GeriGündem Yeni kabinenin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kimdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni kabinenin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kimdir?

Yeni kabinenin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 temmuz akşamı yaptığı yeni kabine açıklamasında Fatih Dönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak ilan edildi. Enerji sektöründe birçok yazı ve rapora imza atan Bakan Dönmez, arz güvenliği, enerji yoksulluğu, doğal gaz projeksiyonları konularında çalışmalar yürütmüştür. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2015 yılından bu yana bakanlık müsteşarlığı görevini yürütmüştür.

Fatih Dönmez, yeni kabinenin açıklanmasıyla birlikte öne çıkan isimler arasında yer aldı. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı olarak açıklanan Fatih Dönmez, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümününden mezun olduktan sonra kendi alanında hizmet veren birçok firmanın yöneticilik pozisyonlarını üstlendi. Peki, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kimdir nerelidir? İşte, merak edilen isim hakkında bazı bilgiler

FATİH DÖNMEZ KİMDİR?

Fatih Dönmez, 1965 yılında Bilecik’te doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini İstanbul’da tamamladı. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 2005 yılında e-MBA sertifika programını tamamladı. İş hayatına NETAŞ’ta Ar-Ge mühendisi olarak başladı. İş hayatı boyunca enerji ve Telekomünikasyon firmalarında değişik kademelerde yöneticilik yaptı.

1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İGDAŞ’ta Etüt ve Proje Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

2002 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirakler Daire Başkanlığında, İştirakler Genel Koordinatörü olarak; İBB iştiraklerinin yönetim kurullarında başkan ve üye olarak görev yaptı. Türkiye Elektrik Sanayi Birliği’nin (TESAB) kurucuları arasında yer alan Dönmez, aynı zamanda TESAB yönetim kurulu üyeliği de yaptı.

4 Ocak 2008’de EPDK Kurul üyeliğine atanan Dönmez, EPDK’nın üyesi olduğu ERRA’da (Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği) 2008 ve 2010 Genel Kurullarında üye ülkelerin temsilcileri tarafından Yönetim Kurulu üyesi seçildi. ERRA’nın strateji raporunun hazırlanmasına öncülük ederek, arz güvenliği komitelerinde görev aldı.

Enerji sektöründe birçok yazı ve rapora imza atarak; arz güvenliği, enerji yoksulluğu, doğal gaz projeksiyonları, enerji sektöründe Ar-Ge, stratejik planlama, performans yönetimi, fizibilite hazırlama, organizasyon geliştirme ve şirketlerin AB’ye uyumu gibi konularında çalışmalar yürüttü. 24.12.2015 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarlığına atanan Fatih Dönmez, evli ve 3 çocuk babasıdır.

False