Engelliler yüzmek için ’komşu’ya mı gidecek

Engelliler yüzmek için ’komşu’ya mı gidecek

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi’nin engellilerin yardımsız denize girebilecekleri sisteme ilişkin projesi, Kıyı Kanunu mevzuatının izin vermemesi sonucu ’plaj tekerlekli sandalyesi’ ile değiştirildi. Meis Adası’ndaki uygulamanın örnek alınması gerektiğini belirten Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Antalya Şube Başkanı Mehmet Karavural, "Yüzmek için komşuya mı gidelim" dedi.

Haberin Devamı

Yunanistan’da bir grup üniversite öğrencisi, engellilerin hiç kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan denize girebileceği 'seatrac’ adını verdikleri bir sistem geliştirdi. Güneş enerjisi ile çalışan sistem sayesinde engelliler, sabit raylar üzerinde hareket eden mekanizmayla denizin içine kadar tek başına girebilecek.

PROJE DEĞİŞİKLİĞİ

Büyükşehir Belediyesi’nin Lara Birlik Plajı’nda, komşudakine benzer sistemi uygulamak istediği, Kıyı Kanunu’nun izin vermemesi sonucu projenin değiştirildiği belirtildi. Değiştirilen projeye göre engellilerin plaja kadar ulaşmasını sağlayacak bir platform oluşturulacak, denize girişler ise ’plaj tekerlekli sandalyesi’ adı verilen araçla sağlanabilecek. Ancak, ’plaj tekerlekli sandalyesi’ni kullanabilmek için engellilerin yine yardım alması gerekecek.

TSD Antalya Şube Başkanı Mehmet Karavural, belediyenin yapmak istediği çalışmanın Kıyı Kanunu mevzuatı nedeniyle uygulanamadığını ve projede değişikliğe gidildiğini söyledi. Komşudaki uygulamanın örnek alınması gerektiğini belirten Karavural, "Yüzmek için komşuya mı gidelim" dedi.

'MEİS YAKIN ORAYA GİDELİM’


Yaklaşık 10 yıldır engellilerin denize girebilmesi konusunda mücadele verdiklerini anlatan Mehmet Karavural, "Sezon bitiyor herhangi bir düzenleme yapılmadı. Ama haberlerde görüyoruz ki komşuda bu sorun çözülmüş. Yüzmek için komşuya mı gidelim? Meis Adası bize yakın, oraya gidelim bari. Bu işi artık yerel ve genel yönetimler birlikte çözmeli. Engellilerin, plajı bağımsız kullanabileceği uygulamalar istiyoruz" diye konuştu.

Engelliler yüzmek için ’komşu’ya mı gidecek

Engelliler yüzmek için ’komşu’ya mı gidecek

Mekanizma sabit raylar üzerinde hareket ediyor

Türkiye'de kullanılacak olan plaj tekerlekli sandalyesi

Yunanistan'da bir grup öğrenci engelliler için seatrac adı verilen bir sistem geliştirdi.