GeriGündem El Kaide davasında yetkisizlik kararı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

El Kaide davasında yetkisizlik kararı

İstanbul'da geçen 15-20 Kasım'daki bombalı eylemlerin sorumlusu olarak tutuklanan, El Kaide yanlısı 69 sanığın yargılanmasına başlandı. İstanbul DGM Cumhuriyet Savcısı, Anayasa değişikliği sonucu DGM'lerin kaldırılması süresinde yasal düzenlemenin beklenmesine karar verilmesini istedi. Savcının görüşünü alan İstanbul DGM de yetkisizlik kararı verdi.

15-20 Kasım 2003 tarihlerinde İstanbul’da Beth İsrael, Neve Şalom Sinagogları ile İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu ve HSBC Genel Müdürlüğü’ne düzenlenen intihar saldırılarına karıştıkları ve El Kaide bağlantılı örgüt üyesi olduğu iddia edilen 50’si tutuklu 69 sanığın yargılanmasına İstanbul 2 No’lu DGM’de başlandı.

İlk duruşmaya, ölünceye kadar müebbet hapis cezasıyla yargılanan Fevzi Yitiz, Adnan Ersöz, Yusuf Polat, Harun İlhan, Osman Eken ve 22.5 yıldan fazla olmak üzere ağır hapis cezasıyla yargılanan Süleyman Uğurlu, Metin Ekinci, Seyit Ertul, Baki Yiğit, Ali Yaman, Mehmet Kuş, Burhan Perk’in yanı sıra sanık avukatları ile müdahil avukatlar katıldı.

AVUKATLARIN DGM İTİRAZI

Sanık avukatları, Anayasa’nın 143. maddesi gereğince DGM’lerin kaldırıldığını bu nedenle DGM’nin yetkisiz olduğunu belirterek, görevli mahkemelerin Ağır Ceza Mahkemeleri olduğunu söyledi.

Bu nedenle sanıkların ifadesinin alınmamasını isteyen avukatlar, ayrı ayrı yargılanmalarını isteyerek, duruşmaların yüz yüze ilkesine aykırı yapıldığını vurguladı.

Duruşmada söz alan Yusuf Polat’ın avukatı Kazım Ayaydın, davanın dünya çapında infial yaratan bir olayın davası olduğunu belirterek, elebaşıların kaçak durumda bulunduğunu, burada yargılananların ise pamuk ipliğiyle birbirine bağlı sanıklar olduğunu söyledi.

Ayaydın, DGM’lerin kalktığını ve bundan sonra ne olacağı henüz belli olmadığına dikkat çekerek, savunma yapılamayacağını söyledi.

Diğer sanıklardan Osman Eken, Süleyman Uğurlu, Adnan Ersöz, Ali Yaman ve Burhan Perk’in avukatları da aynı gerekçeyle  müvekkillerinin savunma yapmayacağını ifade ettiler.

Sanıklardan Metin Ekinci ile Seyit Ertul da savunma yapmayacaklarını söylediler. Harun İlhan’ın avukatı Turgay Özdemir ise savunma konusunu müvekkiline bıraktığını belirtmesinin ardından söz alan sanık İlhan, oturduğu yerden, genel açıklamalarda bulunarak savunma yapacağını söyledi. İlhan, ayağa kalkmasının istenmesine rağmen oturmaya devam etti ve savunma yapmayacağını ifade etti.

SANIK: FOTOĞRAFIM ÇEKİLMESİN RESMİM ÇİZİLSİN

Sanıklardan Baki Yiğit de, gazetecilerin görüntü almayı sürdürdüğünü, reklam piyasasında çalıştığını, burada fotoğraf çekmenin yasak olduğunu belirterek, "Sadece çizim yapılabileceğini biliyorum" dedi.

Yiğit, bugüne kadar karakola bile gitmemiş bir insan olduğuna dikkat çekerek, "Ben kendim ne yaptığımı, ne yapmadığımı biliyorum. Bu yüzden avukat tutmadım. Buradaki mevzuatı bilemediğimden bazı yapmamam gerekenleri yapabilirim. Benim bu olayla hiçbir alakam yok" dedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hakim Ramazan Uçak’ın "Savunma yapacak mısın, yapmayacak mısın?" şeklindeki sorusu üzerine de Yiğit, tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesini istedi.

SAVCI'NIN GÖRÜŞÜ

İstanbul 2 No’lu DGM’deki duruşmada görüşü sorulan Savcı Erol, Anayasa’da yapılan değişiklikle DGM’lerin kaldırıldığını ve 2845 sayılı "DGM’lerin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun"un da yürürlükten kaldırılacağını belirtti.
DGM’ler kaldırıldıktan sonra hazırlık ve dava dosyaları ile Yargıtay incelemesindeki dosyalar ve DGM arşivinin hangi mahkemelere verileceğine ilişkin yasal düzenlemenin henüz yapılmadığına dikkat çeken Erol, bu yasal düzenlemelerin beklenip sonucuna göre hareket edilmesini istedi.

Erol, iddianame okunması ve sorgu işlemlerinin de bu aşamada yapılmaması gerektiğinin ortaya çıktığını, tutuklu sanıkların bu durumlarının devam etmesi gerektiğini kaydederek, sanık avukatlarının yaptığı itirazlar ve müdahil avukatların taleplerinin de bu aşamada reddedilmesi gerektiğini söyledi.

DGM, YETKİSİZLİK KARARI VERDİ

Mahkeme, yasal düzenlemeler gereği DGM’lerin yerine yeni ihtisas mahkemeleri kurulana kadar davanın ertelenmesini de kararlaştırarak, yetkisizlik kararı verdi.

MAHKEMENİN KARARI
   
Mahkeme heyeti, verilen kısa aranın ardından alınan kararı okudu. Kararda, şunlar kaydedildi: ''Anayasa'nın 143. maddesi yürürlükten kaldırılmış olup, buna ilişkin yasa da Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
  
Her ne kadar 2845 sayılı 'DGM'lerin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun' halen yürürlülükte ise de bunun dayanağı olan Anayasa'nın 143. maddesi yürürlülükten kalkmıştır. Durum böyle olunca yeni bir yasa yürürlüğe girene kadar mahkemenin esaslı bir işlem yapmaması gerekir. Hal böyle olunca adeta bir elbisenin takılı olduğu askının çıkarılması halinde elbisenin düşmesi gibi, 2845 Yasa da düşmüş olmaktadır.
  
Bu nedenle yeni bir yasa yürürlüğe girene kadar mahkemece esas hakla ilgili herhangi bir işlem (acil işlemler hariç, örneğin tahliye talepleriyle ilgili) yapılmaması gerekir.
  
Yargılama sorguyla başladığından ötürü, iddianame okunduğunda dosyanın esasına girileceğinden dolayı sanıkların sorgularının yapılmaması gerekmektedir. DGM'lerin kaldırılmasıyla, yeni bir yasal düzenleme söz konusu olduğundan, yeni yasa yürürlüğe girdiğinde sanıklarla ilgili sorgulamanın yapılmasına, yetkisizlik, görevsizlik ve tetkik talepleriyle ilgili herhangi bir işlemin yapılmasına yer olmadığına karar alındı.''
  
Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilirken, avukatHasip Kaplan'ın Uluslararası Ceza Mahkemesi ile ilgili Adalet Bakanlığı'ndan sorulmasını istediği hususların şimdilik reddi öngörüldü.
  
Bu celse yapılan işlemlerin, yarın yapılacak yargılamada gelen sanıklara da okunması hükme bağlanırken, duruşma diğer sanıklar yönünden yarına ertelendi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False