En etkili genç dış politika liderlerinden biri oldu

Güncelleme Tarihi:

En etkili genç dış politika liderlerinden biri oldu
Oluşturulma Tarihi: Eylül 11, 2013 15:50

ABD'de diplomatik ve politik kadrolar ile diplomasinin ve dış politikanın gelecek nesil liderleri arasında köprü kuran bir küresel siyaset dergisi olarak tanınan "Diplomatic Courier" ile küresel lider organizasyonu YPFP'nin (Young Professionals in Foreign Policy) belirlediği "Dünyada, 33 Yaş Altı En Etkili 99 Dış Politika Lideri" arasında “Etki yaratan lider” kategorisinde CHP Avrupa Birliği Temsilcisi Kader Sevinç de seçildi. Listede Zahnrader Network'ün kurucusu olan Türk kökenli Almanya vatandaşı Ali Aslan Gümüşay da bulunuyor.

Haberin Devamı

Diplomatic Courier dergisi tarafından "En Etkili Dış Politika Liderleri" arasına seçilmesiyle ilgili görüşlerini açıklayan Sevinç, şunları söyledi:

“Alanlarında çok başarılı bir çok uluslararası isim ile beraber bu listeye girmek benim için onur verici. Özel sektör, akademi ve Avrupa Parlamentosu’ndaki deneyimlerimi birleştirerek CHP Avrupa Birliği Temsilciliği’ni kurdum. Bugüne kadar benimle beraber benzer bir hayale inanan arkadaşlarımla beraber Türkiye için en iyiyi ve en ilerici olanı hedefledik, bunun için çalıştık. Anlayışımız dış politikayı insan odaklı bir anlayışla uygulayabilmenin mümkün olduğu.”

Çocukluğu Anadolu’nun çeşitli yerlerinde geçen Sevinç üniversiteyi bitirip uluslararası ilişkiler yüksek lisansını yapmak ve aldığı teklif üzerine Avrupa Parlamentosu’nda çalışmak için yurtdışında yaşamaya başladı.

Haberin Devamı

Sevinç ”Tüm eğitim hayatım boyunca çalışmam ve masraflarımı karşılamak için çalışmam gerekti. Sosyal güvenliğe kayıtlı ilk işim 16 yaşındayken oldu. Bu çalışma yaşamı deneyimi bana çok şey kattı. Anadolu’yu iyi tanımam ve sevmem her zaman uluslararası alanda yaptığım her işte en büyük gücüm oldu.” diye konuştu.

SOSYAL GİRİŞİMCİLİĞİ VE YENİLİKÇİLİĞİ ÖNEMSEYEN SİYASETE İNANIYORUM

Akdeniz Üniversitesi’nde okurken Avrupa Birliği Araştırmaları Merkezi’nde yarı zamanlı araştırmacılık da yapan Sevinç Avrupa Komisyonu’nun açtığı araştırma yarışmasında Türkiye derecesi elde etmişti. “Avrupa Birliği hedefini daima ilerici bir Cumhuriyet ülküsü olarak gördüm. Buna inandım, yazdığım tüm makaleler ve yaptığım akademik çalışmalarda bu inancımı açıklıkla vurguladım. İnandığım bu hedef için de çalışmalarımı sürdüreceğim. Türkiye bugün içinde olduğu siyasi açmazların üstesinden gelecek ve halkımızın hakkı olan standartlara ulaşacaktır. Bunun için hepimizin elbirliği ile çalışması son derece önemli. Siyasetin evrimi kuşkusuz belirleyici olacak. Çağımız somut gündemli siyaset çağı, çağdaş ülkelerde tartışmalar somut gündemler üzerinden yürüyor. Sosyal girişimciliği, yenilikçiliği önemseyen siyasetin başarılı olacağına inanıyorum" dedi.

Haberin Devamı

TÜRKİYE’Yİ AB’YE BENİM KUŞAĞIM ÜYE YAPACAK

Türkiye’ni AB üyelik hedefini de değerlendiren Sevinç şunları söyledi:

“Türkiye’nin AB üyelik süreci “uzun, ince bir yol” olarak tanımlanır. Maalesef kötü yönetim ve Türkiye karşıtı gruplara verilen malzemeler nedeniyle bu yol gittikçe uzadı. Antidemokratik uygulamaların sahipleri Türkiye’yi uluslararası alanda ayağından vurgu. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının, hepimizin ve gelecek kuşakların daha iyi bir gelecek hayalimize tehlikeye düşürdü. Türkiye demokratikleşme gündemine dönmeli ve AB reformlarında hızla ilerlemelidir. Bu da yeni bir anlayış, ilerici bir zihniyet ve yenilikçilik gerektiriyor. Türkiye’yi AB’ye benim kuşağım taşıyacak.”

Haberin Devamı

ALİ ASLAN GÜMÜŞAY DA LİSTEDE

Listede aynı zamanda Almanya vatandaşı olan Türk kökenli Ali Aslan Gümüşay da yer aldı. Sosyal projeleri hayata geçiren kuruluş olan Zahnrader Network'ün kurucusu ve başkanı olan Ali Aslan Gümüşay'ın Oxford Üniversitesi'nde doktora derecesi var. Stratejik yönetim, inovasyon ve sosyal girişim alanında danışmanlık yapan Ali Aslan Gümüşay ünlü danışmanlık firması Boston Consulting Group'ta da stratejik danışmanlık görevini üstlenmişti.

GEÇTİĞİMİZ YIL DA CENK SİDAR GİRMİŞTİ

En Etkili Dış Politika Liderleri listesine geçtiğimiz yıl da Cenk Sidar girmişti. Sidar, CHP'ye dış politikalar konusunda danışmanlık yapıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: