Elazığ'da deprem: 51 ölü

Elazığda deprem: 51 ölü

Saat 04.32'de Elazığ'da 6.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde ilk belirlemelere göre en çok Kovancılara bağlı üç köyde hasar meydana geldi. Bölgede incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 51 kişinin hayatını kaybettiğini, 34 kişinin de yaralı olduğunu açıkladı. Başbakan Erdoğan ise yaptığı konuşmada depremdeki can kaybının asıl sorumlusunun kerpiç evler olduğunu ve bu evler yüzünden vatandaşların hayatını kaybettiğini söyledi. İl merkezinde can kaybı olmaması köylüleri depremin değil kerpiç evlerin öldürdüğünü ortaya koydu.

Haberin Devamı

ELAZIĞ'DAN İLK GÖRÜNTÜLER

ÇADIR HASTANELER KURULDU / Foto Galeri

İŞTE DEPREM SONRASI GÖRÜNTÜLER / WEB TV

 

 

Saat 04.32'de Elazığ'da 6.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde ilk belirlemelere göre en çok Kovancılara bağlı üç köyde hasar meydana geldi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 51 kişinin hayatını kaybettiğini, kişinin de yaralı olduğunu açıkladı.     
 
Sabaha karşı meydana gelen depremin ardından tam 84 artçı deprem meydana geldi. Saat 09:47'de neredeyse depremin büyüklüğü kadar bir artçı sarsıntı oldu. Kandilli, depremin şiddetinin 5.5 olduğu belirlendi.Başbakan Erdoğan başta olmak üzere yetkililer, hasarlı binalara girilmemesi yönünde uyarılarda bulunuyor.

Haberin Devamı

Elazığ'da bu sabaha karşı saat 04.32'de meydana gelen Richter ölçeğine göre 6.0 büyüklüğündeki depremde 51 kişi yaşamını yitirdi, 34 kişi de yaralandı. Merkez üssü Karakoçan ve komşu Kovancılar ilçelerine bağlı bazı köylerde yıkılan evlerin enkazından çıkarılan yüzlerce yaralı hastanelere taşındı.      

'ENKAZ ALTINDA KİMSE KALMADI'   
      

Depremin yıktığı köylerde kurtarma çalışmaları devam ederken Elazığ Valisi Muammer Erol'dan gelen açıklamada enkaz altında kimsenin kalmadığı belirtildi.

ÇADIR KENT KURULUYOR

Depremde evlerin büyük bölümünün yıkıldığı Elazığ'ın Kovancılar İlçesi'ne bağlı köylerde kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor. Çadırkent kurma çalışmaları başlatıldı

Günün ağarmasıyla birlikte Okçular ve Yukarı Kanatlı köylerinde evlerin büyük bölümünün yıkıldığı görüldü. Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından Türk Kızılayı'nın Ankara'daki Afet Operasyon Merkezi'nde kriz masası oluşturuldu. Bölgeye 20 kişilik afet müdahale ekibi ve yardım malzemesi gönderildi.

Türk Kızılayı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, deprem haberinin ardından Türk Kızılayı Elazığ Bölge Afet Yönetim Merkezi, Erzurum Bölge Afet Yönetim Merkezi ve Muş şubesinden 20 afet müdahale uzmanını bölgeye gönderdi.

Haberin Devamı

Afet müdahale ekibi ilk planda, 250 çadır, bin battaniye, 1 seyyar mutfak ve çok sayıda kumanya bölgeye ulaştırdı.

ÖLENLERİN KİMLİKLERİ

Nermin Yıldız
Gönül Yıldız
Tuğba Yıldız
Zilan Yıldız
Emre Çiçek
Ayten Çiçek
Davut Yüksel
Kibar Yüksel
İzzet Çimen
Nurettin Çimen
Yeter Akdağ
Emrullah Akdağ (Çocuk)
Yusuf Akdağ (Çocuk)
Muhammet Emin Polat (Çocuk) Netice Polat
Medine Akdağ (Çocuk)
Muhammet Özdoğan (Çocuk)Berivan Özdoğan
Özcan Cirit
Nazile Cirit
Murat Cirit
Fikri Özdoğan

Evlerinde hasar olan vatandaşlar için yeterli sayıda “Mevlana Evi” olarak adlandırılan çelik afet evlerinin de bölgeye ulaştırılması için çalışma başlatıldı.

Bölgede ortaya çıkabilecek kan ihtiyacının karşılanabilmesi için bölgeye yakın kan merkezleri alarm durumuna geçirildi.

Haberin Devamı

Türk Kızılayı'nın Diyarbakır ve Malatya kan merkezlerinden bölgeye kan sevkıyatı için hazırlıklar tamamlandı. Bölgeye ulaşan afet müdahale ekibi yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine dağıtacak.

Ayrıca bölgeye gönderilen seyyar mutfaktan halka ve kurtarma çalışmalarına katılan görevlilere sıcak yemek dağıtımı yapılacak.

ÇEVRE İLLERDE HİSSEDİLDİ

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün merkez üssünü Elazığ'ın Karakoçan İlçesi'ne bağlı Başyurt Beldesi olarak belirlediği deprem geniş bir alanda hissedildi. Yerin 5 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem Elazığ'ın yanı sıra başta Tunceli, Diyarbakır ve Malatya olmak üzere çok sayıda ilde hissedildi, binlerce kişi uykularında yataklarından fırladı. 

Haberin Devamı

Çok sayıda evin yıkıldığı köylerden yüzlerce yaralı çevre ilçelerdeki ve Elazığ'daki hastanelere taşındı.

10 KÖYDE EVLER YIKILDI

Elazığ Valisi Muammer Erol, depremin ardından kriz masası oluşturulduğunu ve hasar gören yerlere kurtarma ve sağlık ekiplerinin sevk edildiğini söyledi.

YARALANANLARIN KİMLİKLERİ

Hasret Kale, Süleyman Tosun, Halime Gündüz, Hilal Yağmur, Niyazi Keleş, Hasan Hüseyin Yüksel, Cihan Polar, Remzi Aydemir, Feyzullah Dağdöğer, Telli Özdoğan, Derviş Ersöz, Ramazan Karadağ, Fındık Karadağ, Melis Yüksel, Asiye Yüksel, Nazlı Ersöz, Remzi Aydemir, Mustafa Aydemir, Hakan Abdullah Dağdöğer, Berivan Yıldız, Rabia Aydemir, Yusuf Akdemir, Muhammed Yıldız, Harun Uygur, Hüseyin Yıldırım, Serhat Yıldız, Makbule Cirit, Emrullah Akdağ, Rukiye Yıldız, Mehmet Rıza Yıldız, Resul Cirit, Safiye Akdağ, Burhan Yüksel, Mücahit Yıldırım, Veysel Yıldız, Çiçek Yıldırım, Ayşe Yıldırım, Adem Yıldırım, Fatma Kahraman, Mikail Yıldırım, Mülkiye Yıldız, Feyza Yıldırım, Ruşen Yıldırım, Cevahir Çiçek, Aynur Yıldırım, Gökhan Yıldız, Ayni Çimen, Naciye Yüksel, Arzu Uzun, Abdurrahman Cirit, Remziye Doğan, Veysel Yıldız, Esma Demirtaş.
Kovancılar Kaymakamı Selçuk Aslan, depremin 10 köyde yıkıma neden olduğunu, bu köylere ekiplerin sevk edildiğini söyledi. Kaymakam Aslan, “Deprem şehir merkezlerinden çok köyleri vurdu. Bir çok ev yıkıldı, çok sayıda yaralı var” dedi.

Haberin Devamı

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik de “Bu depremin şiddetti bölge için çok büyük değil. Bundan sonra bölgede artçılar yaşanabilir” dedi.

Erdik, şunları kaydetti:

“Bu depremin şiddetti bölge için çok büyük değil. Bundan sonra bölgede artçılar yaşanabilir. Bunun şiddeti 5 ile başlar 4, 3 ve 2'ye kadar düşer. Başka yerleri tetikleyip tetiklemeyeceği meydana gelen gerilmelerin dağılımı incelendikten sonra belirlenebilir” şeklinde konuştu.

ÇİÇEK VE BAZI BAKANLAR BÖLGEYE HAREKET ETTİ
       
Elazığ'daki depremin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sürekli bilgi veriliyor.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı  Cevdet Yılmaz, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Sağlık Bakanı Recep  Akdağ ve AK Partili bölge milletvekilleri incelemelerde bulunmak üzere Elazığ'a  gitti.

CHP, DEPREM BÖLGESİNE GİDİYOR

CHP, merkez üssü Elazığ'ın Karakoçan ilçesi Başyurt beldesinde 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından, bölgeye gitmek üzere bir heyet oluşturdu.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki heyette, Adıyaman Milletvekili Şevket Köse ve Adana Milletvekili Hulusi Güvel yer alıyor.


BAŞBAKANLIK: 5.5


Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından yapılan ilk yazılı  açıklamada, Elazığ'da saat 04.32'de meydana gelen depremin büyüklüğünün 5.5,  derinliğinin ise 10.42 kilometre olduğu kaydedildi.

84 ARTÇI

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma  Enstitüsü'nün internet sitesindeki verilere göre, saat 04.32'deki ilk depremin ardından bölgede, büyüklükleri 5.5  ile 2.6 arasında değişen 84 sarsıntı meydana  geldi.

ELAZIĞ'DAN ÖNCE HATAY VE KÜTAHYA SALLANDI       

KÜTAHYA DA SALLANDI / WEB TV     

HALK SOKAKLARA DÖKÜLDÜ / WEB TV

HASTANELER YARALILARLA DOLDU / WEB TV 

DEPREM YİNE FUKARAYI VURDU /WEB TV

KIZILAY YARDIM İÇİN DEVREDE / Foto Galeri      

  

 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: