GeriGündem En büyük dinozor bulundu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

En büyük dinozor bulundu

Boyu: 49 metre Ağırlığı: 150 ton


GÜNEY Amerika'da Arjantin'in Patagonya bölgesinde araştırmalar yapan bilim adamları, yeryüzündeki canlı yaşam tarihi açısından önemli bir keşfe imza attılar. Bilim adamları, bugüne kadar yaşamış en büyük dinozorun, bir başka deyişle en büyük canlının fosillerini buldular. 49 metre uzunluğundaki dinozorun daha önce ortaya çıkarılan ve ‘‘Seismosaurus’’ adı verilen dinozordan 8 metre daha uzun olduğu kaydedildi.

Patagonya'da kemikleri bulunan dinozora henüz bir isim verilmedi. Dinozor, uçsuz bucaksız Patagonya düzlüklerinde, La Buitrera (Akbaba'nın Kafesi) adlı bölgede ortaya çıkarıldı. Seismosaurus gibi, canlıyken 150 tondan daha ağır olduğu tahmin edilen yeni dinozorun da, küçük bir kafası, uzun boynu ve çok uzun bir kuyruğu bulunduğu kaydedildi. Yeni dinozor kalıntısının 105 milyon yıl öncesine ait olduğu vurgulandı.

Arjantinli Paleontolog Carlos Munoz, keşif nedeniyle çok mutlu olduklarını ve Patagonya'nın bir fosil cennetine benzediğini söyledi. Patagonya'da geçen yıl da en büyük etobur dinozor olan ‘‘Giganotosaurus’’ ortaya çıkarılmıştı. Dinozor fosilleri, bir dönem yalnızca Kuzey Amerika ve Gobi Çölü gibi yerlerde ortaya çıkarılırken, şimdi, Arjantin, Bolivya ve Brezilya'da mükemmel kalıntılar ele geçiriliyor. Dinozorların yaşadığı çağda, Patagonya'nın sulak alanlar, göller ve bitkiler açısından zengin bir yer olduğu kaydedildi.

Bu dev yaratıkların ve özellikle etobur olanların nasıl yaşayıp beslendikleri, bilim adamları için hálá bir ‘‘muamma’’ niteliğinde. Etobur olanların otoburlardan çok daha küçük boyutlarda olması da araştırmacıların dikkatini çekiyor.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False