Erdoğan: Müslüman değil, muhafazakar demokratız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, lideri olduğu AKP'nin, "Müslüman Demokrat" olmadığını belirterek, "Biz partimizin adını ’Müslüman Demokratlar’ sınıfına değil, ’Muhafazakar Demokratlar’ sınıfına koymayı uygun gördük ve bu yola da böyle çıktık" dedi.<br><br>

The Economist Dergisi tarafından Çırağan Sarayı’nda düzenlenen "Avrupa Birliği Yolunda Türkiye" konulu konferansa katılan Başbakan Erdoğan, burada bir konuşma yaptı. Türkiye’nin AB üyelik sürecinde gerçekleştirdiği reformlara, dış politikasına, ekonomik ve siyasi alanda attığı adımlara değinen Erdoğan, Türkiye’nin son yıllarda gerek ekonomi, gerek iç ve dış siyaset alanında gerçekleştirdiği atılımlarla, bölgesini aşan derecede önemli bir güce ve potansiyele kavuştuğunu söyledi. Erdoğan, bu durumun bazılarınca "sessiz devrim" olarak adlandırıldığını ifade etti.

Dünyanın çok hızlı bir değişimden geçtiğini ve zamanın geçmişe nazaran daha hızlı attığını ve çağı yakalamanın ise gittikçe zorlaştığını dile getiren Erdoğan, küreselleşmenin olumlu ve olumsuz etkilerine değindi. Erdoğan, küreselleşmenin doğru şekilde yönlendirilemediği taktirde dünyamızdaki eşitsizlik ve istikrarsızlık kaynaklarını daha da körükleme riskini taşıdığını anlattı.

ÇAĞIN TEHDİTLERİ

Başbakan Erdoğan, "Çağımızın tehditleri olarak adlandırılabilecek terörizm, kitle imha silahları yığılması, yönetim zafiyeti gösteren devletler, insan ve silah ve uyuşturucu kaçakçılığı, örgütlü suç, fakirlik ve çevre kirliliği hep küreselleşen dünyanın daha da akut hale getirdiği tehlikeler olarak belirmektedir" dedi.

Hoşgörü eksikliği, dini sömürü ve radikal akımların etkisinin de ufukları genişleyen ancak sınırları daralan dünyada daha tehlikeli boyutlara ulaştığına dikkat çeken Başbakan Erdoğan, "Her on saniyede bir çocuğun, fakirlikten her üç dakikadan insanın AIDS’ten ve her yıl on binlerce kişinin etnik ve dini çatışmalar sonucu öldüğü bir dünyanın küreselleşmenin getirdiği fırsatlardan yeterince yararlanamadığı aksine birçok alanda ona yenik düştüğü açıkça görülmektedir" diye konuştu.

Erdoğan, tüm devletlerin, kurum ve kişilerin küreselleşmenin olumlu yönlerini güçlendirmek ve yaygınlaştırması gerektiğini kaydetti. Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Türk insanının kendisine layık gördüğü siyasi, ekonomik ve sosyal standartlarının temini hükümetimizin politikalarının temel hareket noktasını ve güç kaynağını teşkil etmektedir. Demokrasi, insan haklarına saygı, hukukun üstünlüğü, ekonomik gelişim özgürlüğü, eğitimde fırsat eşitliği hepsini bünyesinde barındıran iyi yönetişim olgusunu geliştirmesi Türk halkının önümüzdeki dönemde özlediği ve yakalayacağı bir süreç olacaktır."

Erdoğan, Türkiye’nin işbirliğine ve karşılıklı güvene dayalı bir dış politika izlediğini belirterek, çevresindeki sorunlara ilgisiz kalmayan, ’kazan kazan’ yaklaşımı temelinde her sorunu barışçı yollarda çözmeye çalışan Türkiye’nin bölgesinde sağlam bir uzlaşma kültürü yaratmaya çalıştığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasında Türkiye’nin özel ve yoğun stratejik konumunun, transatlantik ilişkilerin geliştirilmesi bakımından artı değer teşkil ettiğine dikkat çekerek, AB ile ABD ilişkilerin ise daha da geliştirildiğini söyledi.

Haberle ilgili daha fazlası: