Erdoğan: Kıbrıs, AGSP ve AB tek paket olmalı

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Bundan önce Kıbrıs, AGSP ve AB politikalarını ilintisiz göstermek yanlış bir yaklaşımdı. Gerçeği görmemek mümkün değil, gerçekte bu var. Bakın görüştüğümüz bütün liderler bu konuları birlikte önümüze getiriyor. Başımızı kuma gömmenin anlamı yok" dedi.

Haberin Devamı

İngiltere Başbakanı Tony Blair ile yaptığı görüşmenin ardından Türk İşadamları ve Sanayiciler Birliği tarafından Londra'da düzenlenen seminerde yabancı yatırımcılara hitap eden Erdoğan, ''bugün eğer dünya globalizmi konuşuyorsa AB'nin bunun ispatını 12 Aralık'ta ortaya koyması gerekir'' dedi.

Türkiye'nin çağdaş değerler içinde Avrupa ile birleşmesinin, Akdeniz ve Karadeniz havzalarıyla Hazar havzasındaki ülkelerin Avrupa'ya bakışlarını da son derece olumlu biçimde etkileyeceğini  belirten Erdoğan, böylece AB'nin dünya çapında bir güç elde etme yolunda önemli mesafe kaydetmiş olacağını vurguladı.

AK Parti iktidarı döneminde Türkiye'yi AB'ye yaklaştırmak adına atılacak dokuz önemli adımın bulunduğunu, bunları, muhalefet, meclis dışında kalan partiler ve sivil toplum kuruluşlarıyla da müzakere ederek yapacaklarını belirten Erdoğan, bu çerçevede Ulusal Program ve Anayasa'nın da gözden geçirileceğini anlattı.

Düşünce, ifade, din ve vicdan özgürlüğünün arttırılacağını, sivil toplum kuruluşlarının güçlendirileceğini belirten Erdoğan, ''siyasi partiler kanunu ve seçim yasası süratle ele alınarak, Avrupa standartlarına ulaştırılacak şekilde yeniden düzenlenecektir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından alınmış kararlar geciktirilmeden uygulanacaktır. İşkence konusunda asla hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecektir'' dedi.

Türkiye'de kurulan derneklerin yurtdışı, yurtdışında kurulan derneklerin ise Türkiye'deki faaliyetlerine kolaylıklar getirileceğini, mütekabiliyet esaslarına göre cemaat vakıflarının mal edinmeleri ve şube açmalarının da daha kolay hale getirileceğini anlatan Erdoğan, ''gerekli değişiklik ve uyumun sağlanması için TBMM'de bir AB bütünleşme komisyonunun kurulması da sağlanacaktır'' diye konuştu.

Bütün bu çalışmaların ''müstakbel ortaklarımız'' dediği AB üyesi ülkelerle birlikte yürütüleceğini de ifade eden Erdoğan, ''AB üyeliği sürecini de hızlandırmak kararlılığındayız. Dünya ile entegrasyonu, başta ekonomi alanı olmak üzere hızlandırmak istiyoruz. Bu sabah yaptığımız görüşmeler de bu konudaki umutlarımızı artırdı'' dedi.

KIBRIS, AGSP VE AB PAKETİ

Erdoğan, konuşmasının ardından soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Bir önceki durağında Kıbrıs, AB ve AGSP gibi konuların paket olarak ele alınabileceğini söylediğini'' hatırlatması ve ''bunun önemli bir politika değişikliği anlamına gelip gelmediğini'' sorması üzerine Erdoğan şöyle konuştu:

''Bundan önce Kıbrıs, AGSP ve AB politikalarını ilintisiz göstermek yanlış bir yaklaşımdı. Gerçeği görmemek mümkün değil, gerçekte bu var. Bakın görüştüğümüz bütün liderler bu konuları birlikte önümüze getiriyor. Başımızı kuma gömmenin anlamı yok. Tamam, bunları paket olarak değerlendirelim, ama karşılıklı fedakarlık yaparak. Sadece Türk tarafından özveri ve bu kelimeyi telaffuz etmeyi hiç sevmiyorum, ama taviz beklenirse bu doğru olmaz. Ama karşılıklı özveri olursa burada bir çözümsüzlük ihtimali söz konusu değildir. Biz bu konuları kendilerine de bu şekilde anlatıyoruz.''

FEDAKARLIK KARŞILIKLI

Haberin Devamı

Erdoğan, Londra'dan Brüksel'e gelişinde gazetecilerin uçakta sordukları soruları yanıtladı.
''Türkiye'nin AB üyeliği, AGSP ve Kıbrıs'ın tek paket halinde ele alınıp alınamayacağına'' ilişkin bir soruyu yanıtlayan Erdoğan, paket olmasının bunların aynı gün ve tarihte olması anlamına gelmeyeceğini dile getirdi.

Haberin Devamı

İngiltere Başbakanı Tony Blair ile yaptığı görüşmede, bu konuların ele alındığını ifade eden Erdoğan, Kopenhag'da Türkiye'ye müzakere tarihinin verilmesinin şart olduğunu belirttiğini bildirdi. ''Sadece Türk tarafı özveride bulunsun, fedakarlık yapsın'' anlayışında olamayacağını kaydeden Erdoğan, ama karşılıklı özveriyle dayalı bir yaklaşım olursa, sorunların çözülmemesi için hiçbir nedenin bulunmayacağını da dile getirdi.

Görüşmede, Türkiye'ye Kopenhag'da müzakere tarihinin verilmesini istediklerini yineleyen Erdoğan, karşı tarafın tek hassasiyetinin ise Kıbrıs'la ilgili düşünceleri olduğunu dile getirdi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

Haberin Devamı

''Hatta kendisine şunu teklif ettim. AGSP konusuna da önem veriyoruz dedim. Çünkü, biz diyorlar, Avrupa güvenliği konusunda çok hassasız. O zaman, dedik, bunların biz üçünü de bir paket halinde ele alabiliriz. Ne olur?

Şu 12 Aralık'ta, Türkiye'ye müzakere tarihi verilmeli, bu sağlanmalı. Kıbrıs konusuna gelince bu talihsiz bir döneme rastladı. Eğer, 12 Aralık'a kadar müzakere bitsin derseniz, bu bitmez. Niye Bitmez? Denktaş yok, Türkiye'de de hükümet henüz tam olarak oturmadı. Selanik Zirvesi'ne kadar veya zirve öncesine kadar bu müzakereler neticelendirilebilir.

Yeter ki Yunanistan bu konuya bizim gösterdiğimiz yaklaşımı göstersin. Karşılıklı özveriye dayalı yaklaşımlar göstermemiz lazım. Eğer, 'Türkiye tek taraflı olarak burada özveride bulunursa bu yanlış olur', dedik. Karşılıklı özveri gerekiyor. Ortada bir noktada buluşulmalı...

Haberin Devamı

Bunları paket olarak alıyoruz, ama bunların hepsinin özelliklerinide paket görüşmesinde bir yere bağlamış olacağız.''

AGSP

Bir gazetecinin, ''Türk tezini değiştirmiş oluyorsunuz. Türkiye, AB'yi de AGSP'yi de ayrı ayrı ele almaktan yanaydı'' sözleri üzerine de Erdoğan, şunları kaydetti:

''Aslında bu işin suni yanıydı. Herkes bunun aslında bir biriyle ilintili olduğunu biliyordu. Ama ne diyorlardı: 'Kıbrıs ayrı bu konu ayrı'. Şimdi, geliyorlar söylenen hep şu: Kıbrıs sorunu halledilmedikçe, Türkiye Kopenhag'dan tarih alamaz. Yaklaşım tarzı bu.Bunları, siz müzakere ederken anlıyorsunuz. Hep gittiğimiz yerlerde deaynı yaklaşım var. Yani sorulan sorular bunlar.''

Haberin Devamı

Erdoğan bir başka soru üzerine ise Türkiye'nin AGSP konusunda önemli mesafeler katettiğini de ifade etti.

''Bunları tek paket haline getirmenizin nedeni nedir'' sorusuna karşılık olarak Erdoğan, ''Tarih alma gücümüzü bu arttırır'' yanıtını verdi.

SİYASET SANATI

Erdoğan, bir başka soru üzerine de netice alma sanatı olduğunu dile getirerek, netice alınmazsa, ''Orta sahada top çevirirsiniz'' dedi.

Erdoğan, bir gazetecinin, ''Biz yeni bir politikanın başlangıcını sizden duyduk. Bir tek paketin gelmesinden söz ediyorsunuz. Paket bir bütün olarak ele alınacaksa, Kıbrıs çözülmeden müzakere tarihi de çözülmez yaklaşımını beraberinde getirmez mi? Karşı tarafın eli güçlenmez mi?'' sorusuna, şu karşılığı verdi:

''Şimdi tam aksine buradaki tezimizde şu var: Planı müzakere edilebilir kılmakla karşı tarafa olumlu yaklaşımımızı sunuyoruz. AGSP ile ilgili olarak aynı şekilde Türkiye çok mesafe aldı. Siz bize müzakere tarihi vermelisiniz ki, diğerlerinde de olumlu bir yola girmiş olalım. Bunu demek istiyoruz.''

Erdoğan, bir başka soruyu yanıtlarken de bugüne kadar yaptığı gezilerde görüştüğü, kişilerin o ülkenin aynı zamanda siyasi parti liderleri olduğunu, kendisinin de AK Parti'nin genel başkanı sıfatıyla bu görüşmeleri gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Erdoğan, öğleden sonra Brüksel'deki temaslarını tamamlayacak ve akşam İrlanda'nın başkenti Dublin'e geçecek.

Haberle ilgili daha fazlası: