Erdoğan: Uyum için başkanlık sistemi şart

Erdoğan: Uyum için başkanlık sistemi şart

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı ‘Şefafflık Paketi’nin gündeme getirilmesini doğru bulmadığını ifade etti. İç Güvenlik Paketi'nin bir an önce yasalaşması gerektiğini belirten Erdoğan, ''‘Biz barajı aşamazsak sonrasını devlet düşünsün’ ne demek? Tehdit mi ediyor?'' diye konuştu.

Haberin Devamı

Erdoğan: Uyum için başkanlık sistemi şart
Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda AK Partili kadın milletvekillerini ağırlayan Erdoğan, önceki gece de AK Parti grup başkanvekilleri ve yönetim kurulu üyelerine yemek verdi. Yemeğe gelenler önce Saray’ı gezdi, ardından da akşam yemeğinde ağırlandı. Grup yönetimi, Erdoğan’a vazo hediye ederken, Erdoğan da eski çalışma arkadaşlarına kravat ve fular hediye etti.

Uzun yemek sohbetinde birçok konuda değerlendirmelerde bulunan Erdoğan özetle şu mesajları verdi:

İSTİŞARE YETERLİ DEĞİL

“Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık arasında, istişare ve danışma mekanizması yeterince işletilemiyor. Bir konu dışında bu mekanizma pek kullanılmadı. İstişare ve uyum olabilmesi için başkanlık sistemine ihtiyaç var.

ŞİMDİ SIRASI DEĞİLDİ

Şeffaflık konusunda açıklanan pakette yer alan düzenlemelerin bir kısmını, 2010 yılında yayınladığımız Başbakanlık genelgesiyle zaten hayata geçirdik. Diğer konular gündeme getirilirken çok dikkatli olunmalı. Böyle bir düzenlemenin zamanlaması ve içeriği çok önemli. Seçim öncesinde doğru gelmiyor. Burada asıl sorun, kayıtdışı ekonomi. Bunu kayıt altına almayı başardığınızda diğerleri arkasından gelir.

Haberin Devamı

MAL BİLDİRİMİ UYARISI

Örneğin inşaat sektörü çok önemli. Ekonominin lokomotifi inşaat sektörüdür. Sert kararlar alırsanız, ekonomiyi olumsuz etkiler. Mal bildiriminde de çok dikkatli olunmalı. Böyle giderse görev alacak il ve ilçe başkanı bulamazsınız. Bu konularda ekonomiyi dikkate alarak karar verilmeli.

YASAYI ÇIKARIN

İç Güvenlik Paketi çok önemli, onun bir an önce yasalaştırılması gerekir. Selahattin Demirtaş’ın açıklamaları son derece sakıncalı. ‘Biz barajı aşamazsak sonrasını devlet düşünsün’ ne demek? Tehdit mi ediyor?

MUHAFIZ ALAYI İSTEDİ

16 eski Türk devleti sembollleri konusunda öneri muhafız alayından geldi, ben de kabul ettim.

MGK BİLE ÖNCEDEN BELLİ OLMUYOR

Bakanlar Kurulu’na pazartesi günü başkanlık edeceğim. Bir daha ne zaman olur, onu sekretarya konuşur. MGK toplantısında bile bir sonraki toplantıya sonradan karar veriliyor.”

OYLAMANIN TARİHİNİ SORDU

Haberin Devamı

Erdoğan, TBMM Soruşturma Komisyonu görüşmelerinin ne zaman yapılacağını da sordu. Grup yönetimi de kendisine “Salı günü” yanıtı verdi. Erdoğan, oylama ile ilgili ayrıntılara girmedi.

Haberle ilgili daha fazlası: