Erdoğan Kızgın Kuş'u ziyaret etti

Erdoğan Kızgın Kuşu ziyaret etti

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de milyonlarca insanın tutkunu olduğu ve dünyanın bugüne kadar gördüğü en büyük mobil uygulama başarısı olarak bilinen Angry Birds'ü ziyaret etti.

Haberin Devamı

Erdoğan Kızgın Kuşu ziyaret etti
Erdoğan, Finlandiya, İsveç ve Polonya'yı kapsayan Avrupa ziyaretinin ilk durağı Helsinki'de Angry Birds'i (Kızgın Kuşlar) geliştiren Rovio Şirketi'ni ziyaret etti. Başbakan Erdoğan'a burada şirket yetkilileri tarafından Angry Birds ile ilgili bir sunum yapıldı. Erdoğan ayrıca bir gösteri salonunu gezdi. Sunum sırasında Erdoğan, şirket CEO’su Mikael Hed’e, “Bu kuşlar niye kızgın? Çocukların psikolojisini olumsuz etkilemiyor mu?” diye sordu. Hed ise oyunun olumsuz bir sonuç doğurmadığını ve anne kuşun yumurtalarını çalanlara karşı kızgınlık gösterdiğini söyledi.

2009 yılında Apple'ın İOS işletim sistemi için yayınlandıktan sonra çeşitli platformlarda 2 milyardan fazla kez indirilme başarısı gösteren Angry Birds oyunu, bugün piyasadaki en popüler oyunlardan biri.

ZİYARET SONRASI AÇIKLAMA

Haberin Devamı

Başbakan Erdoğan ziyaretin ardından gazetecilerin oyunu bilip bilmediğini sorması üzerine, “Torununun olunca bilirsin. Bizde de şimdilik 3 tane torun olduğu için Angry Birds’le ilgili bilgimiz vardı ama detaylarını bu kadar bilmiyordum. Bugün detaylarını öğrenme fırsatımız oldum” dedi.

Erdoğan Kızgın Kuşu ziyaret etti

Rovio şirketinin yetkileriyle Fatih projesi gibi e-öğrenme projeleri üzerinde durduklarını ifade eden Erdoğan, “Müşterek bazı çalışmaların içerisine girebiliriz. Onun için başta Milli Eğitim Bakanlığımız olmak üzere YÖK gibi kurumlarımızla da dönünce bir görüşme yapıp burayla irtibat kurmalarını isteyeceğiz.” diye konuştu.

“Angry Birds oyununu oynadınız mı?” sorusu üzerine Erdoğan, “Vakit dar, ancak sunumu aldık.” cevabını verdi.

Bu arada Erdoğan’ın danışmanı Mustafa Varank, Angry Birds ürünlerinin satıldığı mağazadan Erdoğan’ın torunları için oyuncak satın aldı.BAŞBAKAN'DAN 'KIZGIN KUŞ'A ZİYARET‘Gezi’ protestosu

BAŞBAKAN Erdoğan, Finlandiya-Türkiye İş Forumu’ndaki konuşması sırasında protesto edildi. Bir eylemci, “One Minute” diye Erdoğan’ın sözünü kestikten sonra “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganı attı. Eylemcinin dışarı çıkarılmasının ardından Türk işadamları, Erdoğan’a destek amacıyla ayağa kalkıp alkışladılar. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin ekonomik başarılarından örnekler vererek, “Buna rağmen AB ile ilişkilerimizi istediğimiz hızda ilerletemiyoruz” siteminde bulundu.

EĞİTİM PROGRAMI

Angry Birds ile ünlenen Rovio Şirketi, 2003 yılında Espoo merkezli olarak üç üniversite öğrencisi Niklas Hed, Jarno Väkeväinen ve Kim Dikert tarafından kurulmuş bir oyun geliştiricisi ve eğlence şirketi olarak biliniyor. Ancak Erdoğan'ın bugün ziyaret ettiği şirketin özellikle çocukların eğitimine yönelik faaliyetleri de bulunuyor.

Haberin Devamı

Angry Birds geliştiricileri tarafından çocukların eğlenerek öğrenmesi için geliştirilen Angry Birds Oyun Parkı, yeni bir Fin eğitim konsepti olarak adlandırılıyor. 3-8 yaş arası çocukları hedef alan konseptte çocukların çocukların öğrendiklerini ve yeteneklerini eğlenceli ve heyecanlı bir şekilde sergilemeleri hedefleniyor. Helsinki Üniversitesi Cicero Eğitim Ağı ile yapılan işbirliği ile hazırlanan programda, çocuklar bir yandan öğrenirken bir yanda da aktif öğrenimin içinde yer alıyor.

Erdoğan Kızgın Kuşu ziyaret etti