Ecevit: "Irak sorunu çığırından çıktı"

Başbakan Ecevit, "Irak sorununun çığırından çıktı. Kuzey Irak konusunu daha önce güvenlik yönüyle ele alıyorduk. Artık ABD ile siyasal boyutuyla da ele almamız gerekiyor. Aldatmaca şeklinde bir anayasa çıktı ortaya. Kabul edemeyiz" dedi.

Haberin Devamı

Ecevit, DSP'nin Ankara milletvekili adaylarının tanıtım toplantısı için Bilkent Otel'e gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ecevit'e yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle:

- Kuzey Irak'ta Kürt devletinin kurulması yönünde önemli adımları atıldı. Kürt gruplar anayasa üzerinde anlaştılar. Kerkük'ü kendi aralarında başkent ilan ettiler. "Eğer sınır aşılırsa gereği yapılır", demiştiniz. Şu anda gereğinin yapılması için sınır aşıldı mı? Türkiye bu gelişmeler karşısında ne yapacak?
- Irak ile ilgili olarak, Irak sorunu bağlamında işler çığırından çıktı artık. Onun için Irak ile ilgili konuları daha ayrıntılı olarak, daha derinliğine başta ABD olmak üzere ilgililerle konuşmamız, görüşmemiz gerekiyor. Bir aldatmaca şeklinde bir anayasa çıktı ortaya. Gerçekten kaygı verici bir durum, kabul edemeyeceğimiz bir durum. Onun için bu konuyu yeniden ele alacağız. Şimdiye kadar daha çok konunun üzerinde daha çok güvenlik açısından duruluyordu. Fakat bu artık yeterli değil, siyasal açıdan bu konuyu başta ABD olmaküzere ilgililerle enine boyuna görüşmemiz gerekiyor.

- Bu konuda bir güvenlik zirvesi yapılacak mı?
-İşte artık onu söylüyorum, onun şeklini saptarız. Fakat herhalde güvenlik açısından değil, siyasal yapısı açısından da ey Irak'ın etraflıca görüşmemiz gerekiyor.

Haberin Devamı

- Kuzey Irak sınırına Türk askerinin yığılması sözkonusu mu şu aşamada?
- Hayır, şu sırada öyle bir şey yok. Biz bölgemizde ve sınırlarımızda barış istiyoruz. Ve mecbur kalınmadıkça askerlerimize, gençlerimize zarar verilmesini istemiyoruz. Barış içinde sorunların çözülmesini istiyoruz. Bunun için elimizden geleni yapacağız.

- Barzani ve Talabani ile bir görüşme yapılması düşünülüyor mu?
- O ayrıntıları şimdi ele almayalım. Fakat önemli olan, dediğim gibi, bu iş çığırından çıkmıştır. Siyasal boyutuyla işi ele almamız gerekiyor. Burada başta ABD olmak üzere ilgililerle ayrıntılı olarak görüşmemiz gerekiyor. Bizim temel amacımız, sınırlarımızın içinde bir savaşa yol açılmadan barışçı yöntemlerle Irak'taki sorunların çözülmesidir. Biz DSP olarak barışçı bir partiyiz ve daima Türkiye'nin güvenliğini en iyi şekilde gözettik. Onun için yalnız hükümet olarak değil, aynı zamanda genel başkanı olduğum DSP adına da konuyla yakından ilgileniyoruz ve ilgileneceğiz.

- Avrupa Parlamentosu'ndan Alman Sosyal Demokrat Parti'den bir üye, "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğinin yolu, şöyle ya da böyle Kıbrıs'tan geçer, Kıbrıs sorunu çözülmeden Türkiye, AB'ye üye olamaz" dedi.
-Kıbrıs sorunu bizim açımızdan çözülmüştür, merak etmesinler.

Haberle ilgili daha fazlası: