GeriGündem Ecesu davasında karar çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ecesu davasında karar çıktı

Ecesu davasında karar çıktı
refid:30015830-spot ilişkili resim dosyası

Ecesu Yılmaz ve anneannesi Şaziye Güler'in hayatını kaybettiği "Feribot faciası davası"nda karar açıklandı. Feribot kaptanı Erkan Atalay İm, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Diğer 2 sanık beraat etti.

Sirkeci'deki feribota binmek üzereyken denize düşen otomobilde bulunan 5 yaşındaki Ece Su Yılmaz ve anneannesi Şaziye Güleren'in hayatını kaybettiği kazayla ilgili davada karar çıktı. Mahkeme, feribotun kaptanı Erkan Atalay İm'i "taksirle iki kişinin ölümüne ve iki kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. İskele görevlisi ve usta gemici diğer sanıklar ise beraat etti.

Ecesu davasında karar çıktı

ECE SU'NUN BABASI SALONDA AMA İZLEYİCİ KOLTUĞUNDA
İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Erkan Atalay İm ve sanık avukatları katıldı. Aile şikayetinden vazgeçtiği için duruşma şikayetçisiz sürdü. Ece Su Yılmaz'ın ailesi ise duruşmaya gelmedi. Ancak baba Aydın Yılmaz, duruşmayı seyirci sırasından izledi.

KAPTANIN AVUKATI BERAAT İSTEDİ
Kaptan İm'in avukatı Ahmet Çağlar Coşkunsu, maddi olayların bilirkişi raporlarında ve savcının mütalaasında yanlış değerlendirildiğini belirterek "Müvekkilimiz iskeleden kalkmadan önce kameradan geminin kapağında bir araba olmadığını gözlemlemiş ve diğer gemilerden gelen neta işaretiyle geminin güvenli bir şekilde kalktığına ilişkin kusuru olmadan kaçınılmaz bir hataya düşmüştür. Arabanın hızla kapağa çıkışı geminin hareketinden sonra olmuştur. Yani gemi hareket ettiğinde araba henüz iskelede ve gemiye yaklaşmaktadır. Bu nedenle aleyhe raporlara ve mütalaaya itiraz ediyorum. Müvekkilimin beraatini talep ediyorum" dedi. Avukat Coşkunsu, beraat verilmemesi halinde davayla ilgili alınan üç raporun çelişkili olduğunu ifade ederek müvekkili lehine karar verilmesini istedi.

BABA TEPKİ GÖSTERDİ. HAKİM SALONDAN ÇIKARDI
Bu sırada seyirci sırasında oturan Ece Su Yılmaz'ın babası Aydın Yılmaz, "Şehitleri de PKK öldürmüyor değil mi? Kusurlu değilmiş, Allah belanızı versin!" diye tepki gösterdi. Bunun üzerine baba Aydın Yılmaz, dışarı çıkarıldı.

DİĞER SANIKLARIN AVUKATI DA BERAAT İSTEDİ
Diğer sanıklar Levent Dönmez ve Özay Yaşar'ın avukatı Onur Azaklı da "Bilirkişi raporları ve tüm dosya kapsamı gözönüne alındığında müvekkillerim kusursuzdur. Beraatlerini talep ederim" diye konuştu.

"ACIYI ÖMÜR BOYU TAŞIYACAĞIM"
Sanık Erkan Atalay İm ise son sözünde, "Olay nedeniyle üzgünüm. Bu üzüntüyü kendi açımdan tarif edemem. Kazanın gerçekleştiği andan itibaren her dakika aklımda. Yargılama sonunda karar ne olursa olsun ölen kızımızın ve anneannesinin acısını ömür boyu taşıyacağım" dedi.

KARAR KESİNLEŞİRSE 2 YIL KAPTANLIK YAPAMAYACAK
Mahkeme kararında, sanık Erkan Atalay İm'e "taksirle 2 kişiyi öldürme ve 2 kişiyi yaralanmaya neden olma" suçundan kusurun yoğunluğu, ölü ve yaralı sayısı dikkate alınarak önce 6 yıl hapis cezası verdi. Ancak sanığın duruşmadaki iyi halini dikkate alan heyet, cezayı 5 yıl hapis cezasına indirdi. Heyet, karar kesinleşince TCK'nin 53/6. maddesi uyarınca sanık Erkan Atalay İm'in 2 yıl süreyle gemi kaptanlığı yapmaktan yasaklanmasına da karar verdi. Heyet, diğer sanıklara olayda taksirlerinin bulunmaması nedeniyle beraat verdi. Kararı basın mensuplarından öğrenen baba Aydın Yılmaz, gözyaşlarına hakim olamadı.

ÜÇ FARKLI BİLİRKİŞİ RAPORU GELMİŞTİ
Mahkemeye 3 ayrı bilirkişi raporu gelmişti. Soruşturma sırasında alınan ilk bilirkişi raporunda feribotun kaptanı sanık Erkan Atalay İm'in "Kaptan bizzat kaptan köşkünde bulunan panelden kontrol edip, emin olduktan sonra gemiye yol vermesi lazımken, bunları yapmadan gemiye yol vermiştir. Bu nedenle kazaya neden olmuştur" denilerek tam kusurlu olduğu belirtilmişti. Anne Ebru Güleren Yılmaz ise kusursuz bulunmuştu. İkinci raporda anne Yılmaz bu kez yüzde 45 oranında tali kusurlu bulunmuştu. Raporda, anne Yılmaz'ın kazayı önleyebilecek zorunlu hareketleri yapmadığı, tecrübeli bir araç kullanıcısı olmadığı belirtilmişti. Bu raporda kaptan Erkan Atalay İm ise yüzde 30 oranında tali kusurlu gösterilmişti. Mahkeme bu iki rapor arasındaki çelişkinin giderilmesi için üçüncü bir rapor istemişti. Üçüncü raporda ise kaptan İm için, “Göz ile kapakların kapatıldığına, gemisine araç ve yolcuların tamamının bindiğine emin olduktan sonra kalkış manevrasına geçmeliydi" denildi. İm'in yüzde 70 asli kusurlu olduğu, diğer sanıklarla birlikte anne Yılmaz'ın ise kusursuz olduğu belirtilmişti. Son raporda İDO'nun ise yüzde 30 ile tali kusurlu olduğu anlatılmıştı.

İDDİANAME
15 Mart 2014 tarihinde Sirkeci İskelesi'nde meydana gelen olayda 5 yaşındaki Ece Su Yılmaz ile anneannesi Şaziye Güleren yaşamını yitirdi. Aracı kullanan Ece Su Yılmaz'ın annesi Ebru Güleren Yılmaz ile teyzesi Mine Dalkılıç ise yaralı olarak kurtuldu. Kazadan sonra geminin kaptanı Erkan Atalay İm, çımacı Levent Dönmez ile usta gemici Özay Yaşar hakkında, "Taksirle ölüme sebebiyet vermek" ve "Dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu yaralanmaya" neden olmak suçlarından 3'er yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Ecesu davasında karar çıktı ECE SU DAVASINDA AİLE ŞİKAYETİNDEN VAZGEÇTİ

Ecesu davasında karar çıktı ECE SU'NUN ÖLDÜĞÜ FERİBOT FACİASINDA "BİLİRKİŞİ" BİLMECESİ

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False