GeriGündem Ehliyet sınav sonuçları hangi tarihte açıklanacak? MEB ehliyet sonuçları için tarih verdi mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ehliyet sınav sonuçları hangi tarihte açıklanacak? MEB ehliyet sonuçları için tarih verdi mi?

Ehliyet sınav sonuçları hangi tarihte açıklanacak? MEB ehliyet sonuçları için tarih verdi mi?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yıl içerisinde gerçekleştirdiği pek çok sınavdan biri olan ehliyet sınavının sonuncusu tamamlandı, gözler sonuçlara çevrildi. 23 Aralık tarihinde Türkiye çapında gerçekleşen ehliyet sınav sonuçlarının net tarihi 2017 sınav takviminde yer alıyor. Peki bu yılın takvimine göre ehliyet sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?

Her yıl beş kez düzenlenen ehliyet sınavının sonuncusu 23 Aralık Cumartesi günü gerçekleşti. Milli Eğitim Bakanlığı, sınavda çıkan soruları ve cevap anahtarını ÖDSGM (Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü) sayfası üzerinden yayımladı. İlk yardım, trafik, motor trafik adabı konularından oluşan sınavda toplam 50 soru soruluyor. Sınavdan en az 70 puan alan sürücü adayları, direksiyon sınavına girme hakkı elde ediyor. Direksiyon sınavına girip giremeyeceklerini merak eden kursiyerlerin gözü kulağı ehliyet sınav sonuçlarında.

EHLİYET SONUÇLARI HANGİ TARİHTE AÇIKLANACAK?

MEB’in MTSAS takviminde yayınladığı duyuruya göre 23 Aralık Ehliyet sınavı sonuçları, 4 Ocak 2018 tarihinde açıklanacak. Resmi internet sayfası üzerinden sonuçlar kimi zaman sürücü kursları tarafından sms yoluyla da iletilebiliyor.

EHLİYET SINAVLARINDA BÜYÜK DEĞİŞİKLİK

MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, bakanlık, sınavlar için dijital devrime hazırlanıyor.

Gelecek yıldan itibaren tüm motorlu taşıt sürücü kursu sınavları ile açık ortaokul ve lise sınavları, 81 ilde 124 e-sınav merkezinde yapılacak. Kalkınma Bakanlığı da e-sınav uygulamasının yaygınlaştırılmasına katkı verecek.     

MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce motorlu taşıt sürücü kursu e-sınavı, halen 29 il merkezinde 32 salonda yapılıyor. Bu kapsamda Türkiye genelinde 92 merkez daha açılacak.     

İlk etapta il merkezlerinde kurulacak e-sınav salonlarının, ilerleyen dönemde nüfusun yoğun olduğu büyük ilçelerde de açılması planlanıyor. Bu merkezler, yüksek teknoloji ve akıllı cihazlarla donatılarak, her biri bin kişinin aynı anda sınava gireceği şekilde tasarlanacak.     

Engelliye özel tasarım     

Bakanlığın ilk kapsamlı elektronik sınav merkezi, Ankara'nın Çiğdem Mahallesi'nde kurulacak. Bin kişi kapasiteli merkez, önemli bir boşluğu dolduracak.     

Sınav merkezlerindeki masa, sandalye ve bilgisayarlar, engellilerin erişimi ve konforu düşünülerek tasarlanıyor. e-sınavlarda, işitme engelli vatandaşlar için görsel, video, animasyon ve işaret diliyle sorular yer alacak.     

Yapılan dijital yenilikle vatandaşların istedikleri zaman diliminde işlerini aksatmadan sınava girebilmelerine imkan sağlanacak.      

Hatalar en aza inecek     

Adaylar, e-sınav uygulaması sayesinde randevu sistemiyle en yakın tarihte sınava girebilecek. Sınav bitiminde sonuçlar hemen öğrenilebilecek.     

Kullanıcı dostu bilgisayar ara yüzüyle adaylar, cevap kağıdında yanlış işaretleme, işaretlemeyi unutma gibi hatalardan kurtulacak.     

Yeni uygulama, soru ve cevap kağıdı baskısı, işçilik, tasnif, nakliye gibi maliyetlerin düşmesini de sağlayacak. 

False