GeriGündem Erdoğan: "Derenin intikamı ağır olur"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  278
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan: "Derenin intikamı ağır olur"

Erdoğan: "Derenin intikamı ağır olur"
refid:12447448 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Başbakan Erdoğan yanına 3 bakanını alarak yüz yılın afetini değerlendirdi. Erdoğan atasözünden yola çıkarak, "Derenin intikamı ağır olur" dedi.

SEL FELAKETİNDEN İNANILMAZ KARELER

Başbakan Erdoğan, Afet Koordinasyon Merkezi'nde Sağlık bakanı Recep Akdağ, İçişleri bakanı Beşir Atalay, Çevre ve Orman bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Muammer Güler ile birlikte basın toplantısı yaptı. Erdoğan İstanbul'daki bu yağışın son yüz yılda olan en büyük yağış olduğunu söyledi. Kendi belediye bsaşkanlığı döneminde de ( 1996 ) benzer afetin yaşandığın belirten Erdoğan, metrekareye 185 kilogram yağmur düştüğünü, bunun rekor olduğunu anlattı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Afet Kordinasyon Merkezi (AKOM)'da yaptığı basın toplantısında, Trakya ve İstanbul'da yaşanan sel baskınlarının yüzyılın felaketi olduğunu söyledi. Başbakan, olaylarda İstanbul'da 26, Tekirdağ'da 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 9 kişinin de kayıp olduğunu söyledi. Erdoğan, yaşananlarda dere kenarlarına yapılan konut ve iş yerlerinin önemli etkisi olduğunu belirterek, en kısa sürede derelerin ıslah edileceğini söyledi.

Başbakan Tayip Erdoğan, iftarını açıtığı AKOM'da, İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'la kameraların karşısına geçti. Konuşmasına, baskınlarda hayatını kabedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek başlayan Başbakan Erdoğan, “Dün ve bugün Trakya ve İstanbul'da meydana gelen yağışlar sebebiyle büyük felaketlerle karşı karşıya kaldık. Bu olsa olsa 'yüz yılda bir olur' diye tanımlanacak bir durum. Son on yıllara baktığımız zaman metrekareye en fazla yağışın düştüğü yıl, benim belediye başkanı olduğum 1996. O da metrekareye 64 kilogram düşmüş. Şimdi 180 ile 285 kilogram arasında. Bu bambaşka bir felaket. Bu felakette malasef İstanbul'da 26, Tekirdağ'da 5 vatandaşımız hayatını kaybetti. 9 vatandaşımız da kayıp” diye konuştu.

DERELER EN KISA SÜREDE ISLAH EDİLECEK

Başbakan Erdoğan, her felaketten çıkarılması gereken dersler olduğunu belirterek, “Yıllardır bizim bu derelerde ıslah çalışmaları gayretimiz var. Bu benim belediye başkanlığım döneminde başladı. Ancak bu çalışmaların önünde her zaman engeller kondu. Sanıyorum şu olaylar, bu engelleri ortadan kaldırır. Kamulaştırma çalışmaları gayretini engelleye çalışanlar bu günü görmelidir. Ne kadar çalışılırsa çalışın bizim bu tür felaketleri minimize etmemiz gerekiyor. Bunun için ıslah çalışması yapacağız. İmara uygun davranacağız” dedi.

DERENİN İNTİKAMI AĞIR OLUR

Başbakan Erdoğan, İstanbul'da ıslah edilen derelerde şu an sıkıntı yaşanmadığını belirterek, buna Küçükköy'ü örnek gösterdi. “Atalarımız, 'Derenin intikamı ağır olur' demişler diyen Erdoğan, “Dere yataklarındaki ne tür olursa olsun, bütün yerleşimleri bizim süratle kaldırmamız lazım. Biz, gerek valilik gerekse belediye olarak bu konuda adımımızı atacağız. Yarın çalışmalara başlayacağız. Ancak vatandaşlar önümüzde engel olursa bu işi kısa sürede yapamayız. El ele verip kısa sürede bu yapılanmayı yapmalıyız. Bu adımı da Ayamama Deresi'nde başlatacağız” dedi.

TÜM KURUMLARA TEŞÜKKÜR EDİYORUM

Başbakan Erdoğan, felakette 1300'e yakın insanın kurtarıldığını belirterek, “Belediye, valilik, askeriye, itfaiye ve tüm kurumlarımız büyük bir özveri ile çalıştı. Bütün kurumlara bu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NE 2 TRİLYON AKTARDIK

Erdoğan, “Zarara uğrayan tüm vatandaşların yanındayız” diyerek, “İstanbul Valiliği'ne 2 trilyon (2 milyon TL) kaynak aktardık. 250 milyar da (250 bin TL) Tekirdağ Valiliği'ne. Zarar görenlerin zararlarını kapatmaya çalışacağız” dedi.

Ayrıca Başbakan önümüzdeki günler için de önlemler alındığını ve yarın bu önlemleri değerlendirmek için toplantı yapacaklarını söyledi.

ERDOĞAN'IN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI

- Bir şeyi ısrarla söylüyoruz. O da şudur. Yıllardır bu dereler üzerinde ıslah yapma gayretlerimiz var. Benden sonrakiler de takip ettiler. Ama ciddi engeller var. Bu olay umarım bundan sonra bu engelleri ortadan kaldırır.

- Büyükşehir belediyesi ıslah çalışmasını yapmak istyorç ama engel çıkıyor. Kendi dönemimde yaşadım. Bugün yine yaşadık.

- Biz üzerimize düşen görevi yapacağız. Örneğin derelerin islah çalışmaları. İmara ters yapılara izin vermeyeceğiz. Ama kalkar da biz dere yatağına binalar yaparsak ve yaygınlaştırsak bu sonuç çıkar. Atasözümüz var: "Derenin intikamı ağır olur" diye.

- Hamdolsun Alibeyköy'de sıkıntı yaşanmıyor. Alınan tedbirler bunu engelledi.

- Bugün teknolojinin tüm imkanları kullanıldı. Ancak tüm bunlar bu yapılanmanın neticesidir.

- Mali noktada zarara uğrayanların yanındayız yanında olacağız. İlk etapta İstanbul valiliğine gönderdiğimiz 2 trilyonluk desteğimiz oldu. Tekirdağ valiliğine de 250 millyarlık yardımımız oldu. Bu desteklerimiz yine devam edcecek.

- Şu anda bu acıyı yaşadık. bunun tekranrını istemiyorsak işin adını koyalım.
1. Dere yataklarından, ister tır garajı, ister konut, süratle kaldırmamız gerekiyor.

2. Biz adımızı atacağız. Fakat vatandaşla el ele verirsek kolay yaparız. Ama vatandaşımız engel teşgil ederse bunu yapamayız.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle