GeriGündem Erbakan'a isyan
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erbakan'a isyan

Refah Partisi'nin ‘Adil Düzen' teorisinin babası ve Hoca'nın 34 yıllık yoldaşı Süleyman Karagülle önderliğindeki bir grup, Genel Başkan Necmettin Erbakan ve ekibine, Türkiye ve İslam'a zarar verdiği gerekçesiyle isyan bayrağı açtı. İsyancılar, Hoca'yı ve partideki radikal grubu takıyye yapmakla suçladı.

Bilgi toplumunu oluşturup, Batı standartlarını yakalamanın en önemli adımı olarak nitelenen 8 yıllık kesintisiz eğitimi engellemek için her yolu deneyen Refah Partisi'nde, içten içe büyük bir deprem yaşanıyor.

RP'nin ‘Adil Düzen' teorisyenlerinden Süleyman Karagülle önderliğindeki bir grup, Genel Başkan Necmettin Erbakan ve ekibine, Türkiye ve İslama zarar verdiği gerekçesiyle bayrak açtı. Karagülle ve ekibinin birçok ilde başlattığı toplantıların yanı sıra, RP içinde de özellikle ılımlı kimlikleriyle tanınan milletvekilleri, düzenledikleri ev toplantılarıyla parti yönetimini eleştirmeye başladılar.

TAKIYYECİLER

Erbakan ve partideki radikal grubu ‘takıyye' yapmakla suçlayarak, RP'den koptuklarını söyleyen Karagülle ve arkadaşları İzmir, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok kentte toplantılar başlattı.

RP'nin seçim kampanyasının lokomotifi yaptığı 'Adil Düzen' teorisinin babası olarak bilinen, partinin ağır toplarından Yüksek Elektrik Mühendisi Süleyman Karagülle, başta Erbakan olmak üzere 'Radikal İslamcı' grubun hem Türkiye'ye, hem de İslam'a büyük zarar verdiğini söyleyerek muhalefet başlattı. 1963 yılından bu yana birlikte olduğu Necmettin Erbakan'la yollarını ayıran Karagülle ve arkadaşlarının etrafında çok sayıda akademisyen ve siyasetçi toplandı. Karagülle ekibi, büyük kentlerde İslamcı taban içinde RP'ye karşı oluşan tepkiyi örgütlemeye başladı.

HOCA'YLA YOLLARIMIZ AYRILDI

Erbakan ve etrafındaki radikallerle yollarının tamamen ayrıldığını söyleyen Süleyman Karagülle, şimdilik ‘Yeni Oluşumcular' diye adlandırılan hareketin hızla güç kazandığına dikkati çekti. Erbakan ve arkadaşlarının sürekli ‘takıyye' yaptığını dile getiren Karagülle, seçimle gelen bir partinin Anayasa kurallarına uymak zorunda olduğunu, ancak Erbakan ve arkadaşlarının, kendi tabanına, tarikatçılara ve Türkiye'ye dürüst davranmadığını savundu. Karagülle, Erbakan ve ekibini suçlarken şunları söyledi:

‘‘Hoca ile yaptığımız birçok özel toplantıda, laik olmadığını, tarikatçı olduğunu söylüyor. Halkın karşısına çıktığı zaman da 'En büyük laik ve Atatürkçü benim' diyor. Oysa Erbakan ne Atatürkçü, ne de Atatürk düşmanı. Ortalarda bir yerde duruyor. Peki bu takıyyecilik değil de nedir. Hoca halkın karşısına çıkıyor, 'Şunu yaparsanız cennete, şunu yapmazsanız cehenneme gidersiniz' diyor. Kimin Müslüman olup olmadığını ve kimin cennete veya cehenneme gittiğini kim bilebilir. Gerçek bir Müslüman böyle şeyler konuşamaz, günahtır.''

ATATÜRK'Ü TAKDİR EDİYORUM

Mustafa Kemal'in Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve büyük bir devlet adamı olduğunu hatırlatan Karagülle, ‘‘Bir devletin kuruluşuna kim önderlik etmişse ve onu kurmuşsa, yaşayan devlet gibi onun adı da sonsuza kadar yaşar. Bugün Türkiye'de ve diğer devletlerde olduğu gibi.. Atatürk'ü takdir ediyorum, ama hataları varsa onu da eleştiririm. Eleştirmek onun düşmanı olmak anlamına asla gelmez. Oysa Erbakan meydanlara çıkıyor, Atatürk'ü seviyormuş gibi bağırıp çağırıyor. Bir diğer tarafta ise ona karşı olduğunu her fırsatta dile getiriyor'' dedi.

Karagülle, Erbakan'ın siyasi misyonunu tamamladığını, RP'nin de önümüzdeki dönemde marjinal bir parti konuma geleceği görüşünü savundu. Bu gerçeği herkesin görmesi gerektiğini, yeni bir partinin kısa süre içinde doğacağını anlatan Karagülle, ‘‘Refah Partisi inandırıcılığını yitirdi, tabanına karşı hiçbir itibarı kalmadı. Parti içindeki yönetici konumunda olan birçok kişi de aynı fikirde'' dedi. Karagülle, kurulacak yeni partinin Erbakan ve tarikat liderlerinin uydusu olmayacağını sözlerine ekledi.

VEKİLLER DE İSYANLARDA

RP yönetiminin tavrı milletvekillerini de isyan ettirdi. Partinin ılımlı kişiliğe sahip genç kuşak politikacılarının başı çektiği milletvekilleri, yönetimin de eleştirildiği düzenli ev toplantıları yapmaya başladılar. Doğu ve Güneydoğu kökenli milletvekillerinin öncülüğünde gerçekleşen bu toplantılarda, parti yönetiminin bugüne kadar sergilediği tavır eleştirilirken, ‘İktidar uğruna her sözümüzü unuttuk, ilkelerimizi bir kenara bıraktık' görüşü dile getirildi. Bu milletvekilleri, MGK kararlarının uygulanması konusunda da Erbakan'ı eleştirerek, ‘‘Bu noktaya gelinmesinde kendilerinin de payı var. Zamanında bütün kamuoyunu ikna olabileceği şekilde bunlara karşı çıkılsaydı, haklı gerekçeler ortaya konsaydı, belki de sorun bu noktaya ulaşmayabilirdi. Ancak MGK'da bu konular konuşulurken gerekli itirazlarda bulunulmaması olayları bu noktaya taşımıştır'' görüşünü ifade ettiler.

Kesintisiz eğitime karşı RP yönetiminin sert muhalefeti de muhalif milletvekillerinde sıkıntı yarattı. Milletvekilleri, tartışmanın sokağa taşınmasından duydukları rahatsızlığı da toplantılarda dışa vurdular.Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False