GeriGündem En iyi ‘ilk’ albümler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En iyi ‘ilk’ albümler

Türkiye'nin bir numaralı gençlik ve müzik dergisi Blue Jean, son sayısında müzik tarihinin en iyi 'debut', yani ilk albümlerini yayınladı. Gerek sanatçı ve topluluklar açısından önemli olan, gerekse müzik tarihinde kilometretaşı konumundaki bu albümlerin ortak özelliği yansıttıkları heyecan.

Bu ay 12'nci yaşını kutlayan Blue Jean'in yeni sayısı dopdolu. Madonna, Edyta Gorniak röportajı, Offspring ve 98'in en iyilerinin yanı sıra ilginç dosyaların da yer aldığı dergi, Spice Girls, Michael Jackson ve Prodigy'nin dev posterlerini; Oasis, Will Smith, Metallica, R.E.M. ve Method Man'in de posterlerini veriyor...

SPICE GIRLS - Spice Girls (1996)

'Suni' topluluklar arasında pop müziğe gerçek anlamda soluk kazandıran nadir isimlerden biri Spice Girls. ‘‘Wannabe’’ ilk çıktığında dinleyicilerin önyargısı olmadan, gerçekten eğlendirerek kolay tüketilir pop müziğin de kaliteli olabileceğini kanıtladı. ‘‘2 Become 1’’ ile baladlar konusundaki becerilerini de göstermiş oldular. Ne var ki; ikinci albümleri ‘‘Spiceworld’’, aynı lezzeti veremedi.

Kilit şarkı: Wannabe

PEARL JAM - Ten (1992)

Seattle gerçeğini su yüzüne çıkaran ve post-Nirvana rock'unu mainstream alana taşıyan albüm. Grunge denemez, çünkü gitar sound'u grunge sayılamayacak temizlikte. Metal denemez, çünkü sözleri metal sayılamayacak kadar zekice. Karizmatik solistleri Eddie Veder'ın 1970'li yıllardan beri pek rastlanmayan psikolojik ve felsefi anlatımları, yenilikçi ve büyüleyici. 'Ten', hiç şüphesiz 1990'ların rock sound'unun gidişatını en fazla etkileyen albümlerden biri oldu.

Kilit şarkı: Jeremy

BLACK SABBATH -

Black Sabbath (1970)

Kimilerine göre heavy metal Black Sabbath'la doğdu. Şimşekler ve kilise çanları eşliğinde ürkütücü bir giriş ve müzik tarihinin gerçek anlamda ilk gotik şarkısı 'Black Sabbath'... Dörtlünün akıllara durgunluk verici uyumu hayranlık uyandıracak düzeyde. Belki daha sonra yayınladıkları ‘‘Paranoid’’, ‘‘Master of Reality’’ veya ‘‘Vol. 4’’ kadar satmadı ama rock tarihinin en önemli sayfalarından birini açtı bu albüm...

Kilit şarkı: N.I.B.

SEAL - Seal (1991)

Birçok büyük albümün bile eksiklikleri vardır. Her şeye rağmen araya sıkışmış bir iki vasat şarkı gibi... Seal'ın çıkış albümü ise tek kelimeyle eksiksizdi. Popüler müziğin değişik türlerinden hoşlanan kişileri bile buluşturan bir albüm. Pop hit'i ‘‘Crazy’’den akustik ‘‘Whirlpool’’a, elektronik altyapılı ‘‘Killer’’dan rahatlatıcı final parçası ‘‘Violet’’e kadar her şey kusursuz denecek derecede mükemmel ve heyecan verici.

Kilit şarkı: Crazy

PATTI SMITH - Horses (1976)

Patti Smith olmasaydı, Chrissie Hynde veya Alanis Morissette olmazdı, Michael Stipe kendine başka bir ilham kaynağı aramak zorunda kalırdı ve belki de punk hareketi feyz alacağı bir başlangıç noktası bulamayabilirdi. Ve ‘‘Horses’’ olmasaydı'', Patti Smith olmazdı! Patti Smith'in ‘‘Horses’’daki yaratıcılığı ve Velvet Underground'un dahi adamlarından John Cale'in onun ruhunu böylesine dışarı çıkarabilmiş olması olağanüstü.

Kilit şarkı: Land of A Thousand Dances

THE DOORS - The Doors (1967)

The Doors'un karşısında yer alanların bile önemini kabul etmek zorunda kaldıkları bir albüm. Yapısı oldukça ilginç olan, bas gitar kullanmayan; bir ozan solist, bir caz-rock gitaristi ve davulcusu ile bir klasik müzik piyanistinden kurulu dörtlünün rock dünyasına getirdiği hareketi yadsımak imkansız. Genelde karanlık, kısa şiirlerin sürüklediği ‘‘The Doors’’un kapanışı ‘‘The End’’ ise, tıpkı Velvet Underground'un ‘‘Heroin’’i gibi hayranlarının favorisi oldu. The Doors'un en ünlü parçaları ‘‘Light My Fire’’ ve ‘‘Break On Through’’nun da bu albümde bulunması tesadüf değil.

Kilit şarkı: Soul Kitchen

SEX PISTOLS -

Never Mind The Bollocks (1977)

Rock'n roll tarihinin en nihilist topluluğu. Neredeyse baştan sona hit parçalarla dolu bir albüm. ‘‘Anarchy In the UK’’ ve ‘‘God Save The Queen’’, tartışmasız biçimde İngiliz punk'ının stilini belirledi. Başta Sid Vicious olmak üzere hiçbirinin doğru dürüst bir enstrüman yeteneği olmasa da, olağanüstü bir ruh birliğiyle imkansızı başardılar. Sonra da yavaş yavaş eriyip gittiler.

Kilit şarkı: Anarchy In The UK

DURAN DURAN -

Duran Duran 1981

Zamanında uluslararası platformda yeterince patlamayan fakat topluluk büyüdükçe onunla birlikte büyüyen bir albüm. Adam Ant, Japan, Culture Club'la birlikte ‘‘Yeni Romantikler’’in doğuşunu müjdeledi ‘‘Duran Duran’’. ‘‘Planet On Earth’’ ve ‘‘Girls On Film’’ gibi iki hit çıkardı ama büyüsü ‘‘Friend Of Mine’’, ‘‘Sound Of THunder’’ ve ‘‘Anyone Out There’’de gizli. Çoğu insana göre Duran Duran'ın sonraki albümleri ilkinin pabucunu dama atsa da 1980'lerin tümüne uzaktan öncülük eden bir kutup yıldızı olduğu ortada.

Kilit şarkı:

Girls On Film

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False