Ecevit: Üzüldüm, kaygılıyım

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Haziran 22, 2001 00:00


Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'de çok basit olayların bile ekonomiyi sarsabildiğini belirterek bütün vatandaşlardan FP'nin kapatılmasıyla ekonomiyi karıştırmamalarını istedi.
Sezer: Yargının takdiri böyle
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, FP'nin kapatılmasıyla ilgili olarak, ''Yargı kararıdır, buna karşı söyleyeceğim birşey yok. Yargının takdiri öyle'' dedi.

Sezer, Romanya'dan dönüşünde Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin FP'nin kapatılmasına ilişkin soruları üzerine, ''Uçaktan inince az önce öğrendim. Yargı kararıdır, buna karşı söyleyeceğim birşey yok. Yargının takdiri öyle'' yanıtını verdi.

Sezer, bir gazetecinin, ''Parti kapatma kararlarına nasıl bakıyorsunuz Avrupa Birliği sürecinde?'' şeklindeki sorusuna karşılık olarak da, ''Anayasa ve yasa öngörüyor bunları. Değiştirilmediği sürece yargı, bu konuda kendisi karar verecektir. Ona karşı söyleyecek birşeyim yok'' dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer, bir başka gazetecinin, ''Avrupa Birliği ile ilişkileri etkiler mi? Avusturya Başbakanı'nın burada iması olmuştu'' demesi üzerine de, bilemeyeceğim. Zaman gösterir'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararıyla ilgili tartışmaların hatırlatılması üzerine de şu yanıtı verdi:

''Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin burada verilen mahkeme kararlarını bozucu bir etkisi yoktur. AİHM, ancak mahkemelerin uyguladığı kurallara ilişkin yargı kararı verir. Bu nedenle etkisi olmaz.''

Haberle ilgili daha fazlası: