En başarılısı 'etnik diyet'

Güncelleme Tarihi:

En başarılısı etnik diyet
Oluşturulma Tarihi: Aralık 24, 2013 00:00

İngiliz bilim adamlarınca Güney Asya kökenli insanlar üzerinde yapılan araştırmada, etnik köken ve kültüre uygun yapılacak diyet ile hayat tarzındaki küçük değişikliklerin tip-2 diyabet riskini azaltabileceği bildirildi.

Haberin Devamı

Birleşik Krallık'ta bu tür bir araştırmada Güney Asya kültürü ilk kez mercek altına alındı. Edinburg Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, İskoçya'da yaşayan Pakistan ve Hindistan kökenli 171 kişi hastane yerine evlerinde takip edildi.

Araştırmaya dahil olanlar üç yıl boyunca izlendi. Diyetisyenler bu kişilere detaylı beslenme tavsiyelerinde bulundu ve diyet ve egzersizle kilolarını düzenlemek için kültürlerine uygun kaynaklar önerdi. Aynı zamanda kontrol gruplarına kültürlerine özel olmamak koşuluyla temel tavsiyelerde bulunuldu. Sonuçta izlenen hastaların kilo verdiği, bel ve kalça bölgelerinin küçüldüğü görüldü.

Ayrıca, diyabete yakalanma ihtimallerinin daha az olduğunu gösteren bulgulara rastlandı. Araştırmacılar, İskoçya'daki Pakistan ve Hindistan kökenli erkeklerin tip 2 diyabete yakalanma ihtimalinin, benzer vücut kitle endeksine sahip olmalarına rağmen, genel nüfusa göre üç kat fazla olduğunu kaydetti.

Araştırmacılar, etnik köken ve kültürün diyet ve egzersiz davranışlarını belirlemede önemli bir role sahip olduğunu söyledi. Güney Asyalı kişilerin aile hayatı ve birlikte yemeğe oturma konularına özel önem verdikleri belirtildi. Güney Asyalıların genç yaşlardan itibaren obeziteye bağlı sağlık sorunlarına karşı daha hassas oldukları ifade edildi.

Haberin Devamı

Edinburgh Üniversitesi Toplum Sağlık Merkezi'nden Profesör RaJ Bhopal, "Bu farklı yaklaşımlar, kültüre göre uyarlanmış, hayat tarzına uygun tavsiyeleri içeren daha aile merkezli bir stratejinin, kilo verme yoluyla kişilerin sağlığına önemli katkılar sağlayabileceğini gösterdi" dedi.

Araştırma “Lancet Diabetes and Endocrinology” dergisinde yayınlandı.

Haberle ilgili daha fazlası: