GeriGündem Ehliyet değişiminde son gün ne zaman, yenileme ne zaman bitecek? Sürücü belgesi yenileme süresi 2022'ye kadar uzatılmıştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ehliyet değişiminde son gün ne zaman, yenileme ne zaman bitecek? Sürücü belgesi yenileme süresi 2022'ye kadar uzatılmıştı

Ehliyet değişiminde son gün ne zaman, yenileme ne zaman bitecek? Sürücü belgesi yenileme süresi 2022'ye kadar uzatılmıştı
Abone Olgoogle-news

Ehliyet değişiminde son gün, yılbaşına sayılı günler kala yeniden gündeme geldi. İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen yeni ehliyet kartları, ehliyet için gerekli belgelerle alınabilecek. Bakanlıktan daha önce yapılan açıklamada, başvuru yoğunluğundan kaynaklı vatandaşların yaşayabilecekleri mağduriyetlerin önüne geçilmesi, ehliyet değişiminde süre 2022 yılına kadar uzatılmıştı. Ehliyet yenileme başvurusu nüfus müdürlükleri tarafından sağlanacak. İşte, Ehliyet değişiminde son ve konuyla ilgili yapılan açıklama.

Sürücü belgesi değişim tarihi, son dakika gelişmeler ile takip ediliyor. Eski sürücü belgelerini değiştirerek yeni kimlik kartlarını alacak olan vatandaşlar nüfüs müdürlüklerine müracaat edecek. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Eski sürücü belgelerinin değiştirilme süresi Bakanlığımızca 31.12.2022’ye kadar uzatılmıştır." ifadeleri kullanıldı. İşte, ayrıntılar.

EHLİYET DEĞİŞİMİNDE SON GÜN NE ZAMAN?

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 1 Ocak 2016'dan önce düzenlenen eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme süresinin 31 Aralık 2022'ye uzatıldığını bildirdi.

Genel Müdürlükten, daha önce 31 Aralık 2020 olarak belirlenen eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme süresine ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, "1 Ocak 2016'dan önce düzenlenen eski sürücü belgelerinin yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilmesi sürecinde vatandaşlarımızın başvuru yoğunluğundan kaynaklı yaşayabilecekleri mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla eski sürücü belgelerinin değiştirilme süresi Bakanlığımızca 31 Aralık 2022'ye kadar uzatılmıştır." ifadeleri kullanıldı.

SÜRÜCÜ BELGESİ DEĞİŞİM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ehliyet değişimi için nüfus müdürlüklerinden alınacak olan randevuyla beraber gerekli belgeler ile başvurular alınacak. Ehliyet değişim başvurusu https://randevu.nvi.gov.tr/ adresi üzerinden yapılacak.

EHLİYET YENİLEME RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

Ehliyet değişiminde son gün ne zaman, yenileme ne zaman bitecek Sürücü belgesi yenileme süresi 2022ye kadar uzatılmıştı

EHLİYET YENİLEME İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

Aşağıda belirtilmiş olan ve ehliyet yenileme için gerekli olan belgeler, ayrıca eski tip sürücü belgesini yenisi ile değiştirmek isteyenler, kimlik bilgilerinde değişim nedeniyle değiştirmek isteyenler, yıpranma nedeniyle değiştirmek isteyenler ve kayıp çalıntı nedeniyle değiştirmek isteyenler için de geçerlidir.

Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanı - Yeni Kimlik Kartı ya da Pasaport)
Eski sürücü belgeniz (eski ehliyetiniz)

Yeni çıkarılmış Sürücü Sağlık Raporu

Sürücü belgesi

Değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı makbuzu

2 adet biyometrik fotoğraf

Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

Adli Sicil Belgesi (Adliyeden alınacak olup Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)

Ayrıca Nüfus Müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi.

False