Kasım'da milli iradenin tecelli ettiğini, bu tecellinin siyaset kurumuna farklı bir güç kazandırdığını belirten Erdoğan, siyaset kurumunun hareketini bu doğrultuda devam ettireceğini söyledi.

"YETKİYİ KİMSEYLE PAYLAŞMAM"

Erdoğan, "Biz iktidarımızı milli iradenin bize verdiği vekalet istikametinde kullanırız" dedi. Bu iktidarı barış içinde, kardeşlik içinde sevgiyle ülkeye birşeyler verebilecek herkesle paylaşım içinde kullanacaklarını belirten Erdoğan, "Net söylüyorum, hiçbir zaman bize verilen bu görevi kimseyle paylaşmayız. Çünkü demokrasinin gereği de budur. Bunun altını çizerek söylüyorum. Eğer bize verilen yetkiyi biz kalkıp da bir başkasıyla paylaşmaya yönelirsek o zaman antidemokratik bir sürecin içine girmiş oluruz. O zaman biz siyaset kurumun zedelemiş oluruz. Böyle bir hakkımız ve yetkimiz yoktur" diye konuştu.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Sezer ve Adalet Bakanı Aysel Çelikel'in "kişiye özel düzenleme olmaz" sözlerinin sorulması üzerine de gerek Cumhurbaşkanı gerekse Adalet Bakanı'nın ifadelerinin kanunun gereği olduğunu söyledi.

Kanunda aksi bir durum olmadığını kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ama şunu unutmayın: Millet iradesinin önünde, millet iradesinin kararına ters bir sıkıntı olduğu zaman siyasi iradenin görevi nedir? Bu sıkıntıyı aşmaktır, ortadan kaldırmaktır. Yasamının görevi nedir? Bu tür sıkıntıları bu tür tıkanıklıkları ortadan kaldırmaktır. Şimdi milli iradenin bir tecellisi var, siz bu millet iradesinin tecellisini farklı yorumlarla tam aksine bir sıkıntıya sokuyorsunuz. Bu milli iradeye saygısızlık saygı uyandırıyor. Hukukun tecellisini farklı yorumlara taşınmak isteniyor. Burada önemli olan hukukun tecellisini sağlamaktır. Kanunlar arasında yanlışlıklar olabilir.

Bunların hepsi düzenlemeye tabidir. Bu düzenlemeyi kim yapacak? Yasama yapacak. Yasama burada yapacağı bir düzenleme ile eğer bir antidemokratik durum varsa bunu giderecektir. Bundan da kimsenin gücenmeye hakkı yoktur.

Kaldı ki kimse kişiye özgü bir kanun değişikliği talebinde değildir. Kimse de hukukun siyasallaştırılması diye bir gayretin içinde değildir. Eğer böyle bir şey varsa hiç kusura bakmasınlar, bunun biraz geçmişine baksınlar. Geçmişinde biraz evveliyatını karıştırırlarsa hukukun nasıl siyasallaştırıldığını çok daha açık göreceklerdir. Bunun ispatı da Tayyip Erdoğan'dır."

Erdoğan, Anayasal değişiklikleri ne zaman yapacakları konusundaki bir soruyu yanıtlarken, AKP olarak ülkedeki hassasiyetler dışında adım atmayacaklarını, her zaman halkın arzusu doğrultusunda adım atarak, ülkeyi çok daha esnek bir hava içine sokmak istediklerini söyledi.

Erdoğan, partisinin Meclis'teki 363 sandalyesinin yeterli olup olmayacağına ilişkin bir soruyu "Yeterlidir" diye yanıtlarken, Siirt seçimlerini iptal edilmesi halinde bu ilden aday olup olmayacağının sorulması üzerine de "Aday olmam zor bir durum. Mevcut şartlarda aday olmam mümkün değil" dedi.

BAYKAL'A

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa'nın 109. maddesinin değişikliği yerine ara seçim öneren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a da "Şahsımı hiçbir zaman pazarlık konusu yaptırmam. Bu böyle bilinsin" yanıtını verdi.

BANKA PATRONLARININ ÜZERİNDEKİ TASARRUF

Görüşmenin ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlayan Erdoğan, ''üst kurularda herhangi bir değişikliğe gidilecek mi?'' şeklindeki bir soru üzerine, ''Bu kurullarla ilgili tabii ki yapılandırmaya gidilecek. Biz şu anda bizim kasamıza, kesemize dokunan ne varsa oralarda yeniden yapılandırmaya gideceğiz. Bizim dediğimiz ne? Kamu harcamalarında tasarrufa gideceğiz'' dedi.

Erdoğan, oluşturulmuş kurum ve kurulların ülkeye ödettiği bir bedel olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Biz bu bedelleri ödetmek istemiyoruz. Örneğin Fon'a devredilen bankalar... Fon'a devredilen bankalar ülkeye kazandırmış mıdır, kaybettirmiş midir? Bunun bedeli 22 milyar dolar olmuştur. Bundan çok daha farklı uygulamalarla onların patronları üzerindeki tasarruf farklı geliştirilseydi Türkiye bu bedeli ödemezdi.

Fona devredilerek kara mı geçti bunlar? Hayır, zarar devam ediyor. Bu zarardan bunları kurtarmak lazım. Bu bedeli millete ödetmeye kimsenin hakkı yok. Bundan sonra da devam eder mi? Evet eder, onun için bu işin yeniden yapılandırılması lazım. Ama bunun takvimi olmalı. Burada bizim gibi düşünmeyenler olabilir. Biz böyle inanıyoruz, çünkü şu ana kadar yapılan uygulamalarda kaybedilmiştir. Biz şimdi kazanmanın yolunu arıyoruz. Biraz sabırlı olun, emaneti devraldığımızda şu andaki artılar devam edecek.''

FERHAT'LA ŞİRİN'İN BULUŞMASI

Bir gazetecinin seçimin propaganda döneminde AK Parti'nin halkla buluşmasını ''Ferhat'la Şirin'in buluşmasına'' benzettiğini hatırlatarak ''Ferhat'la Şirin'in kaç ayı var?'' şeklindeki sorusuna Erdoğan, ''Ferhat'la Şirin'in buluşmasına mani bir hal yok. Biz şu anda buluşmayı zaten sağlamış haldeyiz. Bakın henüz kazmayı vurmadan havalar değişti, faiz düştü, borsa yükseldi. Hükümeti aldığımız zaman bu havanın geliştiğini göreceğiz'' şeklinde yanıt verdi.

ATO BAŞKANI ERDOĞAN'A ''HÜKÜMET İZLEME FORMU'' VERDİ

ATO Başkanı Sinan Aygün, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çerçeveletilmiş bir ''Hükümeti İzleme Formu'' ile ekonomininşu andaki durumunu gösteren Türkiye ekonomisini teslim tutanağını imzalayarak verdi.

Erdoğan, form ve tabloyu aldıktan sonra yaptığı konuşmada, hükümeti izleme formu ve teslim tutanağını almaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, sivil toplum örgütlerinin ve vatandaşların tek tek hassasiyet göstermelerinin demokrasinin en önemli yanı olduğuna inandığını söyledi.

AK Parti Genel Başkanı, yöneten demokrasilerde denetim mekanizmasının önemine de dikkat çekti.

LOJMANLAR VE TATİL KÖYLERİ

Recep Tayyip Erdoğan, kamunun elinde bulunan tatil köyleri, lojmanlar ve araçlar konusundaki görüşlerini de şöyle açıkladı:

''Tatil köyleri, sosyal tesisler TBMM'nin personelinde tensikat ve araçları konusu sırada, bütün bunlar sırada. Bunları halletmekte kararlı olduğumuzu söyledim. Kamu harcamalarında tasarrufun bu dönemdeolacağını göreceksiniz. Bunları yaparken performansta en ufak bir düşüş olmaz. Tam tersine pozitif yönde gelişim olur. Bunun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı dönemimde de faydasını gördüm.''

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False