GeriGündem Erdoğan: Oğlum gemi değil gemicik aldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan: Oğlum gemi değil gemicik aldı

Abone Olgoogle-news

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, oğlunun gemi almasının abartıldığını belirtti.

ERDOĞAN: 34,4 ALAMAZSAK DURUMU ÇEK EDERİM HABERİ İÇİN TIKLAYIN

NTV’de yayınlanan “Seçim 2007” programında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Erdoğan, oğlunun gemi almış olmasının medya tarafından büyütüldüğünü söyledi. “Gemi var gemicik var” diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bir de bunun sıfırı var, eskisi var. Siz kalkar, 15-16-17 yaşında bir gemi alır ve küçük gemi de küçük bir gemiciklerden olursa ve bunun da ödeme koşulları da gayet iyi olursa, kendi kendini ödeyecek durumda olursa niye alınmasın? Kalkar 300, 400, 500 bin dolar peşinatla bir gemi alabiliyor, ondan sonra da bu gemi, taksitlerini kendisi ödeyebiliyorsa bunu yapabilirsiniz."

İŞTE DİĞER BAŞLIKLAR VE ERDOĞAN'IN YANITLARI:

CHP LİDERİ’NİN TV’DE TARTIŞMA ÖNERİSİ:
Parlamento’da bile sayın Baykal, kürsüye çıktığı zaman tamamen siyasi etik dışına çıkması çok müsait olan birisi, bir anda. Normal ikili şartlardaki ikili görüşme üslubuyla, normal herhangi bir resepsiyonda şurada burada farklı ama oralarda çok çok farklı... Sayın Baykal, hep krizden nemalanan, nemalanmak isteyen birisi. Yoksa milletin, halkın, cumhurun kendisine vereceği bir makama hazırlanan birisi değil. İşte bu üslubu nedeniyle. Ben bir kere kendisiyle beraber çıktım. Ama bu süre içerisinde maalesef yaşadıklarımız tekrar çıkmamayı gerektirdi. TV stüdyosu er meydanı olur mu? Er meydanı miting meydanlarıdır. Çıkarsın miting meydanına orada kilonu görürsün. Merak etme, şurada artık 5 gün kaldı. 5 gün sonra milletimiz, halkımız er meydanında kimin ne yaptığını ortaya koyacak zaten.

70 YAŞ TARTIŞMASI:
70 yaş meselesi şuradan kaynaklanıyor. Ben, yani yaşı 70’e dayanmış bir insandan biz olgunluk beklerken bu tür yollara tevessül etmesi bizi üzmektedir, biz bunu ifade ettik. Yoksa öyle hakaret, böyle bir şey söz konusu değil.

SANDIKTAN BEKLENTİ:
2002’de aldıkları oyun üstünde bir oy alırsak, başarılı, altında alırsak kendimizi başarısız sayacağız. Kamuoyu araştırmaları, anketler yüzde 40’ın üzerinde oy alacağımızı gösteriyor. 1954’den beri ilk defa bir parti iktidardayken oyunu artıracak.

BAĞIMSIZLAR VE MHP’NİN DURUMU:
23 Temmuz’da grup kurabilecek sayıya ulaşacak DTP kökenli bağımsız milletvekilleri ve MHP gibi iki ayrı ucun Meclis’te olmasının Türkiye için bir gerilim kaynağı olacaktır. Bu noktada verilecek oyların önemi çok çok fazla.

DOKUNULMAZLIKLAR:
Dokunulmazlık kaldırılacaksa herkesin dokunulmazlığı kalkmalı, dokunulmazlığı olan kimsenin kalmaması gerekiyor.

MALVARLIĞI:
Mal beyanım belli, Baykal da açıklamalı. Baykal, önce eşinin mal varlığını açıklamalıdır.

CUMHURBAŞKANI İLE İLİŞKİLER:
Sayın Sezer ile yüzde 100 verimli çalışma yapamadıklarını, bazı konularda mutabık kalamadık. Şurada Büyükelçi atamaları yapılacak. Büyükelçi atamalarında Dışişleri Bakanlığının durumu bellidir, ama külliyen iade edilmiştir. Burada yerindelik şartını Cumhurbaşkanı arayamaz, hukuki noktada uygunluk şartını arar, ama böyle bir gerekçe bize sunulmuyor. Böyle bir gerekçe sunulmadan iade ediliyor.

YÖK:
Yüksek Öğretim Kurumu ile ilgili değişikliği kesinlikle yapmak istiyoruz.

GÜL’ÜN ADAYLIĞI:
Sayın Gül’ün iradesi ve takdiri benim için çok önemli.

CUMHURİYET MİTİNGLERİ:
Medya bu konuda tahrik yaptı. Bizler laiklik, Cumhuriyet karşıtı bir yere koyulduk. Laiklik kavramı konusunda bir endişemiz yok. Cumhuriyet, o mitinglerde toplananların değil, hepimizindir.

TERÖRLE MÜCADELE:
Terör hiçbir zaman sıfıra inmedi. Bu, milli mesele. Herkesin el ele vermesi lazım. Şehitlerimiz bizim ortak evlatlarımız. Şehitlerimizin üzerinden siyasi istismar ve oy devşirme gibi bir yola girilmesi çok çirkin.

PKK’NIN SİLAHLARI:
Şu ana kadar yakalanan birçok silahların Amerikan silahı olduğunu Türkiye’de görüyoruz zaten. Yani burada silahı orası mı veriyor, başka yerden mi temin ediyorlar onun çalışması ayrıca devam ediyor. Ama şu ana kadar yakalanan silahların ciddi bir kısmı maalesef Amerikan silahları. Türkiye’ye geçen teröristlerin üzerinde olan silahlar, bunlar tabii bu kanıyı, bu iddiayı kuvvetlendiriyor. Bunu da biz kendilerine defalarca söyledik. Yetkililerin, silahların özellikle, oradaki Amerikalıların çekilmesi neticesinde bırakılmış olan silahlar, oraya aktarılmış olan silahlar olduğu gibi yaklaşım tarzları var tabii bunları inandırıcı bulmak mümkün değil.

IRAK’IN DURUMU:
ABD, Irak’tan çekilmelidir. Bunun için bir takvim açıklamalıdır. Şu anda hemen çekilmelidir derseniz bu doğru değildir. Takvim açıklarsa peyder pey çekilirse bu Irak’ı rahatlatır.

MALİKİ’NİN ZİYARETİ:
Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile görüşmeyi seçimden sonraya bıraktık.

İRAN’LA GAZ ANLAŞMASI:
Biz petrolü dışarıdan ithal ediyoruz. İthalatta ödediğimiz rakamı küçültebilmek için arayış içerisindeyiz. Biz ABD’den petrolü, doğal gazı almıyoruz. İran’ın bize yapmış olduğu cazip bir teklif var. Bu teklifte üç tane kuyuyu bize ihalesiz olarak verme teklifi. Burada biz ülkemizin menfaatlerini düşünmeyecek miyiz? ABD, yaklaşımını bu noktada gözden geçirecektir, çünkü Türkiye kendi menfaatini düşünecektir. Aynı şekilde Rusya için de geçerlidir. Her ülke bunu düşünüyor. Şu anda ABD bir çok petrol şirketleriyle Irak’ta çalışmalarını başlatıyor. Rusya buna benzer çalışmalar yapıyor. Biz de yapacağız. Bunu yaparken ‘Bu çalışmaları yaparken bizden niye izin almadın mı?’ diyecek. Bunu anlayışla karşılayacaklarını tahmin ediyorum.

İŞSİZLİK:
Bundan sonra üzerine duracağımız konu işsizliktir. Bugüne kadar yaptıklarımız işsizliğin düşmesini sağladı. İşsizlik fonunu aynı zamanda bir yatırım fonu haline getireceğiz.

ÖZELLEŞTİRME:
PETKİM’i alan bir Kazak Türküdür. Bu Kazak Türkü aynı zamanda Şekerbank’ın belli bir kısmını da almıştır. Fakat PETKİM’in kendi iştigal alanı sebebiyle yanına Rus firma da almıştır. Bu Rus firmasının yönetici kadrolarının içinde farklı, Ermeni vesaire var. Burada bu Kazak firması satışın onaylanması halinde hisseleri kendi hissesine geçirmek suretiyle bu işi ağırlıklı olarak kendisi yürütecek. OYAKBANK satıldı. OYAKBANK kimin? ERDEMİR alınırken aynı bu yaygaralar koparılmadı mı? ‘Bunu kendi ülkemizin insanları alsın’ denmedi mi? Dendi. Sonunda burayı OYAK aldı. Aynı şekilde hareket eden OYAK, bu defa OYAKBANK’ı Fransızlar’a sattı. Şimdi bunu neyle izah edeceğiz?

BONOZEDEYE ÖDEME:
“Bonozedeler” ile ilgili faiz çalışmaları yapılıyor. Yetiştirebilirlerse seçim öncesi yetiştiremezlerse, seçim sonrası faiz üzerinden durumu netleşenler paralarını alacaklar.

MGK GENEL SEKRETERLİĞİ:
Yeni MGK Genel Sekreteri’nin atanmasının seçimden sonraya kalabilir.

 

False