GeriGündem En zor dağa tırmanacaklar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En zor dağa tırmanacaklar

Abone Olgoogle-news

Hava koşulları son derece sert olan K2'ye çıkmak için, Erdem Tunç, Uğur Uluocak ve Serhan Poçan'dan (soldan sağa) oluşan Atlas ekibi, Çapa

Tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği Bölümü'ndeki basınç odasında antrenman

yaparak hazırlandı.

GÖZÜPEK üç Türk dağcıdan oluşan bir ekip, 24 Haziran günü, bugüne kadar Türk dağcılık tarihindeki en güç zafere imza atmak için yola çıkıyor. Uğur Uluocak, Serhan Poçan ve Erdem Tunç, Pakistan'ın kuzeyinde Himalayalar üzerinde bulunan 8611 metrelik K2'ye çıkmak için Çapa tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği Bölümü'nde antrenman yapıp testlerden geçti, basınç odasında geceleyerek aklimatizasyon antrenmanları yaptı. Ekip, basınç odasında 8 bin metreye de çıktı.

Everest'ten 237 metre alçak olan K2, uzun yıllar dünyanın en yüksek dağı sanıldı. Uzaydan yapılan ölçümler sonucu gerçek yüksekliği tespit edilebildi. Everest'ten çok daha kuzeyde olduğu ve sarp yapısı nedeniyle dünyanın en zor dağı kabul ediliyor. K2'ye bugüne kadar diğer 8 binlik dağlara kıyasla, çok az kişi çıkabildi, 50 kişi de yaşamını yitirdi.

K2'de hava koşullarının iyi olduğu zaman aralığı çok kısa. Hava kötü olduğunda yüzlerce kilometre hızla esen soğuk rüzgarlar, zirveye çıkmak bir yana, hayatta kalmayı bile imkansız kılıyor. Kısa süreli iyi havayı yakalayabilen dağcılar, çok seri hareket etmek zorundalar.

DENEYİMLİ EKİP

Atlas ekibinden Uğur Uluocak, 35 yaşında ve Orta Doğu Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği (ORDOS) üyesi. Marmara Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Uluocak, 12 yıldır dağcılıkla uğraşıyor. Bugüne kadar Pamirler'de, Tiyenşan dağları'nda ve Kafkaslar'da birçok yüksek zirveye tırmandı.

Serhan Poçan, 28 yaşında ve o da ORDOS üyesi. Matemetik mühendisi olan Poçan, 8 yıldır dağcılık yapıyor. Türkiye ve Asya'da birçok yüksek zirveye tırmandı.

Erdem Tunç da ORDOS üyesi ve 27 yaşında. Genç dağcı 9 yıldır dağcılık yapıyor ve birçoğu ‘‘ilk’’ olmaka üzere çok sayıda rotanın tırmanışını gerçekleştirdi. Ekip üyeleri, daha önce Türkiye'nin birçok dağına birlikte çıktılar ve ilk tırmanışları gerçekleştirdiler. Türkiye dağcılığında bugüne kadar yapılmış en ciddi tırmanış olan K2 tırmanışı, 65 gün sürecek. Bunun 35 günü tırmanışla geçecek.

Atlas dergisi adına yapılan bu ekspedisyonun maliyeti çok yüksek. Bu nedenle zor tırmanışın sponsorluğunu Hürriyet Gazetesi, AGF Garanti Sigorta, Garanti Menkul, Garanti Portföy, İzomas, Odin ve Maurice Lacroix saatleriyle Emirates Havayolları üstlendi.

Üç Türk gencinden oluşan dağ ekibi, Hürriyet Gazetesi ve Atlas Dergisi adına, ‘‘dünyanın en zor zirvesi’’ olarak bilinen K2'ye çıkmayı deneyecek. Uğur Uluocak, Serhan Poçan ve Erdem Tunç'tan oluşan Atlas ekibi, bugüne kadar çok az kişinin zirvesine ulaştığı K2'ye çıkmak için, Çapa Tıp Fakültesi'nde birçok deneyden geçti ve alçak basınç odasında bedenlerini yüksek irtifaya hazırladı. K2, 8611 metre ile dünyanın ikinci büyük dağı. Dağcılar arasında ise ‘‘çıkılması en zor dağ’’ olarak biliniyor.


False