GeriGündem En iyi yabancı üniversiteler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En iyi yabancı üniversiteler

Türk öğrencilerinin yurt dışında en çok rağbet ettiği yerler Avrupa ülkeleri ve ABD Yurtdışına yükseköğrenim görmek isteyenler, öncelikle seçecekleri üniversitelerin denkliğine ve kendilerine uygun olup olmadıklarına dikkat etmeleri gerekiyor. Yurtdışı Eğitim Direktörü Nilüfer Devecigil, YÖK'ten denklik belgesi almadan gençlerin yurtdışına çıkmamaları uyarısında bulunuyor.

Üniversite şansını yurt dışında denemek isteyen onbinlerce öğrenci her yıl Amerika, Avrupa ülkelerine akın ediyor. Yurtdışında öğrenim gören öğrenciler genellikle Avrupa ülkeleri ve ABD'yi tercih ediyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre şu anda 63 ülkede 27 bini aşkın öğrenci özel öğrenci statüsünde yurtdışında eğitim görüyor. Bakanlıkta kaydı bulunmayan 20 bini aşkın öğrenciyle birlikte toplam 50 bin öğrenci dünyanın değişik ülkelerinde öğrenimini tamamlıyor. Ancak, uzmanlar, yurtdışında eğitim görmek isteyen adayları tercihlerini doğru yapmaları konusunda uyarıyor. Bil-Merk Yurtdışı Eğitim Direktörü Nilüfer Devecigil, ‘‘Yurtdışına gidecek öğrenciler, çok iyi araştırma yapıp, ondan sonra üniversitelerini seçmeliler. Eğer yanlış bir tercih yaparlarsa, hem maddi, hem manevi büyük yükümlülük alırlar. Birçok öğrenci bu yanlış seçim yüzünden eğitimini yarıda bırakarak, Türkiye'ye dönüyor’’ diyor.

Yurtdışına gitmek isteyen adaylara danışmanlık hizmeti veren Devecigil, ‘‘Kişiden kişiye istekler değişiyor. Okulların istekleri ile şahısların istekleri farklı. Komşunun ya da bir yakının gittiği okul, kişinin kendisine uygun olmayabilir. Mutlaka iyi arıştırılıp, gidilecek üniversite ve ülke öyle tercih edilmeli’’ uyarısında bulunuyor.

YURT DIŞINDA ÜNİVERSİTE ARARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

* Okulun denkliği olmasına dikkat edin. Başvurmayı düşündüğünüz okullar için YÖK'e bir dilekçe yazarak, mutlaka ‘denklik vardır’ yazısı alın.

* Yurtdışında 2 senelik okullara başvuracaksanız, okulunuzu YÖK'ün tanıması için ÖSS sınavından 105, 4 senelik okullara başvuracaksanız, 120 puan almanız gerekiyor. ÖYS ikinci basamak sınavında ise başvuracağınız bölümlere yönelik soruları cevaplandırmanız şart.

* Mutlaka iyi bir araştırma yapın. Sağdan, soldan duyduğunuz derme çatma bilgilerle okul başvurusu yapmayın. Arkadaşınıza uygun bir okul, mutlaka size de uygundur diye hareket etmeyin. Unutmayın sadece ABD'de 3 binden fazla okul var.

* Okulların başvuru tarihlerine, katılmanız gereken sınavlara dikkat edin. Yanlış zamanlama veya okulun istediği sınav puanlarından daha düşük bir puanla başvurmak hem zaman, hem para kaybı.

* Okul seçerken bütçenizi iyi yapın. Okulun eğitim parası dışında sigorta, konaklama, cep harçlığı ve uçak masraflarını hesaplamayı unutmayın.

* Üniversite başvurularını mutlaka bir danışman aracılığıyla yapın. Yazacağınız kompozisyondan, dolduracağınız başvuru formuna kadar doğru bir yardım almanız, başvurularınızı doğru ve düzenli yapmanız, okullar için çok önemli. Ancak danışmanlık yapan firmaları iyi araştırın.

* Vize başvurularınızda gerekli evrakları tam ve düzenli hazırlamanız çok önemli.

ABD'DE TOP 10

1-Yale University

2-Princeton University

3-Harvard University

4-Duke University

5-Massachusetts

6-İnstitute Of Technology

7-Stanford University

8-Dartmouth College

Brown University

9-California Institute of Technology

10-Northwestern Universtiy

KANADA ÜNİVERSİTELERİ

İngilizce ve Fransızca'nın yaygın olarak konuşulduğu Kanada, bu iki dili öğrenmek isteyen yabancı öğrencilerin en rağbet ettiği ülkelerden biri. Kanada ucuz oluşu, doğal güzelliği ve güvenlik acısından Türk öğrencilerin en çok rağbet ettiği ülke olarak dil eğitiminde iddiasını sürdürüyor.

Kanada'da liseden sonra eğitim veren kuruluşlar iki bölümde toplanıyor. Akademik derece verenler üniversite, akademik derece vermeyenler ise college, community college veya institute of techhnology adıyla anılıyor.

Üniversiteye kabul için liseyi bitirmiş olmak veya üniversite hazırlık yılı okumuş olmak gerekiyor. Lisansüstü ve doktora seviyesindeki başvurular, tüm ülkede doğrudan okulun kendisine yapılıyor. Amerika'da olduğu gibi, hukuk ve tıp gibi bazı profesyonel dallarda eğitim görmek için önce lisans seviyesinde ön eğitim almış olmak gerekiyor.

İNGİLTERE ÜNİVERSİTELERİ

İngiliz üniversiteleri, tüm dünyada tanınan dereceler, yüksek akademik standartlar, programların süresi ve kültürel deneyim nedeniyle tercih ediliyor. İngiliz Üniversiteleri'nde öğrenim görmek isteyenler üniversite yurtlarında, kampuslarda kalabiliyorlar.

TÜRK ÖĞRENCİLERİN EN ÇOK BULUNDUĞU İLK ON YABANCI ÜLKE

ÜLKELERLİSANS Y.LİSANSDOKTORATOPLAM
Almanya5.7331.7897048.226
ABD2.9081.861752 5.522
Fransa1.863266 142.143
Azerbaycan1.68011831.774
İngiltere727641441.412
Kazakistan9865 5996
Hollanda828745907
Avusturya636 172 39847
Rusya Fed.770 1012792
Mısır67221675
TOPLAM 16.8034.8311.65923.293

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False