GeriGündem Eleştirmenler sevmedi, ama rekora gidiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eleştirmenler sevmedi, ama rekora gidiyor

Eleştirmenler sevmedi, ama rekora gidiyor
refid:4620297 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Dan Brown'ın tüm dünyada milyonlarca satan kitabından beyazperdeye uyarlanan “Da Vinci Şifresi-Da Vinci Code” rekora koşuyor. Film, şimdiye değin dünya çapında toplam 678 milyon dolarlık hasılat elde etti.Sinema sektörünün önde gelen yayın organı Variety'nin haberine göre, gişe hasılatında rekorlar kıran film, “Titanic”in tahtına göz dikti.

ABD sinemaları hariç tutularak hesaplanan uluslararası gişe hasılatı 479.1 milyon dolara ulaşan film, tüm dünyada da toplam 678 milyon dolar hasılat elde etti.

Seyirciyle 19 Mayıs 2006 tarihinde buluşan bu sürükleyici yapım, Tom Hanks'in de bugüne kadar çevirdiği filmler arasında en çok gişe hasılatına ulaşan yapım oldu. Hanks'in Oscar aldığı “Forrest Gump”, dünya çapındaki 677.4 milyon dolarlık hasılatıyla sanatçının en çok gişe yapan filmi unvanını taşıyordu.

Dünya çapında tüm zamanların en çok izlenen filmi rekorunu 1 milyar 835 milyon 300 bin dolarlık hasılatıyla James Cameron'ın yönettiği, Leonardo DiCaprio ile Kate Winslet'ın rol aldığı 1997 yapımı “Titanic” bulunduruyor. Bu filmi, 1 milyar 129 milyon 219 bin 252 dolarlık hasılatıyla 2003 yapımı “Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü” ve 968 milyon 657 bin 891 dolarlık gişe hasılatıyla “Harry Potter ve Felsefe Taşı” takip ediyor.
  
DA VİNCİ ŞİFRESİ...
  
Dan Brown'ın orijinal adı “The Da Vinci Code” olan kitabı, satışa çıktığı ilk haftanın sonunda büyük başarı kazanarak New York Times'ın “en çok satanlar” listesine bir numaradan girdi.

Kitap, Wall Street Journal, Publishers Weekly ve San Francisco Chronicle'ın en çok satanlar listesindeki yerini uzun süre korudu.


Kitabın öyküsü kısaca şöyle: “Harvard Üniversitesi'nde simge bilim profesörü olan Robert Langdon, Paris'te iş gezisindeyken bir gece yarısı Louvre'un yaşlı müdürünün ölü bulunduğu haberini alır. Langdon ve yetenekli Fransız kriptoloji uzmanı Sophie Neveu, cesedin etrafındaki izleri takip ederek bu garip esrar perdesini araladıkça, ipuçlarının onları Da Vinci'nin tablosuna götürdüğünü keşfeder.  Büyük usta, bu sırrı herkesin görebileceği bir yere, ünlü tablosu Mona Lisa'nın içine gizlemiştir. Langdon, bu garip bağlantıyı açığa çıkarınca tehlike artar. Cinayete kurban giden müze müdürü de Sir Isaac Newton, Botticelli, Victor Hugo, Da Vinci ve aralarında diğer ünlülerin de bulunduğu gizli bir kuruluş olan Sion Manastırı Derneği'nin üyesidir.Langdon, aydınlatmaya çalıştıkları bu tehlikeli sırrın, yüzyıllardır tarihin derinliklerinde gizlendiğinden şüphelenir. Böylece, Paris ve Londra sokaklarında amansız bir kovalamaca başlar. Langdon ve Neveu, kendilerini, atacakları her adımı önceden bilen esrarengiz olduğu kadar da çok zeki olan bir adamla karşı karşıya bulurlar. Eğer bu karmaşık bilmeceyi çözemezlerse, bu çok eski gerçek ebediyen kaybolacaktır...

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle