GeriGündem Ehliyet sınav sonuçları bu yıl SMS yoluyla mı açıklanacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ehliyet sınav sonuçları bu yıl SMS yoluyla mı açıklanacak?

Ehliyet sınav sonuçları bu yıl SMS yoluyla mı açıklanacak?
Abone Olgoogle-news

Ehliyet sınav sonuçları merakla beklenirken son sınavın açıklanma yöntemi kafalarda soru işareti bıraktı. 29 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilen MTSAS-3 10 Ağustos’ta önce sms yoluyla bildirilmiş, ardından ODSGM ve MEB resmi sayfası üzerinden duyurulmuştu. Peki 7 Ekim tarihli ehliyet sınav sonuçları da SMS yoluyla mı açıklanacak? İşte ehliyet sınav sonuçlarıyla ilgili son durum!

Ehliyet sınav sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2017 iş takvimine göre bugün açıklanacak. 7 Ekim tarihinde Türkiye çapında gerçekleştirilen MTSAS-4 (ehliyet sınavı) sonuçları MEB'e bağlı olan Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmi sayfası üzerinden erişime açılacak.

SMS YOLUYLA MI AÇIKLANACAK?

Bir önceki ehliyet sınavı MTSAS-3 , 29 Temmuz Cumartesi günü gerçekleşmiş, sonuçlar ise 10 Ağustos’ta önce sms yoluyla bildirilmiş, ardından ODSGM ve MEB resmi sayfası üzerinden duyurulmuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden 7 Ekim tarihli sonuçlarıyla ilgili yeni bir açıklama yapılmadı ancak adaylar sınavların açıklanıp açıklanmadığına yönelik sorularını bağlı bulundukları sürücü kurslarına yöneltebilirler.

DİREKSİYON SINAVI HAKKINDA!

MEB tarafından düzenlenen ve yılda 5 kez yapılan ehliyet sınavının dördüncüsü 7 Ekim’de gerçekleşti. Sınavda çıkan sorular ve cevap anahtarı, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan ODSGM ( Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü) üzerinden erişime açıldı. Adayların gözü kulağı ehliyet sınav sonuçlarına çevrildi. Sınavı başarı ile geçenler direksiyon sınavına girecek. Direksiyon sınavından 70 puanı alan adaylar, stajyer ehliyet sahibi olacak.

7 EKİM EHLİYET SINAV SORULARI VE CEVAPLARI

SENENİN SON EHLİYET SINAVI NE ZAMAN?

MTSAS 2017-5 Sınavı ise 23 Aralık 2017 tarihinde saat 14.00'da yapılacak ve sınav sonuçları 04 Ocak 2018 tarihinde açıklanacak.

DİREKSİYON SINAVI NE ZAMAN?

07 Ekim 2017 tarihinde MEB tarafından düzenlenen ehliyet sınavı 19 Ekim'de itibariyle açıklanması bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı direksiyon sınavı içi kesin bir tarih vermezken, bir önceki dönemlere bakıldığında direksiyon sınavı, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından 15 ve 22 gün arasında düzenleniyor. Yani ehliyet sınavını başarılı bir şekilde geçen öğrenciler bir an önce direksiyon sınavına hazırlanmaya başlamalı.

DİREKSİYON SINAVI İÇİN ÖNEMLİ TÜYOLAR

Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesi üzerinden duyurulan Ehliyet sınav sonuçlarına göre 70 ve üzerinde bir puan almayı başaran adaylar, bundan sonra yapılacak direksiyon sınavına girebilecek ve burada da başarılı olması durumunda sürücü belgesi almaya hak kazanacak. Peki, direksiyon sınavı uygulaması nasıl yapılacak?

“M”, “A1”, “A2”, “A” ve “B1” sınıfı direksiyon sınavında adaylar, kask, dizlik, yelek takarak akan trafikte yapılan davranışlar, araç bilgisi sorgulama , kalkış esnasında motoru stop ettirme ve ayakları toplarken dengeyi sağlayamama, konilere çarpma ve ayak çalıklarının açık unutularak yere değmesi, düşme ve ani fren reaksiyonları sınav gözetmeni tarafından dikkat edilecek hususlar arasında yer alacak.

“B”, “C1”, “C”, “D1”, “D”, “BE”, “C1E”, “CE”, “D1E”, “DE” ve “F” sınıfı için direksiyon sınavına giren adayların emniyetli ve rahat kalkış yapma, kalkış ve duruşlarda (sağa-sola) sinyal verme, trafiği tehlikeyedüşürecek şekilde araç kullanma, araç kumanda pedallarına (gaz, fren, debriyaj) yeterince intibakedemeyerek aracı stop ettirme, araç kullanımı esnasında heyecanlı ve telaşlı gibi davranışları gözlemlenecek.

Geri geri park etme: “B”, “C1”, “C”, “D1” ve “D” sertifika sınıfı araçlarda park edecek aracın bir buçuk katı uzunluğundaki (farklı uzunluklardaki HB/SEDAN araçlar için ayrı ayrı) ve aracın genişliğinden 50 cm fazla olan iki araç arasına veya yüksekliği en az 100 cm olan konilerin arasındaki yatay ve dikey çizgilerle belirlenen alana tek hamlede girip, bu alan içinde en fazla iki hamle yaparak aracı kaldırıma veya konilere çarpmadan kaldırıma paralel ve kaldırım ile araç arasındaki mesafenin 50 cm den fazla olmayacak şekilde EK-5 şemaya göre park yapmayı, “BE”, “C1E”, “CE”, “DE” ve “D1E” sertifika sınıfı araçlarda geri geri park etme işlemleri ise araca römork takılı olarak EK-6 şemada belirtildiği gibi park yapmalarını sağlayan davranışlar göz önünde bulunduracak.

Park yerine giriş ve çıkışlarda (sağa-sola) sinyal verme, trafiği tehlikeye düşürecek şekilde kontrolsüz çıkma gibi davranışlar da göz önünde bulundurulacak.

Ehliyet sınav sonuçları bu yıl SMS yoluyla mı açıklanacak

Ehliyet sınav sonuçları bu yıl SMS yoluyla mı açıklanacak

SINAV ESNASINDA DOĞRUDAN YAPILAN HATALARA GÖRE YAPILAN DEĞERLENDİRMELER

1. Emniyet kemerini takmıyor. KIRMIZI
2. Araca bindiğinde ayna ayarlarını kontrol etmiyor. SARI SARI
3. Araca bindiğinde koltuk ayarlarını kontrol etmiyor. SARI SARI
4. Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddeler etkisinde. KIRMIZI
5. Trafik polisi ile diğer yol ikaz ve değişiklikleri veya yönlendirmeleri fark etmiyor. KIRMIZI
6. Araç kullanımı esnasında aşırı heyecanlı ve telaşlı bulundu. KIRMIZI
7. Geri geri giderken şeridini koruyarak köşeden sağa ya da sola dönemiyor. SARI SARI
8. Kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uymuyor. KIRMIZI
16. Trafik ışık ve işaretlerine dikkat etmiyor, işaretlere uymuyor. KIRMIZI
17. Yoldan geçen araçlara geçiş kolaylığı sağlayamıyor. KIRMIZI
18. Takip mesafesini kurallara uygun olarak ayarlayamıyor. KIRMIZI
19. Yaya ve okul geçitlerinde yayalara ve bisikletlilere yol vermiyor. KIRMIZI
20. Hemzemin geçitlerinde geçiş kurallarına uymuyor. KIRMIZI
21. Geçiş üstünlüğü hakkına sahip olan araçlara geçiş izni vermiyor. SARI SARI
22. Ani fren yapma kurallarına uymuyor (30 km hızla giderken). SARI SARI
23. Araç seyir halindeyken iç ve dış aynalardan trafiğin akışını kontrol etmiyor. SARI SARI
24. Yol giriş-çıkış kurallarına uymuyor, kontrolsüz giriş ve çıkış yapıyor. SARI SARI

SINAVIN GEÇERSİZ SAYILDIĞI DURUMLAR

Ehliyet sınavları bazı durumlarda geçersiz sayılabiliyor. MEB’in resmi sitesinde yayınlanan kılavuza göre o durumlar şunlar:

*Geçerli kimlik belgesinin ve sınav giriş belgesinin ibraz edilmemesi, 
*e-Sınav ekranındaki fotoğraf ve bilgilerle nüfus cüzdanındaki veya sınava giriş belgesindeki bilgilerde uyuşmazlık olması, 
*Herhangi bir kursiyerden ya da dokümandan kursiyerin kopya çektiğinin salon görevlilerince tespit edilmesi, . Kursiyerin yerine başkasının sınava girmesi *Her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar, saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saatler ile cep telefonu, telsiz ve benzeri iletişim araçları, defter, kitap, sözlük, hesap cetveli gibi araçları sınav anında kursiyerin yanında bulundurması, 
*e-Sınav uygulama cihazlarına ve merkez demirbaşlarına zarar verilmesi, 
*Sınav komisyon görevlilerinin veya salon görevlilerinin, hazırladığı raporlarda/tutanaklarda veya sınav uygulamasında kaydedilen kamera görüntülerinde, kursiyerin Yönergede belirtilen sınav kurallarını ihlal ettiğinin belirlenmesi.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle