Erdoğan’ı yakan mısralar Örnek’in

Hürriyet'te dün Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi hayatını bitiren ‘‘Minareler süngü, kubbeler miğfer’’ sözleriyle başlayan kesinlikle Ziya Gökalp'in olmadığını ve bu sözlerin Gökalp'in bir başka şiirine monte edildiğini yazmış, ‘‘Bu şiirin kime ait olduğunu ve montajı kimin yaptığını merak ediyorum’’ demiştim.

Merakım bugün giderildi ve Tayyip Bey'in okuduğu şiirin 1981 yılında vefat eden Cevat Örnek adında bir şaire ait olduğu ortaya çıktı.

TAYYİP Erdoğan'ın Meclis'e girme hayallerini sona erdiren ve ‘‘Minareler süngü, kubbeler miğfer’’ şeklindeki mısraı Ziya Gökalp'in girişi ‘‘Elimde tüfenk, gönlümde iman’’ mısraıyla başlayan ‘‘Asker Duası’’ şiirine monte edilen şiirle ilgili merakım giderildi. Gülden Örnek Başoğlu isimli okuyucum, gönderdiği e-mailde şiirin 1981'de vefat eden babası Cevat Örnek'e ait olduğunu ve bu mısraların Cevat Örnek'in ‘‘7 Dağın Çiçeği’’ ve ‘‘Gülden Dikenden’’ adlı kitaplarında yeraldığını bildiriyordu. İşin çok daha ilginç yanı, Tempo Dergisi'nin 13 Mayıs 1999 tarihli sayısında Örnek'in şiiri fotoğraflarla ve belgelerle birarada yayınlanmış ama ben dahil basından, adalet makenizmasından ve hatta AKP'den kimselerin dikkatini çekmemişti.

Yandaki kutuda, Cevat Örnek'e ait olan ve Ziya Gökalp'in bir başka şiirinin başına monte edilen ‘‘İlahi Ordu’’ başlıklı şiirin tamamı yeralıyor. Ama bazı soruların cevaplarını hálá merak ediyorum: Montajı kimin yaptığını, şiiri Türk Standardlar Enstitüsü'nün çıkarttığı 'Türk ve Türklük' isimli kitapta Ziya Gökalp'in adıyla yayınlayan emekli vali Ömer Naci Bozkurt'un bu hatasını artık nasıl savunacağını ve çok daha önemlisi, seçimlere giremeyeceğinin açıklanmasından sonra bile 'Şiir Ziya Gökalp'indir' diyen Recep Tayyip Erdoğan'ın şimdi ne diyeceğini.

İşte gerçek şiir

İLAHİ ORDU

M
inareler süngü, kubbeler miğfer,

Camiler kışlamız, mü'minler asker,

Bu iláhi ordu dinimi bekler,

Dillerde tevhid Allahu Ekber.

Mü'minler ordusu Hakk'ın kolunda,

Batılla savaşır dini uğrunda,

Ezelden ebebe Kur'an yolunda,

Allahu Ekber, Allahu Ekber.

Hak dinin rehberi Resul-i Ekrem

İman telkin eder hadisi her dem

Dinimizde yoktur gizli ve mahrem

Doğrudan doğruya Allahu Ekber.

Cevat Örnek
Haberle ilgili daha fazlası: