GeriGündem Ege ve Akdeniz sallandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  112
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ege ve Akdeniz sallandı

Ege ve Akdeniz sallandı
refid:20732177 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Merkez üssü Ölüdeniz açıkları olan 6,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 15:44'te yaşanan deprem başta Muğla olmak üzere, Akdeniz ve Ege Bölgesi'ndeki bir çok şehirde hissedildi. Depremde can kaybı olmadı. Kandilli Rasathanesi ilk olarak 6,1 olarak açıkladığı deprem şiddetini 6,0 olarak düzeltti. Depremin ardından ise 4,9 ve 4,7 büyüklüğünde iki artçı deprem daha meydana geldi.

"30 SANİYE SÜRDÜ"

Depremi yaşayanlar, sarsıntının çok şiddetli olduğunu ve depremin 30 saniye boyunca hissedildiğini söyledi. 

AFAD: CAN KAYBI YOK

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi  Başkanlığı (AFAD), Akdeniz açıklarında meydana gelen 6 büyüklüğündeki deprem  sonrası can kaybı olmadığını bildirdi. 

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, deprem sonrası Muğla, Aydın,  Antalya ve İzmir'deki ilgililerle yapılan görüşmeler ve incelemeler sonucunda can  kaybı tespit edilmedi. AFAD Başkanlığı'nca tedbir amaçlı olarak, Afyon ve İzmir İl Afet ve Acil  Durum Müdürlüğü'nden 10'ar kişi olmak üzere, 20 kişilik bir ekip Muğla'ya  gönderildi.

"CAMDAN ATLAYANLAR VAR"

Muğla Vali Yardımcısı Faruk Necmi Kurt, deprem nedeniyle ölü ve yaralı olmadığını, iki vatandaşın panik nedeniyle camdan atladığını söyledi.

Muğla Sağlık Müdürü Cihan Tekin de “Bize gelen bilgilere göre hastanelere 6-7 kişi intikal etti. Bunlar da deprem esnasında korkuyla balkondan, pencereden atlayan kişiler” dedi. Tekin yaptığı açıklamada, olayın meydana gelmesinin ardından 112 Acil Servis ve UMKE ekiplerinin Fethiye Ölüdeniz'e sevk edildiğini söyledi.


DEPREM OLDU PLAJLAR BİR ANDA BOŞALDI / WEB TV

VATANDAŞLAR DEPREM ANINI BÖYLE ANLATTI / WEB TV

PANİK KISA SÜREDE ATLATILDI

Turizm bölgelerini sallayan 6.1'lik depremin öğleden sonra meydana gelmesi, daha büyük bir panik yaşanmasını önledi. Özellikle bölgedeki yerli ve yabancı turistler, sarsıntı anında havuz ve plajlarda olduğu için depremin yarattığı panik kısa sürede atlatıldı.

"BİNAMIZ YATTI KALKTI"

Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz deprem anını şu sözlerle anlattı:

“Çok şiddetli bir deprem yaşadık. Büyük deprem yaşandı. Şu anda bir paniğimiz yok. Herhangi bir yıkım, yaralanma ölüm de yok. Balkondan atlayanlar oldu kulağımıza geldi. İnşallah arkası gelmez diye umuyoruz.

Fethiye bölgesi Türkiye’nin en alçak yapılaşmasıdır, biz de iki katlı yapılanma var. Biz de şu an kötü bir durum yok. Binamız sanki yattı kalktı, çok uzun geldi, sanırım 35-40 saniye sürdü.”

FETHİYE'DE ELEKTRİK VE İNTERNET KESİLDİ

Fethiye’de vatandaşlar sokağa dökülürken camdan ve balkondan atlayanların olduğu öğrenildi. Fethiye'de ayrıca elektrik ve internet bağlantısında kesintiler yaşandı.

Bölgede son bir ayda irili ufaklı yaklaşık 200 sarsıntı meydana gelirken 5 haziranda Marmaris 4.6, 9 haziranda Muğla Köyceğiz 4.2 büyüklüğünde depremlerle sallanmıştı.

DEPREM ANI KAMERADA / WEB TV

"DÜNYANIN EN ÇOK DEPREM ÜRETEN BÖLGELERİNDEN BİRİSİ"

İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Prof. Okan Tüysüz, Ege Bölgesi'nin gerilme bölgesi olduğuna dikkat çekerek, "Bu bölgede çok sayıda fay var ve bunlar 7.2'lere ulaşan depremler üretti. Güney Ege'de Rodos Adası'ndan çıkarak Fethiye'ye ulaşan, buradan da Burdur'a kadar giden bir fay var. Sonuçta Ege bölgesinin jeolojik yapısı içerisinde olağan bir deprem olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü orası dünyanın en sık deprem üreten bölgelerinden birisi. Bundan sonra 5.1'e kadar ulaşan artçılar beklenebilir" dedi.

PROF. DR. AHMET ERCAN: "BEKLENEN DEPREM DAHA BÜYÜK"

Geçen yıl böyle bir deprem beklendiğini söylemiştim. Fethiye’de aşağı yukarı 40 yıldır bir deprem olmuyordu. Fethiye her zaman bizim deprem beklediğimiz bir yerdir. Deprem süresini doldurmuştu. Fethiye’de beklenen deprem daha büyüktür. Bu depremin ardından daha büyük yeni bir deprem gelebilir mi sorusunu yanıtlamak güç ama kendi adıma konuşacak olursam daha büyük bir deprem olması şu an için zor.

Ege ve Akdeniz sallandı

FETHİYE'DE DEPREM PANİĞİ BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ / WEB TV

MARMARİS'TE DEPREM BÖYLE HİSSEDİLDİ / WEB TV

KUMLUCA'DA BİNALARDA HASAR MEYDANA GELDİ / WEB TV

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle